banner
הדמיית הפרויקט ברח' יפת // evolve media
הדמיית הפרויקט ברח' יפת // evolve media

תל אביב: קול קורא לפרויקט פינוי-בינוי בשכונת יפו ג' הכולל 273 יח"ד

דרוש יזם: עיריית תל אביב-יפו מפרסמת עבור הדיירים "קול קורא" לבחירת יזם לביצוע פרויקט פינוי-בינוי בשכונת יפו ג'. בחודש ינואר האחרון אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב-יפו את התכנית להפקדה, וכעת היא נמצאת בשלב פרסום להתנגדויות

אריאל נוי 17.10.2021

עיריית תל אביב-יפו, באמצעות חברת הבת "עזרה ובצרון", ממשיכה לקדם את מודל ההתחדשות העירונית החדש שפיתחה, במסגרתו חברת "עזרה ובצרון" מארגנת את הדיירים, מתכננת את התב"ע (תוכנית בניין עיר) ומביאה לאישורה בוועדה המקומית. כעת, עם פרסום התוכנית להתנגדויות, יוצאת החברה ב"קול קורא" פומבי לבחירת יזם לביצוע פרויקט פינוי בינוי, עבור הדיירים.

התכנית ממוקמת ברחוב יפת 185-197 שבשכונת יפו ג', אשר הוקמה על ידי חברות ממשלתיות בשנות השישים והיא כוללת 84 יחידות דיור קיימות בשבעה בנייני שיכון ישנים, אשר ייהרסו ובמקומם ייבנו חמישה בניינים בבנייה מרקמית של עד 8 קומות על רחוב יפת וכן, מגדל בן 18 קומות בחלק האחורי של המתחם. סה"כ מתוכננות בפרויקט 273 דירות חדשות, מתוכן 21 דירות מיועדות לדיור בר השגה למשך 20 שנים.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו, מסר כי: "קידום פרויקטיי דיור ברי-השגה הוא משימה עירונית ראשונה במעלה. הדבר נכון שבעתיים ביפו, שם האוכלוסייה המקומית מתקשה לשכור דירות על רקע מחירי שוק מאמירים.  הפרויקט הזה הוא מיזם נוסף שיסייע להגדיל את היצע הדיור לטובת בני המקום, תוך שיפור איכות החיים והתשתיות בשכונה".

רון חולדאי // צילום: איליה מלינקוב | Depositphotos
רון חולדאי // צילום: איליה מלינקוב | Depositphotos

 לדברי אלי גינזברג, מנכ"ל חברת "עזרה ובצרון", "מדובר בפרויקט רביעי שיוצא לדרך במודל הזה, ולשמחתנו, אנחנו רואים עניין רב גם בקרב בעלי דירות וגם בקרב יזמים.

מדובר במודל ייחודי בכך שהוא מיטיב עם כל הצדדים. מחד, הוא מאפשר לתושבים הליך בטוח והוגן בליווי גורם בלתי תלוי הפועל ללא מטרות רווח, ומאידך, הוא מייצר וודאות ובטחון ליזם. במקום שהיזם יישא בכל עלויות התכנון ובכל הסיכון, העירייה מובילה תהליך תכנון, יחד עם הדיירים, והיזם יודע בדיוק לאן הוא נכנס ומה הוא מקבל. ולא פחות חשוב, העיר מתחדשת". 

כאמור, מדובר בפרויקט רביעי שיוצא לדרך במסגרת המודל. לשני הפרויקטים הראשונים, ברחוב לה גווארדיה וברחוב תקוע בדרום העיר, כבר נבחרו יזמים, אשר העניקו תמורות משמעותיות הנעות בין 25 מ"ר ל-60 מ"ר תוספת לכל דירה. בפרויקט השלישי בכפר שלם צפוי להיבחר יזם בשבועות הקרובים.

חברת "עזרה ובצרון" האמונה על קידום תכניות ההתחדשות העירונית בעיר, מקדמת בימים אלו 15 תכניות התחדשות שונות, הצפויות להוסיף לעיר כ-3,000 דירות חדשות. לדברי גינזברג, "השאיפה היא בשנת 2022 להוסיף עוד חמישה פרויקטים ולקדם 20 פרויקטים במקביל".

לדבריו, "נושא ההתחדשות העירונית הוא בליבת העשייה העירונית, וההבנה הרווחת בקרב כלל השחקנים היא שצריך ליצור שותפויות שרואות בראש ובראשונה את התושב והקהילה. התהליך החברתי-קהילתי שאנחנו מובילים מאפשר לקדם תכניות לרווחת התושבים והעיר כולה".

יצויין, חברת "עזרה ובצרון" הובילה את תכנון התב"ע לפרויקט תוך שיתוף מלא של בעלי הדירות. ה"קול הקורא" גובש יחד עם נציגות הבעלים, וכך גם ההסכם לפרויקט, שנוסח ביחד עם נציגות הבעלים ובאי כוחם והוכתב מראש, באופן שהביא לכך שההסכם הוא גם הוגן וגם מגן היטב על זכויות הבעלים. בחירת היזם תתבצע על ידי הדיירים.

גם לאחר בחירת היזם תמשיך "עזרה ובצרון" ללוות את דיירי המתחם בזמן ביצוע הפרויקט, האכלוס ועד תום שנת הבדק. תכנון התב"ע בוצע ע"י משרד הפלטפורמה העירונית. עו"ד מיכאל גבע ועו"ד גיא יקותיאל מייצגים את בעלי הדירות וחברת עזרה ובצרון מיוצגת ע"י משרד מיתר.

עו"ד גיא יקותיאל, מציין כי: "מדובר בפרויקט מעניין ביפו ג', שהתחיל כפרויקט בינוי-פינוי-בינוי ולבקשת בעלי הדירות הפך לפרויקט בינוי-פינוי שיעשה בהינף אחת. נעשה פה הליך עמוק של עבודה מול הדיירים, הבנת המרקם העדין של בעלי הדירות והצרכים שלהם, וניהול מכרז יזמים הכולל כבר מפרט טכני והסכם פינוי בינוי שהיזמים מקבלים על עצמם עם הגשת הצעתם וכך נחסך מו"מ ארוך ומייגע. אנו משתמשים בשיטה הזו גם בפרויקטים שאינם מלווים על ידי עזרה וביצרון".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות