banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

חוזה שכירות בלתי מוגנת – כל המידע לשוכר נכס

חוזה שכירות בלתי מוגנת הוא חוזה שנחתם בין בעלי נכס מסוים, לרוב דירה למטרות מגורים, לבין הצד השוכר המתכוון לעשות שימוש בנכס לתקופת זמן מסוימת המוגדרת בחוזה. צמד המילים "בלתי מוגנת" שמתווסף לחוזה השכירות מקנה לו את הסטנדרט הנהוג היום לפי החוק במדינת ישראל בין בעלי נכסים לשוכרים לפיו החוק להגנת הדייר לא פועל על השוכר. כיצד עניין זה מתבטא בחוזה? על מה חשוב להקפיד כשחותמים על חוזה ואיך חוזה השכירות בלתי מוגנת משפיע על המשכיר ועל השוכר? במאמר זה נענה על שאלה אלו ועוד.

מה זה חוזה שכירות בלתי מוגנת?

חוזה שכירות בלתי מוגנת הוא חוזה שכירות סטנדרטי בישראל, שעליו חותמים בעלי נכסים ושוכרים כדי לבסס את תנאי הסכם השימוש של השוכרים בנכס מסוים. בחוזה זה מחליטים על מטרות שכירת הנכס, תקופת ההשכרה וכמו כן על סכום התשלום שיש על השוכרים לשלם לבעל הנכס ועל תנאי התשלום, לרוב העברה בנקאית או צ'קים. מה שבלתי מוגן בחוזה זה הוא הצד של השוכר. חוזה שכירות בלתי מוגנת הוא חוזה שלא מאפשר לדייר לקבל זכות לדיירות מוגנת לפי חוק הגנת הדייר. לעומת זאת, לבעל הנכס יש את מלוא הזכויות לא להמשיך את החוזה עם השוכר, וכמו כן אין לשוכר שום זכות קניינית בנכס. עם זאת, גם בהסכם שכירות בלתי מוגנת יש תנאים שחובה להקפיד עליהם וחוקים שבעל הנכס וגם השוכר חייבים לעמוד בהם כגון חוק החוזים, חוק השכירות והשאילה ועוד. למרות זאת, חוזה שכירות בלתי מוגנת מעניק לבעלי הנכס חופש נרחב לנהל את הנכס שלו כרצונו. 

הסכם שכירות מוגנת

הסכם שכירות מוגנת הוא ההסכם שהיה מוכר בעבר והיה נהוג לחתום עליו במעמד השכרת נכסים. בהסכם זה הדייר או השוכר של הנכס היה מוגן על ידי החוק להגנת הדייר אשר לפיו בעיקרון לדייר היו זכויות רבות בנכס גם אם הוא אינו שלו, אך קבלתן הייתה מותנת בקבלת סכומים מסוימים. החוק להגנת הדייר במסגרת חוזה שכירות מוגנת, אפשר לשוכרים לקבל ביטחון דיור לתקופת זמן ארוכה אם אין להם אפשרות לרכוש נכס. לכן, כתנאי מחוזה שכירות מוגנת על השוכרים היה לשלם "דמי מפתח" על סך 60% משווי הנכס באופן חד פעמי במעמד חתימת ההסכם, ולאחר מכן לשלם דמי שכירות מופחתים במשך חייהם. תשלום דמי מפתח אלו העניק לשוכרים את האפשרות ואת הזכות לפי החוק לחיות בדירה כל חייהם ולעיתים אפילו להעביר את הדירה ביורשה. מסיבות אלו, להסכם שכירות מוגנת היו יתרונות גם לבעלי הנכס וגם לשוכריו. למרות זאת, הסכם זה גורר עימו בעיות שונות שעיקרן מתבסס על הבעלות הבלעדית על הנכס, ועל אי יכולת לעמוד בתשלומי השכירות הנקבעים לאחר תשלום דמי מפתח – דבר אשר מפר את ההסכם, אך עדיין מקנה זכויות מסוימות לשוכר ולכן בעל הנכס במקרים כאלו עלול להפסיד. שכירות מוגנת היא קונספט שעדיין פעיל בחלק גדול מעולם, אך בישראל הוא איננו מיושם עוד.

הסכם שכירות בלתי מוגנת

הסכם שכירות בלתי מוגנת, למרות שמו שיכול להיות מאיים, הוא הסכם שגם לו יש פורמט מסוים והוא נכתב לפי התייחסות לחוקים אשר נועדו להגן ולשמור על זכויות שני הצדדים שחותמים עליו. כדי שמסמך מסוים יחשב כהסכם שכירות בלתי מוגנת, עליו לפרט ולהכיל בכתב את התנאים האלה:

תקופת השכירות

מועד השכירות חייב להיות מצוין בהסכם שכירות בלתי מוגנת באופן מלא וברור שלא משתמע לשתי פנים. מועד זה כולל בתוכו וקובע את תקופת התשלום בגינה השוכר צריך לשלם לבעל הנכס, וכמו כן את התקופה שבה יעמוד הנכס לרשות השוכר. כדי לקבוע את תקופת השכירות יש לציין בחוזה את תאריך התחלת החוזה וכמו כן את תאריך סיום החוזה שיקבע מתי על השוכר לצאת מן הנכס.

חשבונות הנכס

בעת חתימת חוזה שכירות בלתי מוגנת, על בעל הנכס ליידע את השוכר על אילו חשבונות הוא צריך להיות אחראי, ולשלם עליהם מתוקף שימושו בנכס. חשבונות אלו יהיו חשבונות צריכה שוטפים כגון חשבון החשמל, מים, ארנונה גז ועוד. לעיתים סכומי חשבונות אלו מגולמים בסכום השכירות הכולל של הנכס.

בטחונות וערבויות

ערבויות ובטחונות הם כלים שנועדו להבטיח לבעלי הנכס את קבלת התמורה על הנכס שאותו הם מוסרים לתקופה מסוימת. מאחר והסכם שכירות בלתי מוגנת דואג גם לביטחונו של בעל הנכס, על השוכר למסור לו ביטחונות וערבונות לפי בקשתו. ביטחונות יכולים להיות צ'ק ביטחון, ערבות בנקאית או החתמת ערבים (אנשים שיהיו מוכנים לשלם במקרה הצורך את דמי השכירות).

פיצויים

פיצוים הם סכום שיתקבל על ידי בעל הנכס או על ידי השוכר בחלק מהמקרים, על ביצוע או הפרת סעיפים בחוזה. סכום הפיצויים והתנאים לקבלתם יחליטו יחד, בעל הנכס והשוכר.

מטרת השכירות (למטרת מגורים\עסק)

בהסכם שכירות בלתי מוגנת יש לקבוע גם למה יהיה מיועד הנכס, אם למגורים או לניהול עסק מסחרי. יש להגדיר את מטרת השימוש בנכס מאחר והם משפיעים על סכום השכירות וכמו כן על שאר תנאי החוזה.

לסיכום

חוזה שכירות בלתי מוגנת הוא חוזה שכירות סטנדרטי, אשר ביסודו קובע מי הם הצדדים אשר שוכרים את הנכס מה הזכויות שלהם, ומי הם בעלי הנכס. חוזה שכירות בלתי מוגנת הוא חוזה אשר לא מאפשר לדייר לקבל זכויות קנייניות בנכס, ולבעלי הנכס שליטה מלאה על השימוש בנכס שלו לפי תנאי החוזה והתשלום שקבע. לפני שאתם משכירים את הדירה שלכם, קונים נכס למטרות השקעה או אם אתם שוכרים שעומדים לשכור דירה בקרוב, היכנסו לאתר שלנו, שם תמצאו מידע נוסף ותשובות לכל השאלות שיכולות להיות לכם בנושאי נדל"ן.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות: הסכם שכירות

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות