banner
ירושלים // Depositphotos
ירושלים // Depositphotos

התמורה הדרמטית: כל דייר יקבל שתי דירות חדשות

יו"ר הוועדה המחוזית על אישור תכנית פינוי בינוי נדירה בקריית מנחם בירושלים: "אני רוצה שיקבלו תמורה משמעותית ושהעיר תרוויח"

זיו גולדפישר 15.03.2023

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים אישרה השבוע להפקדה את תכנית ההתחדשות העירונית ברחוב איסלנד 24-42 בקריית מנחם. מדובר בתכנית דרמטית: הן בהיקפי הבינוי – הריסת 80 יח"ד ובניית 687 יח"ד חדשות במקומן, הן במכפיל (8.5) והן בתמורה – כל בעל דירה יקבל תוספת משמעותית, ושתי דירות בטאבו במקום דירתו הישנה, זאת לאחר שכל דירה ישנה היא בשטח של כ-150 מ"ר.

אבל הדרמה האמיתית סביב אישור התכנית התרחשה לפני כחודש וחצי, בישיבה הקודמת של ועדת המשנה המחוזית להתחדשות עירונית, שפסלה את התכנית שהגישה החברה המקדמת תוכניות מטעם בעלי הקרקע  תב"ע קפיטל, וקבעה כי היא "אינה מציעה תכנון וניצול ראוי של המתחם הכלול בה". הוועדה הקציבה לחברה 60 יום כדי להגיש חלופה. במשך שלושה שבועות נאלצה החברה לתקן את התכנית ולהגיש חלופה חדשה. "כבר היה לי חשש שהפסדנו את התכנית", אומר מנכ"ל ובבעלי החברה, ינון מגזימוף, "הבהירו שאם לא נציג תכנית חדשה תוך 60 יום, התכנית תיסגר. הפכתי את העולם והבאתי תכנון חדש".

ינון מגזימוף // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
ינון מגזימוף // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

החלופה החדשה שהוגשה לוועדה כללה הקצאת 4 דונמים לטובת מבנים ומוסדות ציבור, דבר שמאפשר הקמת בית ספר חדש, ושטח של כחמישה דונם עבור רשת מעברים ציבוריים וגינות. השבוע הקולות שנשמעו בוועדה היו כבר אחרים לגמרי. "הוועדה מברכת על חלופת התכנון שהוצגה, המציגה איכות תכנונית גבוהה, תוך שילוב עקרונות התכנון שנקבעו בהחלטת הוועדה (הכוונה לישיבה הקודמת), ועל בסיס המלצת הוועדה המקומית בעניינה של התכנית".

הוועדה, כאמור, המליצה על הפקדת התכנית בתנאים. תכנית ההתחדשות ברחוב איסלנד, שהוגשה לוועדה על ידי חברה בת של תב"ע קפיטל, ניו איסלנד ועל ידי העירייה, ונערכה על ידי האדריכל בועז ביטמן וLSA אדריכלים, מתפרסת על שטח של כ-20 דונמים. התכנית מציעה, כאמור, הריסה של 80 יח"ד ובנייה של 687 יח"ד במקומן ב-5 מבנים: 3 מגדלים בני 33, 37 ו-39 קומות ושני מבנים בני 10 קומות. המכפיל מבחינת מספר יח"ד הוא כ-8.5, אך מבחינת שטח מדובר במכפיל של 4.3, מכיוון שהדירות שצפויות להיהרס הן גדולות בשטחן, לאחר שהורחבו עם השנים. "מדובר בדירות של 150 מ"ר, ובמקומן הדיירים יקבלו 2 דירות בטאבו". במקביל, גם העירייה זכתה לתוספת שטחי ציבור בזכות התכנית.

בדיון קודם שנערך על התכנית, התייחסה יושבת ראש הוועדה, שירה תלמי, לתמורות שיקבלו הדיירים ואמרה: "אני רוצה שכל החגיגה הזו תהיה בזה נהנה וזה לא חסר. אני רוצה שהם יקבלו איזושהי תמורה מאוד משמעותית אבל העיר תקבל איזשהו רווח. היום המצב הוא לא נכון תכנונית. אבל אם אנחנו רוצים באמת התחדשות ולא רק הוספת זכויות אנחנו צריכים תוכנית טובה יותר ולשם אנחנו מכוונים. הם הגיעו למספרים גבוהים זה בסדר, אבל הם הגדילו את בית הספר, הם הגדילו את השצ"פ, הם יתנו לכם לנו לעיר גם הרבה רווחים מכל הסיפור הזה".

מתכנן המחוז, דן קינן, הוסיף: "במסגרת ההתדיינות של המארגן מול הדיירים בעצם הוא לא יכול להחזיר להם, הוא לא רוצה להחזיר להם דירות של 190-180 מטר, אין להם מה לעשות עם זה. אז הוא בעצם רקח איזשהי שעסקה שאומרת שאתם תקבלו שתי דירות בתמורה. אבל שתי דירות בתמורה בעצם המחוקק מאפשר פטורים לדירה אחת בלבד. הדירה השנייה היא כבר מחוייבת במיסוי, משהו כמו חצי מיליון שקל עלות מיסוי לדייר, מה שיכניס אותם לבעיה כי הדיירים לא רוצים בעצם להוציא ממון בתהליך הפינוי הבינוי, אז המליץ שזה בתקן 21, מה שהוביל למכפילים הגדולים".

כעת מגזימוף נערך לשלב ההתנגדויות, שאם יעבור בשלום והתכנית תאושר, להערכתו כבר בראשית 2026 יתחילו העבודות בשטח.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות