banner
אילוסטרציה
אילוסטרציה

תקדים: עיריית ראשון לציון תרכוש נכסי פולשים לצורך קידום תוכנית התחדשות עירונית

עיריית ראשון לציון תרכוש נכסים שנבנו ללא היתר וממוקמים באזורים המיועדים לשטחי ציבור, במטרה לקדם את תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונת רמת אליהו

ההחלטה יוצאת הדופן התקבלה לאחרונה בישיבת מועצת העיר כאשר הנושא עלה לדיון. מיפוי השטחים הציבוריים בשכונה העלה כי על פי התב"ע (תוכנית בניין עיר) התקפה, מרבית שטחי הציבור התפוסים מהווים שטחים מרכזיים אותם נדרשת העירייה לפנות בהקדם, שאם לא כן יחול עיכוב רב בקידום פיתוח השכונה, שמשמעותו תוספת של עלויות המוערכת בהיקף של  30 אחוזים ויותר על עלויות התשתיות והפיתוח המוערכות – כלומר, עלויות נוספות החורגות מעבר לעלות הצפויה של תכנית הפיתוח.

בפני חברי המועצה הוצג 'מתווה לפינוי נכסים בשכונת רמת אליהו לצורך קידום פרויקט התחדשות עירונית'. במתווה המדובר תואר כי הסיבה שהוא מובא לדיון ולהצבעה הינה על מנת לבצע את תכנית פיתוח התשתיות הציבוריות בשכונה במסגרת פרויקט התחדשות עירונית, מהגדולים והמורכבים בישראל, הקורם עור וגידים בשכונה בשנים האחרונות. 

בחודש מאי אשתקד הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מרכז הפקידה את תוכנית פינוי בינוי שכונת רמת אליהו בראשון לציון. התוכנית כוללת כ- 5,500 יחידות דיור, שייבנו במבני מגורים של 9-30 קומות, במקום כ-2,600 יחידות דיור קיימות במבני רכבת של 3-4 קומות. היא משתרעת על כ-620 דונם, במתחם-שבין שכונת נווה ים ממערב, העיר חולון מצפון, אזור התעשייה שלאורך כביש 4 ממזרח והרחובות יעקב כהן ואבא הלל סילבר מדרום.

בדברי ההסבר לחברי המועצה צוין בין היתר כי עיריית ראשון מבצעת פרויקט הכולל קידום תכנית מקיפה להתחדשות עירונית בשכונת רמת אליהו, במטרה ליצור מרחב ציבורי איכותי ובטיחותי. הפרויקט נאמד בכ- 20 מיליארד ₪ שעיקרו ביצוע בינוי פינוי בינוי לכ – 2,600 יחידות דיור בדירות השיכון וחיזוק כ – 19 מבנים במסגרת תמ"א 38.

העירייה, באמצעות החברה הכלכלית ראשל"צ, מקדמת את תכנית פיתוח התשתיות הציבוריות בשכונה, המהווה תנאי מקדים לקידום שיווק המגרשים בשכונה. עלות תכנית פיתוח התשתיות ציבוריות בשכונה מוערכת בכ- 370 מלש"ח.

במסגרת תכנון השכונה, התברר כי קיימים נכסים הממוקמים על שטחים המיועדים עפ"י התב"ע התקפה בעיקר לשטחי ציבור כמו למשל דרכים, שבילים ושטחים ציבוריים פתוחים.

יצוין כי העירייה החלה לנקוט בהליכים משפטיים ובתביעות לסילוק יד נגד אותם מחזיקי נכסים, אולם היות וההליכים המשפטיים לרבות הליכי ערעור והליכי הוצל"פ עשויים להימשך זמן רב, ולנוכח העובדה שהעירייה מעוניינת להתקדם בביצוע תכנית הפיתוח בשכונה, התבקשו חברי המועצה להצביע על פינוי הנכסים בהסכמה. 

המתווה המוצע או כמה כסף שווה פלישה לשטח ציבורי בניגוד לחוק?
חברי המועצה הצביעו על מתווה הקובע הפיצוי שיקבלו הפולשים לשטחים הציבוריים בשכונת רמת אליהו יהיה בגין שווי הנכס ולא בגין שווי העסק (במידה ובמקום פועל בית עסק). עוד על פי המתווה – שווי כל אחד מהנכסים יוערך בהתאם לכלל נתוניו ומאפייניו של כל נכס, לרבות מיקומו, רמת הנגישות והחשיפה, שטחו, צורתו, מצבו הפיזי הנוכחי (AS IS) וסטנדרט הבניה. שווי הנכס יוערך בהתעלם מהמצב המשפטי, ובהתייחס לזכויות בעלות מלאה. שווי הנכס יוערך בהתעלם מהמצב התכנוני, ובהתייחס לנכס בנוי בהתאם להיתר בניה. עם זאת, בהתאם למתווה המוצע העירייה תבצע הפחתה בשיעור של 30 אחוזים משווי הנכס המשקפת את המורכבות במצב המשפטי (העדר רישום זכויות משפטיות) ובמצב התכנוני (אי התאמה בתב"ע והעדר רישוי והיתר מתאים). בהתאם להחלטת העירייה מדמי הפינוי שישולמו לפולשים יופחתו חובות לעירייה בגין ארנונה, רישוי עסקים או תשלומים לחברה לביטחון.  

כאמור, מתווה הפינוי, אושר פה אחד על ידי חברי מועצת העיר, כאשר כבר בשבועות הקרובים יחל מו"מ מול הפולשים לשטחים הציבוריים לצורך קידום פרויקט התחדשות עירונית.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות