banner
אדריכל בני פרי V5 אדריכלים // צילום סאם יעקובסון
אדריכל בני פרי V5 אדריכלים // צילום: סאם יעקובסון

"מועדי המסירה של פרוייקטים יידחו והתזרימים הכספיים יפגעו בהתאם"

אדריכל בני פרי: "אנשים ימעטו לרכוש דירות. רבים יתקשו להחזיר הלוואות, עסקים יהססו אם להתרחב ובוודאי שלא ייכנסו לעסקות שאפתניות של רכישת נדל"ן או שכירתו. כתוצאה מכך ייפגע גם שוק הנדל"ן המניב. כל אלה הם סימפטומים ידועים המהווים חלק מתרחיש החוזר על עצמו מדי פעם – אחת למשבר עולמי" // דעה

תמונה: בני פרי// צילום סאם יעקובסון

מאת: אדריכל ובונה הערים בני פרי 

להלן יתואר תרחיש משוער הנשען על ההתפתחויות שהעולם חווה במשברים קודמים, כגון הקריסה של 2008 והמיתון של תחילת שנות ה- 2000. כבר עתה ניכרת השפעה על שוק חומרי הבניין בארץ: חומרים שנבחרו על ידנו מבעוד מועד ליישום בבניינים המוקמים ברחבי הארץ מוחלפים באחרים מדי יום ביומו באתרי הבניה השונים, שכן הייבוא מסין נבלם כמעט לחלוטין. טורקיה, אשר משום מה איננו שומעים דבר על השפעת המגיפה על אוכלוסייתה, מהווה כיום מקור תחליפי חשוב לחומרים אלה.יש לשער שביום שבו יתברר כי גם היא נגועה בנגיף, יואט גם הייבוא ממנה, ואולי אפילו ייפסק. 

מלאי החומרים מאיטליה בישראל עדיין לא התכלה, אולם סביר שלאור ההתרחשויות האחרונות ילך גם מלאי זה וייאזל. המדובר בחומרי גמר מתקדמים המשמשים לחיפוי וריצוף, בפרטי נגרות ומתכת ובאבזרי חשמל ותאורה, בהם מתמחה איטליה.

בשלב זה אתרי הבניה עדיין מתפקדים, אולם אך סביר לשער שככל שיתמשך הסגר הנוכחי על התחבורה האווירית ועל המעברים מיהודה ושומרון לישראל, תקטן הפעילות בהם בהדרגה.  הפעילות הסדירה של הבניה באתרים האלה תיפגע מההתרחשויות, ככל שהן תימשכנה. מועדי המסירה של פרוייקטים יידחו והתזרימים הכספיים הנובעים מהם יפגעו בהתאם.

כתוצאה מכך ייפגעו לראשונה חברות נדל"ן שאיתנות מצבן הכספי היתה מוטלת בספק גם טרם המשבר. חברות שהתלות שלהן בתזרים המזומנים היא קריטית ייקלעו לקשיים, חברות גדולות ואיתנות ישרדו את המשבר, אולם גם הן ייפגעו במידה מסוימת. בתוך כך סביר להניח שכל השחקנים החלשים בשוק הנדל"ן ייפגעו, ביניהם ספקי חומרים וציוד ונותני שירותים, כגון מודדים, מתכננים, יועצים וכיו"ב.

מכאן – להערכות הקשורות במשק הכללי:
כבר עכשיו קיימת פגיעה קשה במספר תחומים, כגון תיירות, מלונאות, מסעדנות, תחבורה, תעשיית הבידור ועוד. המשק מתחיל להיכנס למיתון וענף הנדל"ן יהיה הראשון שייפגע מכך. אנשים ימעטו לרכוש דירות. רבים יתקשו להחזיר הלוואות, עסקים יהססו אם להתרחב ובוודאי שלא ייכנסו לעסקות שאפתניות של רכישת נדל"ן או שכירתו. כתוצאה מכך ייפגע גם שוק הנדל"ן המניב. כל אלה הם סימפטומים ידועים המהווים חלק מתרחיש החוזר על עצמו מדי פעם – אחת למשבר עולמי.

אבל, עם הבנת ההליכים האלה בראיה מפוכחת, יש לראות את התמונה הכללית ולא להתרכז רק בהיבטים השליליים המתוארים לעיל. בכל משבר נולדות הזדמנויות חדשות. אנשי עסקים פיקחים צריכים לדעת לנצל המשבר לטובתם. הרי ברור שלאחר המשבר תבוא התאוששות.  אם המשבר יימשך כמה חודשים, תהיה ירידה זמנית במחירי הנדל"ן ותיווצרנה הזדמנויות לרכישה של נכסים זולים. אין ספק כי לאחר המשבר ישובו המחירים לקדמותם. הרי השוק שלנו הוא שוק כבוש ואין לרוכשים אלטרנטיבות, לכן כל מי ששמר עתודות כספיות יכול עכשיו להשתמש בהן בתבונה.  הבורסות צוללות? זו ההזדמנות לרכוש מניות בזול. חברות נקלעות לקשיים? זו ההזדמנות להשתלט עליהן.   ערכי נדל"ן יורדים? זו ההזדמנות לרכשם בזול. 

האם יש לקח טכנולוגי מהמשבר הזה? ייתכן.
מכיוון שהפצת מגיפות מהסוג של הקורונה נעשית דרך דרכי הנשימה, הרי שמתבקש פיתוח טכנולוגי שימנע את המעבר של הווירוס מאדם לאדם. המסיכה מהבד, הנפוצה כיום, אינה יעילה והשימוש בה פוגע בקשרים האישיים בין אנשים. קשה לעכל תרחיש, שלפיו סביב השולחן בחדר דיונים יישבו אנשים עוטי מסיכות, או שאלפי אנשים מכוסי פנים יתגודדו בתחנות רכבת או על מדרכות הרחובות.  מתבקש פיתוח טכנולוגי שימנע העברת הווירוס באמצעות רסס, דוגמת פילטרים מתוחכמים המוחדרים לנחירי האף או מאוורר אישי המסיט את האויר בקרבת הראש לצדדים.

ובתחום הבניה?
אם אפשר היה לפתח מערכת המונעת הפצת וירוסים במבני ציבור – בתחנות רכבת, בתיאטראות, באולמי ספורט ובאצטדיונים, אם ניתן היה להתקין מערכות כאלה במטוסים, ברכבות ובאוטובוסים, היה נמנע הצורך להטיל עוצר על אוכלוסיות שלמות. נראה שתחום הפיתוח הקשור לנושא הוא בעיקר מערכות מיזוג האויר: האם ניתן לפתח מערכת שיוצרת משבי רוח אנכיים בעתות חירום, כך שרסס מפיות הדוברים יישאב מיד לכיוון הרצפה? וכל זאת מבלי לגרום להרגשת אי-נוחות? נקווה שמישהו העוסק בתחום הזה יקדיש לכך מאמצים. 

*הכותב, אדריכל ובונה הערים בני פרי, הינו שותף במשרד V5 אדריכלים, לשעבר אדריכל העיר גבעתיים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות