banner
הריסת בניינים במסגרת פינוי בינוי בקריית אונו // צילום: DORON SAAR Photography
הריסת בניינים במסגרת פינוי בינוי בקריית אונו // צילום: DORON SAAR Photography

מנכ"ל איגוד מהנדסי הערים בעקבות רעידת האדמה: "בדחיפות כמה שיותר פינוי בינוי"

רעידת האדמה שהורגשה הלילה ברחבי הארץ, העלתה שוב את סוגיית המוכנות של המדינה לאירועי קריסת מבנים ואת הצורך המיידי לקדם התחדשות עירונית דווקא בערי הפריפריה. מה אומרים על כך מומחים בתחום הבנייה?

רעידת אדמה בעוצמה של 6.5 בסולם ריכטר התרחשה הלילה בסמוך לעיר פוליס שבצפון מערב קפריסין, והורגשה היטב בערים מצפון ועד לדרום מזרח מדינת ישראל. תושבים בנהריה, תל אביב וירושלים סיפרו על בניינים שממש התנדנדו ועל חפצים כבדים וספות שנעו בדירות. 

גיא דוננפלד // צילום: אלעד מלכה
גיא דוננפלד // צילום: אלעד מלכה

מנכ"ל איגוד מהנדסי הערים, גיא דוננפלד, התייחס למוכנות של ישראל לרעידות אדמה, ואמר כי: "המדינה לא ערוכה בכלל לרעידת אדמה. הרבה מאוד מבנים, בעיקר בערים הוותיקות, נבנו לפני שחוקק תקן 413 – שמגדיר עמידה בפני רעידות אדמה. המדינה הבינה את זה ועשתה את תמ"א 38, אבל אז הסתבר שזה כלי שלא השתמשו בו איפה שבאמת צריך, לאורך השבר הסורי אפריקאי, בבקעת הירדן, טבריה, בית שאן וצפת, אלא בתל אביב ורמת גן, שהסכנה שם פחותה יותר, אבל יש יותר ערך לקרקע מבחינת היזמים. כשתבוא רעידת רמה גדולה, וסטטיסטית זה קורה כאן פעם במאה שנה, ונראה שאנחנו לקראת, זה ייגמר לא טוב". 

עוד הוא אמר כי: "צריך בדחיפות כמה שיותר פינוי בינוי והתחדשות עירונית בערים, וכשלא ניתן על המדינה להכניס יד לכיס לחזק בניינים שלא עומדים בתקן. או להרוס ולבנות מחדש, או לחזק באופן שהבניין יעמוד בתקנים. אני די חרד המצב הקיים".

גיל גורן // צילום: עמרי לוי
גיל גורן // צילום: עמרי לוי

גיל גורן, מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט, סבור כי: "אין צורך לחכות לרעידת האדמה הבאה כדי להתמודד עם הסכנה. מיקומה של ישראל, על השבר הסורי – אפריקני, קידם תכניות להתחדשות עירונית, אך חייב להכיר בנתון מאיים לא פחות: כל מבנה – למגורים או ציבורי- עלול לשקוע עם הזמן. רק לאחרונה נחשפנו למספר מקרים דרמטיים של שקיעת מבנים וחמור מכך – קריסת בנייני מגורים מתפוררים. 

הסיבות לשקיעה הן רבות: תכנון לקוי של יסודות הבניה, שיפוץ פנים דירתי שביצע אחד הדיירים, שימוש בחומרי בניה לא תקינים או התעייפותם, בניית פרטיזנית של תוספות בניה, רעידות אדמה ועוד. קיים מגוון רחב של אמצעי ניטור ומעקב אחר שקיעות ותזוזות מבנים. אם הבניין שוקע זה אומר שהוא מועד לפורענות. ונשמרתם לנפשותיכם היא לא המלצה, היא חובתנו המיידית".

יהודה הרציג // צילום: דרור סיתהכל
יהודה הרציג // צילום: דרור סיתהכל
יהודה הרציג, בעלים ומנכ"ל קבוצת הרציג נדל"ן, אומר כי: "אנחנו מקבלים קריאות השכמה בדמות רעידות אדמה אחת לזמן מה, וכדאי שהממשלה וראשי הערים ימהרו לפעול בעניין. ההתחדשות העירונית הכרחית לשמירה על חיי האזרחים. בנס לא היו נפגעים עד כה, אך לצערי זה עניין של זמן".
לדבריו, "בהינתן המצב, אני קורא גם לציבור המתגורר בבניינים הישנים לקום ולעשות מעשה, למצוא יזם אמין ולצאת לדרך. לא לחכות לממשלה, לראש עיר או לכל גורם אחר. השמירה על החיים בידיים שלכם ובאחריותכם".

המהנדס הראשי של קבוצת פוליביד, גיא נני, התייחס לשיטת הבנייה וחוזק המבנים בארץ, ואמר כי: "שיטת הבנייה הטובה ביותר להתמודדות עם רעידות אדמה היא בנייה של קירות בטון מזוין מלא – ICF. כאשר מדובר בקיר בטון מלא, שניצק באמצעות תבניות, אין בלוקים שמתפרקים. לצערנו, רוב הבניינים בישראל, שנבנו לפני שנות ה-80, שבערים הוותיקות מהווים את הרוב, הם במצב קטסטרופאלי, בנויים על עמודים, ובמקרה של רעידת אדמה חזקה יקרסו על יושביהם. תמ"א 38 הצליחה רק במקומות בודדים, בהם הקרקע יקרה ומשתלמת ליזמים, אבל נכשלה איפה שלא".

יוס שטיינברג // יחצ
יוס שטיינברג // יחצ

יוסי שטיינברג, סגן מהנדס העיר ניו יורק לשעבר ומנכ"ל חברת ישראמרין, ציין כי: "בניית מבנה עמיד בפני גלים סיסמיים מתחילה מהחומרים הנכונים עם התכונות הנכונות, אבל לצערנו בארץ רוב הבנייה היא בנייה מסורתית מבלוקים, ואינה עמידה בפני אסונות טבע דוגמת רעידת אדמה. בעולם הבינו שפלדה היא ללא ספק החומר הנפוץ ביותר לבניית מבנים עמידים בפני רעידות אדמה. לפי איגוד הפלדה העולמי, מבנים גבוהים מפלדה יותר בטוחים בהיבט הזה, היות והם גמישים בהרבה, ועם יכולת פיזור אנרגיה המופעלת על הבניין עקב רעידת אדמה פתאומית. קונסטרוקציית פלדה היא קלה יותר במשקל מבטון, מבלי להתפשר על החוזק, ומייצרת מבנה גמיש, בעל יכולת התפשטות והתכווצות, המאפשר לו להתכופף במידה ניכרת לפני השבירה". 

עוד לדבריו, "אחרי שתוכנית תמ"א 38 הצליחה במידה חלקית מאוד לפתור את הבעיה, והמדינה עדיין לא ערוכה כנדרש למרות מיקומה המועד לרעידות אדמה, צריך להתחיל לחשוב הרבה יותר על בנייה מפלדה, לפחות בבניינים החדשים". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות