banner
אייל גרין מנכל פארק עתידים תל אביב // צילום: דפנה טל | Depositphotos
אייל גרין מנכל פארק עתידים תל אביב // צילום: דפנה טל | Depositphotos

"חברות מובילות מחפשות מיקומים אסטרטגיים ונגישות תחבורתית מעולה"

אייל גרין, מנכ"ל פארק עתידים תל אביב בראיון חג: "שוק המשרדים של תקופת הקורונה התפוגג והחשש לעבודה מהבית התמוסס"

פארק עתידים תל אביב אחד מפארקי העסקים הותיקים בישראל ממוקם בצפון מזרח העיר תל אביב ומשתרע על כ-80 דונמים ומאכלס כ 100 חברות מובילות במשק הישראלי, בניהן חברות הייטק פיננסים, בריאות, תחבורה והלייף סטייל ביניהם: בית החולים רפאל, חברת קומדע, כלל ביטוח ופיננסים, הנהלת טסלה, אבוט כמו כן בפארק ממוקמת גם מעבדת החדשנות של רנו ניסאן מיצובישי, חברת ניהול ציי הרכב הבינלאומית רוזמן הנדסה וחברות חדשניות מתחום התחבורה, המפתחות חידושים פורצי דרך.

הפארק, שבבעלות עיריית תל אביב ואוניברסיטת תל אביב, עובר בחודשים האחרונים מתיחת פנים, התחדשות ושדרוג משמעותי.  בקרוב מאד תחלנה בפארק עבודות חפירה ודיפון של מגדל חדש מעורב שימושים שיתנשא לגובה של 30 קומות ובשטח של 61,500 מ"ר, שיכלול משרדים בשטח של 48,000 מ"ר, מלון עם 159 חדרים, אולם ומסחר בשטח 1,800 מ"ר וכן חניון תת קרקעי. את המגדל תכנן אדריכל העל משה צור. במקביל, החלו לאחרונה עבודות לשדרוג משמעותי של שני בניינים בפארק.

פארק עתידים תל אביב // צילום: רון אילון- אילון מדיה 2
פארק עתידים תל אביב // צילום: רון אילון- אילון מדיה 2

לפני חודשים ספורים הוועדה המקומית תל אביב, התירה לכם להרחיב את השימושים בפארק על מנת להפוך את הפארק גם למתחם בלוי, תרבות ופנאי – מה בתוכנית?
"המגמה כיום בכל העולם היא לייצר מתחמים מעורבי שימושים. הקשר בין מגורים-תעסוקה-בילוי פנאי ומסחר, מוביל למציאות שממנה מרוויחים כל הצדדים: אזור תוסס עם תנועה שממנה נהנים המבקרים, העסקים ובעליהם. אנחנו מעוניינים להפוך את הפארק למרכז שוקק חיים גם בשעות העבודה וגם בסיומה. יש לנו הרבה תוכניות שכבר יוצאות לפועל, לדוגמא אנחנו בונים רופ טופ בסגנון שיקי ניו יורקי (גג פתוח לאירועים) על אחד הגגות של הבניינים שיהיה ליום וללילה לרגעים של הפוגה מהעבודה בפארק, אני מניח שבעוד כחצי שנה נוכל להשיק אותו, אנחנו כבר במו"מ עם מס' ברים ומסעדות. בנוסף, יפתח אצלינו מועדון הופעות חיות נוסף מבית קבוצת GRAY  שיקרא "GRAY ATIDIM  TLV  " שיארח את מיטב אומני ישראל וימשוך קהל מכל גוש דן. לאחרונה גם התחלנו להפעיל בפארק חוג ריקודי עם ללא עלות המיועד גם לעובדי הפארק וגם לתושבים המתגוררים בסמיכות לפארק. התחלנו לקיים הפעלות לילדים. אנחנו עובדים גם על הכנסת קמעונאות לפארק, רשת הסטוק תיפתח פה סניף גדול, אנחנו מקיימים מו"מ עם סופר גדול, שמעוניין להיכנס לפה. אני דוגל בהרחבת השירותים והשימושים בפארק, אני נפגש עם כל מי שמעוניין לשכור פה שטחים, כמובן אם זה משרת את הפיכתו של המקום למתחם שוקק חיים המעניק ערך מוסף לעובדים ולתושבים המתגוררים בסמיכות ".

פרט למאמצים בתחום הפנאי, אתם משקיעים הרבה גם בתחום החדשנות בפארק, האם זה מהווה ערך מוסף לחברות הממוקמות אצלכם?
"הפארק מאכלס חברות הייטק רבות בניהן לא מעט חברות ביוטק רפואה ולייף סיינס, שביססו את מעמדן ומיקומן בלב פארק העסקים, ואנו עדים גם כל העת  לביקוש ער מחברות בתחומים הללו המזהות, שהפארק מהווה אלטרנטיבה הטובה ביותר בעבורן במיוחד לאור קהילת הביוטק והלייף סנס שהתפתחה אצלינו והאפשרות לשיתוף ידע ונטוורקינג . כמו כן העובדה, שאנחנו משקיעים מאד בתחום החדשנות וממוקמת אצלינו מעבדת חדשנות לסטרטאפים לעיר חכמה סיטיזון, המשמשת כשדה הניסוי החי הראשון בישראל, בהחלט מושך אלינו חברות משמעותיות. האקו סיסטם, שהצלחנו ליצור פה והרוח של חדשנות פורצת דרך בכל תחומי העיסוק שלנו בפארק הופך אותנו לאטרקטיביים. רק לאחרונה אירחנו את ראש עיריית בייג'ין, שהגיע למעבדת החדשנות "סיטיזון" כדי ללמוד מקהילת הלייף סיינס והערים החכמות בפארק. גם משלחת בהובלת דרור בין מנכ"ל רשות החדשנות, קיימה סיור מקצועי בפארק כדי להכיר לעומק את הפארק, שהפך לשדה ניסוי עירוני לקידום חדשנות וחיי עיר בריאים. אנחנו מובילים מהלך להפיכתו של הפארק לירוק, אנו צפויים  להצטרף לפרויקט הסביבתי פורץ דרך של אוניברסיטת תל אביב במסגרתו -100% מצריכת החשמל שלו תגיע ממקורות אנרגיה ירוקים. מעבר לבתי חולים, מעבדות רפואיות, חברות שמפתחות טכנולוגיות רפואיות חדשניות פורצות דרך, אנחנו במגעים להכניס חברות, שעוסקות גם בשיווק עזרים רפואיים תומכים. אנחנו גם מקדמים הקמת בית רופאים עם מרפאות ומכונים, וכן עסקים וחברות בתחום הרפואה המשלימה. אני צופה ש 30% משטח הפארק יהיה יאוכלס בקרוב ע"י חברות בתחום הביוטק והלייף סנס. בנוסף, השקנו בימים אלו את עתידים sandbox , שכבר זה להכרה של רשות החדשנות , במסגרת השירות אנו מאפשרים השכרת חלקים מהמרחב שלנו לטובת שדה ניסוי לחברות ולסטארטפים בתחומים שונים כמו גם לחיבורים רלוונטים עם  עולמות התוכן של הקהילות העסקיות בפארק".

מה הפרמטרים הכי משמעותיים היום לחברות בבואן להחליט היכן למקם את המשרדים שלהן?
"מה שחברות מובילות במשק מחפשות כיום הוא מיקומים אסטרטגיים ונגישות תחבורתית מעולה לעובדים שלהם, מחירים תחרותיים וערך מוסף נלווה ברמת הפנאי בסביבת המשרדים. פארק עתידים תל אביב, שמצוי כעת בתקופת התחדשות מאסיבית מעניק את כל הפרמטרים הללו לחברות המובילות במשק, שממוקמות אצלינו".

מה התחזית שלך לגבי שוק המשרדים בשנה הקרובה ?
"התחזיות לגבי שוק המשרדים שאיפיינו את תקופת הקורונה חלפו והתפוגגו. גם החשש פן חברות ימשיכו לעבוד רוב השבוע מהבית התמוסס. אנו רואים כי חברות אמצו חלקית בלבד את המודל ההיברידי וחלקן מאפשרות, עבודה של יום או יומיים מהבית, זה תלוי כמובן בתחום העיסוק של החברה. בסופו של דבר, אין תחליף לאינטרקציה האנושית והתפוקות כך עפ"י מה שאנחנו רואים בשטח  בקרב מנכ"לי ועובדי החברות טובות יותר כשהעבודה מתבצעת מהמשרדים. פארק עתידים תל אביב בחודשים האחרונים,  חווה עלייה בביקושים גם במשרדים וגם במסחר. אני מקבל המון פניות והתעניינות רבה. בין היתר משום שהפארק צמוד לתחנת הקו הירוק של הרכבת הקלה, חברות מחפשות קרבה למערכות היסע ההמונים. כמו כן, אנחנו מציעים למעלה  מ- 4,000 מקומות חניה. בנוסף, בקרוב יחלו עבודות על כביש הברזל כלומר רחוב הברזל ימשיך עד לתוך פארק עתידים, מדובר בכביש דו מסלולי לצידיו שבילי אופניים, דבר שיקצר משמעותי את ההגעה לתוך הפארק. אנחנו גם מעניקים שירותי שאטלים מתחנת האוניברסיטה ומתחנת רכבת בני ברק, משש בוקר עד תשע וחצי, ומשלוש וחצי אחה"צ עד שש וחצי ללא עלות. אנחנו בוחנים גם שאטלים אוטונומיים. בנוסף, בפארק עתידים תל אביב החברות מרוויחות את היתרונות של תל אביב במחירים שהם פחות מחצי ממה שמבקשים במרכז העיר ובתמהיל מסוים זה אפילו מגיע לשליש מחיר. יש מנעד מאוד רחב לכן יש תחרותיות גדולה, ניתן למצוא הכול. לא פחות חשוב, שיש לנו גב כלכלי חזק, הבעלים של הפארק הם אוניברסיטת תל אביב ועיריית תל אביב".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות