banner
מתחם התחדשות יעקב אבינו, אפריקה ישראל מגורים, אלקטרה מגורים, קבוצת ב.ס.ר // הדמיה: משרד פלד קימלמן אדריכלים
מתחם התחדשות יעקב אבינו, אפריקה ישראל מגורים, אלקטרה מגורים, קבוצת ב.ס.ר // הדמיה: משרד פלד קימלמן אדריכלים

עיריית באר שבע אישרה פטור מלא מהיטלי השבחה במתחמי פינוי בינוי

כ-10,000 דירות חדשות מקומות היום במתחמי פינוי בינוי בעיר, לצד עשרות תב"עות נקודתיות והיתרים במסלול תמ"א 38. רוביק דנילוביץ, ראש העיר: "בעיר יש פוטנציאל חסר תקדים של התחדשות עירונית. אנו קוראים לחברות ויזמים נוספים להצטרף לחזון שלנו"

מועצת העיר באר שבע אישרה פטור מלא מהיטלי השבחה למתחמי פינוי בינוי באזורי התחדשות עירונית של תכנית המתאר לעיר.
כזכור, הרשויות המקומיות החלו לקבוע את שיעור ההיטלים, לאחר שהתאפשר להם חופש פעולה בנושא בחוק ההסדרים, זאת במטרה לקדם פרויקטים לכדי מימוש. נקודת ההנחה היא שהיטלי ההשבחה יכסו את עלויות הפיתוח וצרכי הציבור של הרשויות המקומיות אולם בפועל, בערים שבהן אין כדאיות כלכלית לפרויקטיי פינוי בינוי, קביעת היטלי השבחה עלולה לסכל אותם מלצאת אל הפועל.
בבאר שבע כאמור החליטו משכך לוותר על היטלי ההשבחה. "מדובר בצעד משמעותי לעידוד ההתחדשות העירונית בעיר, הנועד לתמוך ביוזמות המקודמות היום ולמנף את המגמה שנוצרה בעיר – הליכי התכנון מתקדמים במהירות לשלבי אישור ויזמים מובילים בוחרים לגשת למכרזים בעיר ולהיכנס למתחמי ההתחדשות", כך נמסר מהעירייה.
עוד מציינים בעירייה כי: "האפשרויות שנוצרו והוודאות שהתקבלה עקב אישור תוכניות אב שכונתיות ברחבי העיר הביאו להגדלת הכדאיות הכלכלית להקמת המתחמים. בזכות זאת יותר שכונות ויותר מתחמים נכנסו למעגל הפוטנציאלי של מתחמים עם היתכנות למימוש. ההחלטה על פטור היא צעד משלים שנועד גם לספק וודאות וגם ככלי סיוע חשוב שהעירייה בחרה לספק". 

מתחם התחדשות מרכז אורן, אריאל גושן // הדמיה: גושן אדריכלים
מתחם התחדשות מרכז אורן, אריאל גושן // הדמיה: גושן אדריכלים

בבאר שבע מקודמים כיום 11 מתחמי פינוי בינוי בהם פוטנציאל לבניית למעלה מ 10,000 יח"ד חדשות, כאשר שלוש מהתוכניות הומלצו להפקדה בוועדה המקומית וצפויים להתאשר בשנה הקרובה וארבע תכניות נוספות צפויות להגיע להליכי אישור בשבועות הקרובים. בנוסף מקודמים בעיר עשרות פרויקטים לתב"עות נקודתיות ולהיתרים בתמ"א 38, חלק גדול מהם כבר בנוי או בשלבי בנייה.

רוביק דנילוביץ // באדיבות עיריית באר שבע
רוביק דנילוביץ // באדיבות עיריית באר שבע

רוביק דנילוביץ, ראש העיר, אומר כי: "ההחלטה שהתקבלה משקפת את מדיניות העירייה לקדם ולתעדף את ההתחדשות העירונית בעיר, באר שבע כמטרופולין הדרומי של מדינת ישראל זקוקה למרכז עירוני תוסס ופעיל שימשוך אליו אוכלוסייה חדשה ויספק שירותים לכל תושבי האזור. את זאת ניתן לקדם באמצעות התחדשות עירונית אינטנסיבית במרכז העיר שתצמצם את הפערים מול השכונות החדשות ותייצר, באמצעות תוכניות של עירוב שימושים, סביבת חיים עירונית אטרקטיבית ויצירת מרחב ציבורי איכותי.  בעיר יש פוטנציאל חסר תקדים של התחדשות עירונית וזו העת לפעול לכך שהפוטנציאל ימומש. חברות הבנייה הגדולות כבר גילו את הפוטנציאל ואנו קוראים לחברות ויזמים נוספים להצטרף לחזון שלנו".

טל אל-על, מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק הנדסה, מסר כי: "במציאות של ערכי הקרקע בבאר-שבע, נדרשת העמדת כלים ייחודיים למימוש פרויקטים ותוכניות איכותיות של התחדשות עירונית, לרבות פתרונות בתחומים הכלכליים והמיסויים. על אף הקושי, עיריית באר-שבע חרטה על דגלה לתמוך ולעודד התחדשות עירונית בתחומה, מתוך ההבנה כי התחדשות עירונית היא אחת מהמענים המרכזיים להשגת צדק חברתי וצמצום פערים. עיריית באר-שבע משקיעה משאבים רבים ואף נמנעת מהכנסות על מנת לסייע לתושבי השכונות הוותיקות שלנו לשפר את איכות חייהם. אנו קוראים לממשלת ישראל לסייע בידינו". 

תמר פוריה שרביט, מהנדסת העיר באר שבע, אומרת כי: "בחידוש השכונות הוותיקות וליבת העיר טמון המפתח להצלחתה באר שבע. ההחלטה למתן פטור מהיטל השבחה נועד לסייע בכך, לאפשר לקידום פרויקטים נוספים וליצור וודאות תכנונית. זו השעה לפעול למימוש רחב היקף של התחדשות העיר וחיזוק מרכז העיר תוך העצמת באר שבע כמרכז מטרופוליני מוביל".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות