banner
הדמיית הפרויקט // מתוך הצגת השכונה על ידי מינהלת כרמים בכנס "מגדילים"
הדמיית הפרויקט // מתוך הצגת השכונה על ידי מינהלת כרמים בכנס "מגדילים"

נחשפות כל ההתנגדויות לחידוש שכונת ורבר בפתח תקווה – מהעירייה וגופי ציבור ועד ליזמים ותושבים

תנועת הנגד: עיריית פתח תקווה, המועצה לשימור אתרים, כללית שירותי בריאות, בזק וחברות היזמות תדהר וקרדן – כולן בין המתנגדים לתוכנית ההתחדשות העירונית בשכונת רמת ורבר הכוללת כ-4,000 דירות

זיו גולדפישר 14.11.2022

בשבוע הבא תדון ועדת המשנה להתחדשות עירונית בעשרות התנגדויות לתוכנית פינוי בינוי בשכונת רמת ורבר בפתח תקווה, הכוללת תוספת של כ-4,000 יח"ד. העירייה טענה כי אין חיבור מספק לציר ז'בוטינסקי, בזק מבקשת לכלול מבנה שבבעלותה בתוכנית, כללית טוענת כי תנועת המסוקים למנחת בביילינסון עלולה להיפגע. עשרות תושבים הגישו אף הם התנגדויות. 

התוכנית, המתפרסת על שטח של 557 דונמים, מיועדת לעודד תהליכי התחדשות עירונית ופיתוח בשכונה, במטרה ליצור סביבת מגורים איכותית המשולבת במרקם העירוני הוותיק. על פי התוכנית, תוכן תשתית תכנונית לתהליכי התחדשות עירונית באמצעות  הוספת 3,945 יח"ד תוספת ליחידות הדיור הקיימות.  אוכלוסיית השכונה עומדת על כיום  כ-10,330 תושבים ב-3880 יח"ד. התוכנית כוללת 17 מתחמי פינוי בינוי. התוכנית הופקדה להתנגדויות כבר בסוף השנה שעברה, והוגשו כ-40 התנגדויות שונות.

התנגדותה של הוועדה המקומית פתח תקווה, שהוגשה באמצעות מהנדס העיר איציק אוז'לבו, העלתה מספר פגמים בתוכנית. כך, למשל, נכתב כי נוכח תוספת של 4,000 יחידות דיור, יש צורך בחיבור נוסף מהשכונה לדרך ז'בוטינסקי. אוז'לבו מציין בהתנגדות כי למרות שהתוכנית הוגשה עם תכנון דרך שמחברת בין רחוב הפועל הצעיר לז'בוטינסקי, הוועדה המחוזית החליטה לבטלה. כמו כן, הוא ביקש לאפשר תנועה בין רחוב כצנלסון לז'בוטינסקי.

המועצה לשימור אתרים טענה בהתנגדותה, שהוגשה על ידי גלית פז, עוזרת למנהל המחוז במועצה, כי  יש סתירות רבות בין התכנון המוצע לבין הוראות התכנית וההבטחה על שמירת "המתחם הנופי לשימור". כך, לדוגמה, נטען כי הבנייה הגבוהה המתוכננת ממזרח לרחוב ארלוזורוב תבטל את הנראות של החזית הראשית של המוזיאון לאמנות ואת הגישה למבנה. עוד נכתב כי בתוכנית יש סתירות והנחיות לא ברורות לגבי מתחם יד לבנים. "התכנון המוצע לדעתנו, אינו רגיש מספיק למתחם הנופי לשימור ולהערכתנו פוגע בציר הרצף ההיסטורי והאדריכלי של האתרים כמתחם. הוא מבטל את המרקם הנופי והמיוחד שנשתמר שנים רבות מתקופת בנייתו", נכתב.

חברת בזק, שמחזיקה במרכזייה ובניין תקשורת במתחם ברחוב קפלן, כותבת בהתנגדותה כי המגרש שעליו נמצא הנכס שבבעלותה לא נכלל בתוכניות החדשות. על פי התוכניות, השימוש המותר על המגרש יישאר כמגרש דואר, ולדבריה מדובר בשימוש זמני שייפסק בסופו של דבר. בזק דורשת לכלול גם את הנכס שלה בתוכניות ההתחדשות, ולקבוע בו הוראות בנייה כמו בשאר השכונה.

רשות התעופה האזרחית טוענת בהתנגדותה כי מימוש התוכנית במתכונתה הנוכחית עלול לפגוע בבטיחות הטיסה למנחת המסוקים בבית החולים ביילינסון. בהתנגדות נטען כי מסמכי התוכנית אינם משקפים את התיאום על רשות התעופה האזרחית לשמירה על בטיחות הטיסה בסביבות המנחת.

כללית שירותי בריאות, שהיא הבעלים של בית החולים ביילינסון, חזרה בהתנגדותה על דברי רת"א בכל הנוגע לבטיחות הטיסה למנחת. עוד טוענת הכללית, כי בבעלותה נכסים שונים בשטח התוכנית, אך היא איננה נהנית מתוספות בנייה כמו בעלי נכסים בסמיכות לה. הכללית מבקשת לתקן את התוכנית, כך שתהיה חלוקה שוויונית יותר של זכויות הבנייה בין הבעלים השונים.

התנגדויות נוספות הוגשו מצד בעלי עניין נוספים, כמו רשת הריבוע הכחול שבבעלותה נכסים במתחם, חברות תדהר וקרדן ודיירים במתחם ובסמוך לו.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות