banner
אדר' רוני תימור // אלון שוורץ
אדר' רוני תימור // אלון שוורץ

בעקבות הירי לדרום: האם היה נכון לעצור את תמ"א 38?

ביטול התכנית סותם את הגולל על מאות אלפי בנינים שלא יכולים לעבור הליך של פינוי בינוי ואולי היה עדיף שמנהל התכנון ינסח תיקון  לתמ"א וינסה להתמודד מול תוכנית חיה ועובדת, מאשר להמציא מחדש תכניות חדשות שיהיו בבחינת ניסיונות בחיי אדם // דעה

אדר' רוני תימור 11.05.2021

מאות הטילים שנורים בשעות אלה לעבר מדינת ישראל ואף פגעו ישירות בבנייני מגורים וישנם נפגעים, מעוררים שוב את השאלה מדוע מינהל התכנון החליט לקצוב את ימיה של תכנית תמ"א 38, זאת שעה שברחבי מדינת ישראל קיימים רבבות בניינים שאינם מוגנים. 

תמ"א 38 נולדה בחטא, היא נולדה כמו שבנו את כל מדינת ישראל, בחופזה, שלאנשים יהיה מקום לגור, היא פתרה את החיזוק לרעידות אדמה, היא פתרה את המיגון נגד טילים היא פתרה את התמורות לדיירים וליזמים אולי  היא לא מושלמת, אבל אי אפשר לוותר עליה.

תמ"א 38 הובילה בכוונה או לא בכוונה מגמת התחדשות עירונית שמתחזקת ב-15 השנה האחרונות, היא יצרה מצב של החדרת מוצר לשוק, הרגילה את כל בעלי העניין לסט חדש של מושגים, דיירים , חיזוקים, תמורות, המגמה הזו הובילה למסלול אחר שהוא פינוי בינוי, ושלא יהיה לכם כל ספק, זה  מסלול אחר.

תמ"א 38 חיזוק או הריסה לא באים במקום פינוי בינוי אלא מוצרים משלימים. לא בכל מקום בעיר או במטרופולין ניתן לבצע פינוי בינוי, לא בכל מקום המרקם מאפשר, יתרה מכך כשאנחנו נכנסים ללב הערים הרקמה האורבנית העדינה לא מאפשרת תהליכים מסיבים כמו פינוי בינוי אלא  התהליך חייב להיות עם סכין מנתחים עדין. תמ"א 38 היא תכנית ברמת המגרש או שניים, היא מאפשרת כניסה לתוך מרכזי הערים ועבודה כירורגית בתוך המרקמים.

ביטול התכנית סותם  את הגולל על מאות אלפי בנינים שלא יכולים לעבור הליך של פינוי בינוי, תכנית חדשה לא מתוכננת ואולי היה עדיף שמנהל התכנון ינסח תיקון  לתמ"א וינסה להתמודד מול תוכנית חיה ועובדת מאשר להמציא מחדש תכניות חדשות שיהיו בבחינת ניסיונות בחיי אדם, גם מבחינת שינוי אופי החיים לאחר שאנשים התרגלו לתכנית וגם מבחינת לקיחת האחריות על חיי אדם שלא יהיו מוגנים.

תכנית העבודה של מדינת ישראל תמיד הייתה בחירום, בין מלחמה למלחמה, בין מבצע למבצע וההחלטות היו תמיד ברמה של שליפה מהמותן , התכנית לא טובה, בואו נבטל, נתחיל מהתחלה. תמ"א 38 עובדת יותר טוב או פחות טוב אבל היא עובדת , יש לה תחלואות ולכן תפקיד מנהל התכנון הוא לשפר אותה, להתאים אותה ולהכניס אותה כחוק בתוך חוק התכנון והבניה לא כהוראת שעה. להפסיק את הארעי ואת החירום וללכת למשהו אסטרטגי מדויק ללא פרשנות.

תמ"א 38 מהווה 23% מהתחלות הבניה במדינת ישראל ב 2020 וגם כך יהיה ב 2021 ומהווה 5% מההכנסות של מדינת ישראל. יהיה לא נכון כלכלית בתקופה כזו של משבר הקורונה לבטל תכניות שעובדות ובעלות תפקיד לאומי גם בטחוני גם כלכלי וגם סוציאלי ללא תכנית אחרת, אסור לייצר חלל בענף הבניה, מצב כזה יגרור אסון לאומי כלכלי ובטחוני ללא יכולת של התושבים להגן על עצמם ללא פרויקטים מיידים מצילי חיים. תכנית פינוי בינוי נכונה לאיזורים גדולים לא למקומות קטנים. 

יתרה מכך כל המצהירים כי התמ"א היא גרועה ורק צריך פינוי בינוי לא מבינים את לוחות הזמנים, למרות הותמ"ל ולמרות כל קיצור הזמנים עדיין לאשר ולבנות פרויקט של פינוי בינוי לוקח כ 7 שנים ואף יותר והוא לא פיתרון ברמת הבניין הבודד ולא יודע להתמודד מול מרקמים מורכבים של שימור או רחובות קטנים. 

לסיכום, אסור לוותר על תמ"א 38 כמוצר שפותר חורים במרקם או מייצר מרקמים אורבאניים בקנה מידה קטן זה מוצר משלים לפינוי בינוי והוא היחיד שיכול לעבוד כפיתרון מציל חיים מהיר, אנחנו לא יכולים לחכות לפרויקטים של הפינוי בינוי שיצילו אותנו ואם מנהל התכנון סבור כי יש לקויות בתמ"א אז, קדימה, אנחנו אומרים, תתקנו אותה, תדייקו את התכנית אבל אל תבטלו אותה הנזק יהיה הרבה יותר גדול מהתועלת.

*כותב המאמר, אדריכל רוני תימור, הוא מבעלי משרד "תימור שוורץ אדריכלים"

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות