הדמיה קרית אליעזר // 3DVISION

התחדשות עירונית קהילתית

במסגרת היוזמה החדשה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, עמותות וקרנות שייזמו תהליכי התחדשות בשכונות מצוקה יזכו למענקים בתמורה לפעילות חברתית. כך זה צפוי לעבוד בשכונת קריית אליעזר בחיפה 

מגדילים 14.07.2019

"קבוצת ביתא -התחדשות עירונית" עתידה לבקש מענק על פעילותה בחיפה, זאת במסגרת הקול הקורא שפרסמה לאחרונה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לקבלת סיוע למימון מיזמי התחדשות עירונית חברתית.

על פי הקול הקורא שפורסם לאחרונה בנושא, הרשות תתמוך בפרויקטים המצויים בשכונות באזורים סוציואקונומיים נמוכים אשר הוקמו לפני שנת 1975 "ואשר מחיר המכירה הממוצע למגורים בה נמוך מ- 13,000 ₪ למ"ר, ובשטח אותה רשות קיימת לפחות שכונה אחת אחרת אשר מחיר המכירה, הממוצע בה, גבוה מ 15,000- ₪ למ"ר, זאת במטרה להניע שכונות להתחדשות עירונית עתידית גם ללא כספי המענק. כמו כן, בצעד ייחודי הרשות דורשת השקעות פילנטרופיות או חברתיות בגובה של 30% מגובה המענק הממשלתי. כמו גם שלפחות 5% מתקציב המענק הממשלתי והחברתי יופנו לפעילות חברתית וקהילתית בשכונה.

כזכור, הרשות הודיעה כי תתמוך בסבסוד עלות הפרויקט הפיזי, סבסוד שכירות בהישג יד ל – 20 שנה ופעילות קהילתית וחברתית לחיזוק השכונה בהיקף של עד 25 מיליון ש"ח לפרויקט ועד 40 מיליון ש"ח סה"כ לכלל הפרויקטים.

פינוי בינוי לצד פעילות קהילתית וחינוכית
לדברי הנהלת הקבוצה, היא מקדמת בשלוש השנים האחרונות התחדשות עירונית בשכונת קריית אליעזר בחיפה. במסגרת ההתחדשות קודמו שתי תב"עות נרחבות לפינוי בינוי, בשני מתחמים בהיקף של 530 וכ- 630  יחידות דיור, כאשר תב"ע אחת הוגשה לוועדה המקומית ותב"ע שנייה בעריכה לקראת הגשה לוועדה, שתי התוכניות מקודמות בשותפות מלאה ובתמיכת העירייה אשר הסכימה להכניס שטחים חומים לתוך הקו הכחול במטרה להוריד את צפיפות המתחמים. בתמורה קבוצת ביתא תבנה כ – 1000 מ"ר של שטחי ציבור במתחם. 

המתחם הראשון אותו מקדמת החברה, על שטח של כ-15 דונם, יכלול הריסה של ארבעה שיכוני רכבת ו – 5 בניינים שונים בני כ 120 יח"ד. החברה תקים בבניה מרקמית 3 בניינים עד 9 קומות ו 3 מגדלים אשר יכללו שטחי מסחר, משרדים, וכ-1000 מ"ר של שטחים ציבוריים. הפרויקט יכלול  כ-530 דירות חדשות בנות 2 עד 6 חדרים בשטח של החל מ-50 מ"ר ועד פנטהאוזים עם נוף לים בני 200 מטר עם חניון תת קרקעי.

המתחם השני, משתרע על שטח של 14 דונם, יכלול הריסה של 7 בנייני רכבת עם 168 יח"ד. החברה תקים בבניה מרקמית בניינים בין 7 עד 9 קומות עם חצרות פנימיות, שטחי ציבור ומסחר ומתחמים שיתופיים.

עוד מציינים בקבוצה, כי כחלק מהפעילות החברתית שלה היא התחייבה לפני כחצי שנה, במסגרת קול קורא לעמותות ותושבים, להשתתף במימון פעילות חברתית, קהילתית וחינוכית בשכונה בעלות של כ-600 אלף שקלים, פעילויות שכבר מתקיימות בשטח.

מנכל קבוצת ביתא אהוד שליין // יחצ
מנכל קבוצת ביתא אהוד שליין // יחצ

קבוצת ביתא – התחדשות עירונית הינה חברה העוסקת ביזמות וביצוע פרויקטים בהתחדשות עירונית ופועלת במטרה לחזק ערים ושכונות הן בפן הפיזי והתכנוני והן בפן החברתי- קהילתי. הקבוצה עובדת במודל ייחודי להתחדשות חברתית במקביל להתחדשות הפיזית, במסגרתו משקיעה החברה משאבים בקידום החינוך, התרבות והקהילה. 

"הנושא החברתי חשוב ביותר"

אהוד שליין, מנכ"ל קבוצת ביתא: "אנחנו, כמי שלקחו חלק בדיונים על גיבוש הקול קורא, אותו הוציאו לאחרונה משרד השיכון והבינוי והרשות להתחדשות עירונית, מברכים על כך. המטרה היא לשלב עמותות העוסקות בפעילות קהילתית בשכונות מוחלשות, יחד עם יזמים ומשקיעים חברתיים אשר ייזמו פרויקטים של התחדשות עירונית באותן השכונות. אנחנו פועלים כיום בשכונת קריית אליעזר שהיא שכונה וותיקה מאוד המשוועת להתחדשות ושיפור תנאי מחייה הן בפן הפיזי והן בפן החברתי קהילתי. היא זקוקה למבנים חדשים, חזקים ובטוחים מפני איומים ביטחוניים ורעידות אדמה. בנוסף היא זקוקה גם להתחדשות חברתית באמצעות אוכלוסייה חדשה שתעבור להתגורר בשכונה והן באמצעות חיזוק תרבותי, חברתי וחינוכי של האוכלוסייה הוותיקה. זאת על מנת שלא תידחק החוצה, כפי שקורה לעיתים בהתחדשות עירונית. מהלך זה מוכיח שהולכת וגדלה ההבנה כי הדרך להתחדשות עירונית מוצלחת מתחילה בהשקעה מקדימה ובמעורבות לעידוד ושיפור החינוך, התרבות, והשירותים, לטובת התושבים הקיימים והעתידים כאחד".

חיים אביטן // צילום: נחום סגל
חיים אביטן // צילום: נחום סגל

חיים אביטן יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "הנושא החברתי הוא אחד מהנושאים החשובים ביותר שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, ואנו גאים לאפשר את שיתוף הפעולה עם גופים פילנתרופיים, כדי להאיץ את הטיפול בשכונות מוחלשות אשר רבות מהן נמצאות בפריפריה. היוזמה החדשה שמה במרכז את השכונות הקשות, שאינן בעלות כדאיות כלכלית, והופכת אותן לכדאיות. אנו מאמינים כי בעזרת התנעה של פרויקט נקודתי בשכונה, תיווצר השפעה אשר תסייע לשקם את השכונה כולה, וכך נחולל שינוי גדול במגוון ערים".

התחדשות עירונית קהילתית
4.4 מתוך 5 (דירגו 21 איש)

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

"לשמש גשר בלתי אמצעי"

יו"ר ועדת ההתחדשות העירונית במחוז תל אביב והמרכז של ארגון הקבלנים והבונים, יוסי בר דוד, מדבר על התפקיד...
מגדילים 18.07.2019
נשמח לדבר אתך
נגישות