banner
עו"ד יוסי מוסרי // צילום: משה לוי | Depositphotos
עו"ד יוסי מוסרי // צילום: משה לוי | Depositphotos

רובע 3 בישורת האחרונה: סיומה הקרב של תמ"א 38 מורגש בלב תל אביב

בעוד עתידה של תמ"א 38 עומד ותלוי באוויר, בתל אביב מורגשת הבהילות לחתימה על הסכמים, העלולה גם לסכן את התקדמותם. עו"ד יוסי גיא מוסרי, מבעלי קבוצת מולטילנד התחדשות עירונית, מסביר את התופעה והסכנות: " מצד אחד הדבר מאיץ בבעלי נכסים להתקשר עם יזם, ומצד שני השוק מלא ביזמים חסרי ניסיון"

סיומה של תמ"א 38 – התוכנית לחיזוק ומיגון מבנים, באוקטובר הקרוב מעורר תחושת בהילות בקרב בעלי דירות ויזמים כאחד. כיום כבר ברור כי ה"הטבות" שהתוכנית הקיימת מזכה בהן את הצדדים המעורבים בפרויקט, ובראשם הפטור מהיטל השבחה – הוצאה שיכולה להגיע למיליוני שקלים לפרויקט – לא ייכללו בתוכנית החלופית, שעיקריה מקודמים על ידי שרת הפנים איילת שקד, לפחות לא באופן גורף. נכון להיום הצעת החוק החלופית לתוכנית עדיין נמצאת בדיונים בוועדת הפנים של הכנסת ועל פי ההערכות לא תאושר עד לסיום מושב החורף של הכנסת.

המשמעות בשטח היא שבעלי דירות ויזמים רבים ממהרים "לסגור" הסכמי התקשרות ולגבש תוכניות לפרויקטים, מתוך מטרה להגיש אותן לוועדות התכנון המקומיות ולזכות באישורן המהיר – לפני תפוגת התוכנית הקיימת. ואמנם גורמים בענף מדווחים היום על עלייה מתמדת בהיקף הפרויקטים המוגשים לאישור מוסדות התכנון, בעיקר באזורי הביקוש ובבניינים שלא נכללים בשום תוכנית עתידית להתחדשות מתחמית.
אחד האזורים היותר שוקקים פעילות כיום בתחום ההתחדשות העירונית הוא אזור רובע 3 ולב העיר בתל אביב. מלבד העובדה שמדובר באחד האזורים היקרים והמבוקשים בישראל, הרי שלאזור גם ייחודיות נוספת, כזו שלא מסייעת בהכרח לקידומם המהיר של פרויקטים חדשים.

"הבנייה בתל אביב ובפרט ברובע 3, שנמצא ברובו תחת ההכרזה של אונסק"ו, כרוכה באלמנטים מורכבים של שימור", מסביר עו"ד יוסי גיא מוסרי, מבעלי קבוצת מולטילנד התחדשות עירונית, הפועלת באזור הרובע ומקדמת בו למעלה מ-15 פרויקטים בשלבים שונים של תכנון וביצוע. "רק חברות איתנות ובעלות ניסיון וידע מקצועי בשימור מסוגלות לתת מענה לדרישות האלה, שבאות לידי ביטוי כבר בשלב התכנון וכמובן לאחר מכן, בבנייה עצמה".

לדברי מוסרי, שעונה המתקתק של תמ"א 38 אמור לעורר את בעלי הדירות מתרדמתם ולפעול מהר – אך גם בתבונה: "תמ"א 38 היא הזדמנות שלא תחזור. רוב בעלי הבתים בעיר כבר הבינו את זה, אבל רבים מהם נוהרים לזרועותיו של היזם הראשון שהם פוגשים. ברובע 3 הדבר הזה מסוכן במיוחד, כי לרוב אותם בעלי נכסים לא מוודאים שהיזם בעל ניסיון מוכח בפועל ומסוגל להתמודד עם התנאים והמגבלות המיוחדים של האזור הזה.
"למעשה טמונה פה בעיה, כי מצד אחד תמ"א 38 בדרך להסתיים והדבר מאיץ בבעלי נכסים להתקשר עם יזם, ומצד שני השוק מלא ביזמים 'אקראיים' שרובם בעלי כוונות טובות אך הם חסרי ניסיון או שאינם מכירים ומורגלים במגבלות התכנון המורכבות של האזור – מה שמקטין את סיכויי הפרויקט להתגשם ופוגע בבעלי הדירות".

ההתחדשות לא תעצור
למולטילנד, חברת יזמות ותיקה בבעלותם של משה קטן, אריה הופמייסטר ומוסרי עצמו, צבר פרויקטים מרשים בתל אביב, שחלקם כבר אוכלסו ואחרים נמצאים בשלבים מתקדמים של בנייה. בין אלה ניתן למנות את הפרויקטים בשדרות נורדאו 40-38, ברחוב הרב קוק 33 וברחוב אלנבי 32. פרויקטים נוספים של הקבוצה, הנמצאים בשלבי תכנון מתקדמים או בתחילת ביצוע, שוכנים ברחובות שמעון התרסי 21, הירקון 102, זכריה 10,  וכן ברחוב מיכ"ל המפורסם (בניינים 14-10), מודיליאני 11, נורדאו 59-57, נורדאו 62-60, הקליר 13, דוריאנוב 9 וז'בוטינסקי 47. ברובע 3 ובשכונת לב העיר היוקרתיים מקדמת הקבוצה שני פרויקטים של הריסה ובנייה מחדש.
"ההתחדשות העירונית בתל אביב לא תיפסק כשתמ"א 38 תגיע לסיומה, וגם לא תאט – בטח לא ברובע 3", מסכם מוסרי. "אחרי הכל, מדובר באזור מאוד כלכלי ליזמים ואחד המבוקשים ביותר למגורים בישראל. עם זאת, כדאי מאוד לבעלי דירות לפעול מהר ולנצל את היתרונות המובהקים של התוכנית הקיימת, וכמובן לבחור יזם עם יכולת מוכחת שיוביל את הפרויקט בהצלחה עד לקו הסיום".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות