banner
לוד צפון // הדמיה: מנעד אדריכלים
לוד צפון // הדמיה: מנעד אדריכלים

האם עשרות אלפי דירות חדשות בעיר לוד יביאו את המהפך לעיר?

6,777 יח"ד בתכנית רובע צפון, שתתמודד עם התיישבות לא מוסדרת של בדואים, עלו לשולחן הותמ"ל, לצד עשרות אלפי דירות בהתחדשות עירונית והשכרה ארוכת טווח

זיו גולדפישר וכרמלה קופר 13.04.2023

העיר לוד, עיר מעורבת שבה מתגוררים יהודים וערבים, סובלת מתדמית שלילית, בין היתר בשל תופעות עבריינות שדבקו בשמה, ניסיונות חיסול ואירועי אלימות. גם הפרעות בעיר במהלך "שומר החומות" לפני כשנתיים, לא עשו עמה חסד. אלא שייתכן שהשינוי הגדול כבר נמצא ממש בפתח, לאחר שבעירייה ובוועדות התכנון הארציות ממשיכים לקדם בניית עשרות אלפי דירות בשכונות בעירוב שימושים באזורי מגורים חדשים, לצד התחדשות עירונית בתוך השכונות הוותיקות. כל אלו צפויות להביא אוכלוסייה צעירה ללוד ולשנות את פניה. 

אחת התכניות הגדולות שאושרה לאחרונה בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) היא רובע מגורים חדש בצפון לוד הכולל 1,877 יח"ד ו-1.066 מיליון מ"ר לתעסוקה בחלקו המערבי של הרובע. בשבוע הבא צפויה הוועדה לקיים דיון ראשון בתכנית לפיתוח חלקו המזרחי של הרובע, הכולל 4,900 יח"ד וכ-1.1 מיליון מ"ר לתעסוקה.

התיישבות לא מוסדרת של בדואים
שטח רובע לוד צפון כולל את שכונות ס"א / ס"ח / ס"ח מערב / בורוכוב. מדוח חברתי שהוכן במסגרת הליכי אישור התכנית עולה כי מדובר בשכונות מגורים לא מוסדרות בשטח של כ-515 דונם בהן מתגוררים כ-6,186 תושבים ערבים, 60 אחוזים מתוכם בדואים שהגיעו בעיקר מהנגב לפני עשרות שנים. השכונה כולל 1,031 בתי אב הנחלקים בין 18 חמולות על פני כ-165 מתחמים.

תכנית הבשורה לעיר
תכנית לוד צפון חלק ב', שתעלה לדיון בוותמ"ל היא חלק מתכנית לוד צפון. מדובר בתכנית ששטחה 4,444 דונמים, ומתוחמת בין גבולה הצפוני של העיר לוד ועד למרכז ההיסטורי שלה. התכנית, שאותה יזמה הרשות המקומית, שהגישה אותה יחד עם משרד השיכון והבינוי, מיועדת ליצור תשתית תכנונית להקמת רובע עירוני מעורב שימושים, מגוון, עשיר בפעילות ואינטנסיבי המשלב מגורים בהיקף של 6,777 יח"ד ואזור תעסוקה, מסחר ומלונאות בהיקף של כ-2.1 מיליון מ"ר. הבניה למגורים בתכנית משלבת הן בניה חדשה למגורים והן הסדרה והתחדשות של בניה קיימת. התכנית הכוללת נמצאת בהליכי אישור. 

מערב ומזרח
כאמור, לפני מספר שבועות אושרה למתן תוקף התכנית לפיתוח חלקו המערבי של הרובע, (לוד צפון א'). התכנית שאושרה, משתרעת על שטח של 1,045 דונמים בין מסילת הרכבת המערבית (תת"ל 33) לבין כביש 200 העתידי לבין בית הקברות הקיים ואזור התעסוקה הקיים והיא כוללת כאמור שכונת מגורים חדשה עם 1,877 יח"ד וכ-1.066 מיליון מ"ר לתעסוקה, מסחר ומלונאות, המתוכננים בסביבת שתי תחנות הרכבת הקיימת והעתידית. התכנית כוללת את מסילת הרכבת המזרחית (תת"ל 22) לרבות תחנת הרכבת החדשה לוד צפון, ואת מסילת הרכבת המערבית (תת"ל 33) לרבות תחנת גני אביב המורחבת ותחנת המטרו העתידה לקום בסמוך. כעת כאמור, עולה לדיון תכנית לפיתוח חלקו המזרחי של רובע צפון לוד. התכנית, שמוגדרת כתכנית בשלב הגשה טרום סטטוטורי, משתרעת על שטח של כ-3,400 דונמים. התכנית צפויה לכלול 4,900 יח"ד וכ-1.1 מיליון מ"ר לתעסוקה.

לוד // צילום: מגדילים
לוד // צילום: מגדילים

24,000 דירות בהתחדשות עירונית
במקביל, העירייה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמות בעיר אלפי דירות חדשות במתחמי פינוי בינוי בשכונות הוותיקות. על פי נתוני העירייה, בעיר מקודמות 14 תוכניות התחדשות עירונית, חלקן הגדול כבר אושר למתן תוקף וחלקן בתהליכי אישור מתקדמים. מרבית התוכניות מקודמות במסלול רשויות מה שמגביר מאוד את רמת ודאותן. בסך הכל מדובר בתוספת של כ-24 אלף יח"ד לעיר בתוכניות ההתחדשות. בין המתחמים:  

לפני מספר חודשים אישרה הותמ"ל למתן תוקף את מתחם שלמה המלך בדרום העיר. במסגרת התוכנית ייהרסו כ-982 יחידות דיור קיימות במבני שיכון במצד תחזוקתי ירוד,  11 בתי סוכנות דו קומתיים ו-6 צמודי קרקע, שבמקומם ייבנו 3,653 יחידות

מתחם הס גולדברג בלב העיר לוד ממזרח למפגש מסילות הרכבת. בשטח התוכנית קיימים מבני תעשייה, תעסוקה ומסחר שיפונו לטובת הקמה של כ-3,572 יחידות דיור חדשות, למעלה מ-100 אלף מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה, 93 אלף מ"ר מבני ציבור, וכ-30 דונם של שטחים פתוחים. 

מתחם הציונות בלוד // הדמיה: כנען שנהב אדריכלים
מתחם הציונות בלוד // הדמיה: כנען שנהב אדריכלים

מתחם הציונות בשדרות הציונות בלוד, במסגרתה יפונו שבעה מבני מגורים ישנים בני 124 דירות, וייבנו שישה מבנים בני 27-22 קומות כל אחד, עם 742 יחידות דיור. שלושה מהבניינים ייבנו בעירוב שימושים, ויוקמו מעל קומות מסחר ותעסוקה, ושלושה נוספים יכללו שטחי ציבור בקומות הקרקע. 

מתחם חרמון-גלבוע הכולל 467 יח"ד לצד עירוב שימושים של מסחר, מבני ומוסדות ציבור  בקרבה לתחנת הרכבת החדשה של לוד. כיום המתחם כולל 60 יחידות דיור באזור שלא פותח במשך שנים. 

מתחם כצנלסון כולל 130 יחידות דיור, בשטח של כ-3.935 דונמים, שעליו קיימים שני מבני שיכון בני ארבע קומות כל אחד, ובהם 24 יח"ד בסך הכול. התוכנית מציעה הקמת שלושה מבנים מעל קומת קרקע עם חזית מסחרית, ושטח לשימושים ציבוריים. המבנים המוצעים משתלבים עם שכונת 'רמת אלישיב' הצמודה ו- 26 מיחידות הדיור יהיו דירות קטנות. 

מתחם אילת בלוד // הדמיה: מוריה אדריכלים ואדר' דודי גלור
מתחם אילת בלוד // הדמיה: מוריה אדריכלים ואדר' דודי גלור

מתחם אילת שכונת הזיתים שבמרכז העיר, אושר בותמ"ל וכולל פינוי והריסה של 209 יחידות דיור קיימות, שבמקומם ייבנו 815 יחידות דיור. בחלק מיחידות הדיור תינתן אפשרות להקמת דיורית וכ-160 יחידות דיור יוקצו עבור דירות קטנות.

שיווק של כ-2,000 יחידות דיור מדי שנה
במקביל, העירייה, כלכלית לוד והממשלה, באמצעות משרד הבינוי והשיכון, "דירה להשכיר" ומשרד האוצר, הובילו הסכם גג מהגדולים בישראל, בהיקף של כ-8.5 מיליארדי שקלים. בעירייה דיווחו כי מימוש ההסכם יביא לשילוש אוכלוסיית לוד עד שנת 2040, הכפלת שטח העיר ותוספת של למעלה מכ-40 אלף יחידות דיור בשכונות חדשות ובמתחמי התחדשות עירונית, שרובם כבר מאושרים בותמ"ל. תוכנית השיווקים המתוכננת לעיר לוד בשיתוף הממשלה ורשות מקרקעי ישראל קובעת שיווק של כ-2,000 יחידות דיור מדי שנה, למשך עשר השנים הבאות.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות