banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

פעם אחרונה ודי: תוקפה של החלופה לתמ"א 38 הוארך ב-17 ערים

מדובר בערים המקדמות כיום תכנית חלופית לתמ"א 38. ההחלטה תחול גם על ערים שיגישו תוכנית חלופית בתוך שנה. התאחדות הקבלנים: "הבחירות ברשויות מונעות את קידום התוכניות"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה קבעה היום כי תוקפה של תמ"א 38 לא תוארך יותר, אולם החריגה 17 רשויות אשר מקדמות כיום תכנית עירונית מחליפה לתמ"א 38, אשר מתבססת על "חלופת שקד" שאושרה בשנה שעברה ואשר כבר בשנת 2021 הצהירה שרת הפנים דאז, איילת שקד כי: "הרשות המקומית תוכל להודיע על הכנת תוכנית חדשה במקומה של תמ"א 38 עד 1.5.22". 

נכון להיום, בהתאם להחלטת המועצה הארצית, ברשויות שבהן מקודמת תכנית מחליפה לתמ"א 38, הוארך תוקפה של תמ"א 38 עד לחודש פברואר 2024, כאשר במסגרת זמן זו על הרשות המקומית להשלים את הגשת התכנית המחליפה למוסד התכנון. רשות מקומית שתגיש תכנית מחליפה עד פברואר 2024 – יוארך תוקף תמ"א 38 בתחומה עד חודש מאי 2026, או עד לאישור התכנית המחליפה (על פי המוקדם מביניהם), אלא אם תתקבל החלטה בוועדה המקומית המתנגדת להארכת התמ"א עד מאי 2026. 

מדובר כאמור על 17 רשויות מקומיות המקדמות תכנון במימון ושיתוף הרשות הממשלתית ועוד ארבע רשויות מקומיות המקדמות תוכנית באופן עצמאי. 

אילו רשויות מקדמות תוכנית חלופית?
לא מדובר בהארכה הראשונה שמאושרת. עד כה בוצעה הארכה של תמ"א 38 בערים ירושלים, יבנה (הארכה רק בתחום התכנית המקודמת), אשדוד, רמלה, נהריה וקריית ביאליק. 

רשויות מקומיות שמקדמות תכנית מחליפה, וכעת הוארכה התמ"א בתחומן הן כפר סבא, פתח תקווה, רעננה, רמת גן, ראשון לציון, גבעתיים, חדרה – לב העיר (הארכה רק בתחום התכנית המקודמת), באר שבע, חיפה, בת ים, אשקלון, בני ברק, בית שמש, תל אביב ולוד.

מה היא החלופה לתמ"א 38?
חלופת שקד לתמ"א 38 אושרה ביוני 2022 במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית והיא למעשה תיקון 136 לחוק התכנון ובניה, הכולל בתוכו את החלופה לתמ"א 38. בינואר 2023 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובניה את התקנות המסדירות הכנת תוכנית להתחדשות עירונית במתווה "תוכנית לרישוי מהיר – תיקון 139 לחוק התכנון והבניה, חלופה לתמ"א 38". הבשורה המשמעותית של הרפורמה היא האפשרות למתן היתר בנייה לתוכניות תמ"א 38 יחד עם אישור התוכנית במוסד התכנון. 

בנוסף, המתווה של תיקון 139 מרחיב את סמכויותיה של כל ועדה מקומית לתכנון ובנייה לאישור תוכניות בסמכות מקומית להריסה ובניה מחדש ו/או לחיזוק מבנים. במועצה הארצית מעריכים כי הרפורמה תקצר את משך הפרויקטים בין לבין שנה לארבע שנים אולם ההחלטה אם לאמץ את המסלול נשארת בידי הרשות המקומית. 

לפני כחודש הודיע שר הבינוי והשיכון בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, כי יפעל להארכת המועד האחרון להגשת התוכניות העירוניות המחליפות את תמ"א 38, בשנה נוספת, עד מאי 2024 – כפי שאושר כאמור היום במועצה הארצית. עוד יש לציין כי כבר ביולי 2022 הוחלט בוועדת הפנים כי הטבות המס יוארכו עד לשנת 2026 – החלטה שאושרה בקריאה שניה ושלישית בפברואר האחרון. נזכיר עוד כי קצת לפני כן, אושרה גם רפורמת הרישוי לחלופה לתמ"א.

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון, מסר כי: "החלטת המועצה שהתקבלה היום, מוציאה אל הפועל את הצעתי לשמירת המשך הפעילות החשובה של ההתחדשות העירונית. אנו חותרים ליצירת פתרונות דיור איכותיים עבור כל האוכלוסיות המגוונות, על צרכיהן השונים, כאשר התחדשות עירונית מגדילה את היצע הדיור באופן דרמטי ומשפרת את איכות החיים של תושבי הערים". 

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מסר כי: "ההחלטה שהתקבלה תאפשר את רציפות העבודה על פרויקטים מסוג תמ"א 38, גם ביום שאחרי פקיעת תמ"א 38 בחודש אוקטובר הקרוב, ברוב המכריע של הרשויות המקומיות שבהן מתקיימת פעילות זו כיום. הפעילות תימשך על בסיס תכניות עירוניות, מחליפות תמ"א 38, אשר יאפשרו לקיים פעילות זו על בסיס תכנון עירוני מיטבי. ההחלטה שהתקבלה הינה החלטה מאוזנת שתאפשר בלוח זמנים קצר, אך כזה שבו תעמוד כל רשות מקומית המעוניינת בכך, את ההחלפה הנדרשת למען איכות החיים של תושבי הערים."

מהתאחדות הקבלנים בוני הארץ נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובניה שהבינה כי אסור לייצר וואקום בתחום ההתחדשות העירונית ברמת הבניין הבודד. מנגד, בדיקה שלנו מעלה כי ויכוחים פוליטיים בחלק מרשויות בשיאו של קמפיין בחירות, מונעים קידום תוכנית. ישנו חשש לאור זאת ערים רבות לא יספיקו להגיש תוכנית עד פברואר,  מאחר וחלק מראשי הערים יתחלפו בבחירות המתקיימות באוקטובר הקרוב. מדובר בזמן קצר מידי, עד פברואר 2024, שבו יהיה קשה לייצר תוכנית תחת הנהגה חדשה שתכנס לעיר רק בנובמבר. המדינה צריכה כעת לעמוד לצד השלטון המקומי ולסייע לערים להשלים תוכניות מיד ובמקביל, אנחנו קוראים לכל המתנגדים לקידום תוכניות התחדשות במועצות השונות, לשים בצד את הפוליטיקה ולזכור שהם משרתי ציבור שנמצא כיום בסכנת חיים כאשר יש אפשרות אמיתית להציל אותו".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות