banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

מנהלת הנדל"ן בבנק דיסקונט: "המשק בנקודת מפנה לקראת דיור להשכרה"

שירלי מישאל, מנהלת אגף הנדל"ן בבנק דיסקונט: "יותר ויותר זוגות צעירים יתקשו לרכוש דירות. במצב כזה, דיור להשכרה מוסדי יהווה אלטרנטיבה לרכישת דירה ונראה ביקושים למוצר ויותר ויותר שחקנים שיכנסו לתחום"

"דיור להשכרה קונצרני לא מפותח עדיין בישראל ונמצא בפער ביחס לעולם. אולם, להבנתנו,  המשק בנקודת מפנה מהטעם שמחירי הדירות עולים בהתמדה", כך אמרה שירלי מישאל, מנהלת אגף הנדל"ן בבנק דיסקונט, במסגרת יום עיון בנושא שכירות ארוכת טווח שנערך ביוזמת חברת פז כלכלה והנדסה בשיתוף עם משרד עורכי הדין דורון אריאל.

עוד הוסיפה מישאל כי: "רק בשנה האחרונה המחירים עלו בכ– 9.2%. מחירי הקרקעות עולים ומגלמים עליית מחיר בשנתיים הקרובות. המשמעות שיותר ויותר זוגות צעירים יתקשו לרכוש דירות. במצב כזה, דיור להשכרה מוסדי, מפוקח יהווה אלטרנטיבה לרכישת דירה ונראה ביקושים למוצר ויותר ויותר שחקנים שיכנסו לתחום".

יפתח עשהאל, רפרנט שיכון במשרד האוצר ציין כי: "אנחנו רואים עלייה בשיעור המתגוררים בשכירות בישראל, מחירי השכירות בישראל עולים יחסית בצורה מתונה לעומת מחירי הדירות אבל שוק השכירות הפרטי אינו מהווה תחליף מספיק אטרקטיבי בישראל בגלל חוזי שכירות קצרים, חוסר ודאות לגבי גובה השכירות, רמת שירות נמוכה מצד בעלי הבית וגם לחץ מהמשפחה לרכוש דירה, תופעה שלא קיימת לדוגמא בחו"ל. אנחנו רואים את הפתרון בשכירות מוסדית ארוכת טווח שמאפשרת חוזה שכירות לטווח ארוך, נגישות לאוכלוסייה רחבה שלא צריכה להתרחק מאזורי הביקוש והתעסוקה. בנוסף אנחנו רואים ששכירות ארוכת טווח מאפשרת תוספת של יחידות דיור וצפיפות גבוהה יותר. על מנת לעודד תכנון של יותר יחידות דיור אפשרנו הרחבת  סמכות של הועדות המקומיות להגדלת זכויות בנייה לדיור בר השגה עד 200% מעבר לתוכנית כאשר המטרה שלנו ליצור גמישות לוועדות המקומיות לאשר יותר דירות להשכרה".

ענבל דוד, מנכ"לית החברה הממשלתית דירה להשכיר, אמרה כי: "אני מאמינה גדולה בשוק הפרטי, היזמים יודעים להקים את הפרויקטים ולתחזק אותם. ולכן, כשרוצים להקים שוק חדש, ושוק השכירות בישראל הוא חדש, זה לא נכון שהמדינה תעשה את זה לבד. המדינה צריכה להיות סוג של קטליזטור, ולהמשיך להזין נכסי בסיס, אבל לא פחות חשוב מכך זה עידוד של יזמים ורשויות. אני רוצה שיהיה ליזמים כדאי מבחינה כלכלית". 

דניאלה פז ארז, מנכ"לית ובעלים של חברת פז כלכלה והנדסה, אמרה כי: "בשנים הקרובות יכנסו עשרות אלפי יחידות של דיור להשכרה ארוכת טווח. עד היום כבר אושרו בותמ"ל 46,000 יח"ד שישווקו במסגרת מכרזים של "דירה להשכיר" וזה רק חצי ממה שמתכונן. עוד דיור להשכרה נראה במסגרת בנייה על שטחים חומים. זה מאפשר גם לרשויות מקומיות להיות בעלים של פרויקטים כאלו ולצאת במכרזים של BOT   או מכרזים אחרים".

דורון אריאל ודניאלה פז ארז // צילום דרור סיתהכל
דורון אריאל ודניאלה פז ארז // צילום דרור סיתהכל

עו"ד דורון אריאל, מייסד משרד דורון אריאל ושות' מומחה למקרקעין, התייחס לחוק עידוד השקעות הון וציין: "משרד האוצר לצערי מנסה "לדרוס" את החברות הקטנות והבינוניות ולהוציאן מהתחום, ללא שום סיבה ברורה. בנוסף, המהלך במסגרת התיקון לחוק עידוד השקעות הון, שבו תידרשנה כעת חברות יזמיות להשכיר את הדירות לתקופה של  15 שנים, לא סביר. החברות לא תוכלנה לצפות את התשואות לתקופה כל כך ארוכה, אז איך מצפים מהן להיכנס ביתר שאת לענף במיוחד לנוכח העובדה שמחיר הקרקע לבניה להשכרה כמעט משתווה למחיר יחידת קרקע למכירה בשוק? מדינת ישראל ראויה לשכירות ארוכת טווח, הגופים המוסדיים בארץ עשו את זה בברלין ובהולנד ועכשיו הם יעשו את זה בישראל . ככל שחולפות השנים אנו עדים לקושי הרב של זוגות צעירים לרכוש דירה ושכירות ארוכת טווח היא הפתרון".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות