banner
שכונת רוממה חיפה // צילום: טוביה בירו
שכונת רוממה חיפה // צילום: טוביה בירו

עיריית חיפה נגד תוכנית תמ"א 38 ברוממה: "אינה מציגה תכנון הולם וראוי"

התקבלה התנגדות תושבי רוממה, בעירייה ביקרו את התכנון ובחברה היזמית לא מוותרים: "גם לאנשים שהם לא עשירים מופלגים יש מקום לגור על הכרמל"

 

ועדת משנה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה קיבלה את ההתנגדות שהוגשה ע"י ועד הפעולה של מאות מתושבי שכונת רוממה, והחליטה לדחות בקשה להיתר לפרויקט תמ"א 38 ברחוב פלמ"ח 25, שקידמה חברת יוזמה אלונים בע"מ. 

מדובר בבקשה שהוגשה לפני שנתיים לוועדה להריסת 2 מבנים, מבנה אחד עם 17 דירות והשני עם 27 דירות, שבמקומם ביקשה החברה היזמית לבנות 132 דירות במסלול של תמ"א 38/3.

הוועדה מתחה ביקורת קשה על הבקשה, וקבעה כי היא איננה מתאימה להליך של תמ"א 38 וכי היה ראוי להרחיב את המתחם ולנהל הליך של פינוי בינוי. עוד נקבע כי הבקשה לתוספת יחידות דיור חריגה באופן משמעותי מהוראות התמ"א וכן, כי הבינוי המוצע אינו מציע שיפור דיור ביחס לדירות במצב הקיים, "ומציע ריבוי יח"ד חדשות, באיכות תכנון נמוכה וצפיפות חריגה לאזור", כפי שנכתב בהחלטה. 

הוועדה מתחה ביקורת על התכנון, וקבעה כי: "יחידות הדיור המוצעות תוכננו כיחידות מאולצות וזאת מבחינת שטחן, כיווני אוויר ופתחי אוורור, תכנון אדריכלי, מיגון ועוד". גם שטח הדירות המוצע, 40-45 מ"ר, חרג ממדיניות הוועדה בדבר שטח מזערי לדירות מגורים. הוועדה ציינה בהחלטתה עוד כי: "הבקשה להיתר אינה מציגה תכנון הולם וראוי למתחם מגורים המשמש לרווחת מספר רב של יח"ד, ובין היתר לא מוצע שטח פתוח משותף לרווחת הדיור ומתקנים לצורך איכות חיים ראויה… כפועל יוצא מהתכנון המוצע מתקבל בינוי מאסיבי, חריג בנפחו ובגובהו ביחס לסביבה. מספר יח"ד החריג מהווה העמסה בלתי סבירה על תשתית הדרך עלייה נסמך הבניין". עוד ציינה הוועדה כי עמדתה, לפיה יש לבחון מסלול תכנוני המתאים לפינוי ובינוי, נמסרה לאדריכל וליזם עוד בחודש מרץ 2022. 

בחברה היזמית, יוזמה אלונים, לא מתכוונים לוותר וטוענים לאי דיוקים בהחלטת הוועדה: "יש אי דיוקים בהחלטה. הדירות של הדיירים היום הן 30-40 מ"ר ברובן וכל דירה מקבלת חנייה, מחסן, ממ"ד ומרפסת, בנוסף לשטח הדירה. קיימת היום צפיפות חריגה והבניין במצב גרוע ואנחנו משפרים את איכות החיים על ידי זה שאנחנו נותנים להם ממ"ד, מרפסת, מחסן וחנייה שאין להם כיום. לעניין מחסור בחנייה, הדירות החדשות הן בין 50-70 מ"ר ומעלה, כך שמה שכתוב לא נכון וכל דירה כזאת מקבלת יותר מחנייה אחת. הדרישה ל- 1.5 חנייה היא לא הגיונית. העדפנו ללכת לבניין נמוך ולא לעשות מגדל מגורים בדירות קטנות כאלו. בסמיכות, ברחוב צבר, אושרה תוכנית עם מכפיל 4 ואנחנו מבקשים מכפיל 3. הפרויקט במתכונת של המכפיל הזה מונח על השולחן הרבה שנים ואף יזם לא היה מוכן להכנס אליו כי לא היתה לו היתכנות כלכלית. אנחנו מעדיפים בניין שמתחבר עם המרקם של השכונה ולא לתקוע מגדל באמצע רוממה. עם יתר הדברים, חוסר הדיוקים, נתמודד בוועדת ערר". עוד אומרים בחברה כי: "גם לאנשים שהם לא עשירים מופלגים יש מקום לגור על הכרמל באזורי ביקוש ולא צריך לדחוק אותם לשוליים. גם בלב ת"א מייצרים דירות בגדלים כאלו וגרים שם זוגות צעירים וסטודנטים שזה קהל יעד שיש לו מקום בעיר ולא צריך לדחוק אותם". 

עורכי דין שחר לוינזון ואלי הירש ממשרד יוסף ישורון ושות' עורכי דין, שהגישו את ההתנגדות לבקשה בשם ועד פעולה של  מאות  תושבי שכונת רוממה, מסרו כי: "אנו שבעי רצון מהחלטת  הוועדה מקומית לתכנון ובנייה חיפה, שקיבלה את ההתנגדות העקרונית להמשך בנייה מסיבית וצפופה בכרמל ובכך נתנה אור ירוק לעצור את תוכנית הבנייה ולשמור על צביון השכונה באזור המוגדר שם בחלקו לשימור. 

אזור שכונת רוממה הישנה הוא חלק מהכרמל, עם אזור הרגיש סביבתית ונופית, אזור בעבר שידע גם שריפות בכרמל  ולא יעלה על הדעת לשנות באופן קיצוני את מרקם וסביבת השכונה בגלל הרצון לבנות מגדלים מגורים צפופים בלב שכונה קטנה עם חורש טבע של הכרמל בצמוד לבתים הקיימים". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות