banner
אביחי שטרן // צילום: רותם גולן | קריית שמונה // אבן צור תקשורת
אביחי שטרן // צילום: רותם גולן | קריית שמונה // אבן צור תקשורת

לראשונה מימון משלים לפרויקט בינוי פינוי בינוי בקריית שמונה הכולל 180 דירות חדשות

בימים הקרובים צפוי להתפרסם קול קורא ליזמים לביצוע פרויקט בינוי פינוי בינוי ראשון מסוגו בעיר הצפונית הכולל 60 דירות קיימות, זאת במסגרת פיילוט חדש שמוביל שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, בשיתוף ראש העיר אביחי שטרן, שאמר: "עוברים משלב הדיבורים לשלב המעשים"

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין הצפין לאחרונה לקריית האש שבקו האש בגזרה הצפונית של המדינה, קריית שמונה, שם הוא נפגש עם ראש העיר, אביחי שטרן, לקראת פרסום קול קורא לפרויקט ראשון מסוגו של התחדשות עירונית בפריפריה, בסיוע מימון ממשלתי שיאפשר להתגבר על העדר הכדאיות הכלכלית, אשר מהווה חסם עד היום לביצוע פרויקטים בפריפריה. בימים הקרובים צפויה הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לפרסם קול קורא ליזמים למתחם.

יש לציין כי ראש העיר מוביל מאז כניסתו לתפקיד מהליכים מאסיביים לפיתוח העיר ומייצר הזדמנויות חדשות למגורים ותעסוקה, אשר ממקים אותו בין ראשי הרשויות הפעילים ביותר בארץ. בין היתר אישר שטרן בשנה החולפת מסמך מדיניות תכנונית חסר תקדים בוועדה המחוזית, כפי שפורסם לראשונה באוגוסט 2021 ב"מגדילים", שם, בין היתר, נחשף הפיילוט האמור ופורסם כי שהוועדה המחוזית החליטה להפקיד בתנאים את תוכנית המתחם. למעשה, בזכות מסמך המדיניות של שקידם שטרן מתאפשר לו כעת לפרוץ דרך בתחום ההתחדשות העירונית ובהמשך פיתוח העיר. 

אז מה כוללת התוכנית ואיך פותרים את המורכבויות?
ראשית קצת נתונים – מדובר במתחם שברחוב יעקב מלול בעיר, המשתרע על שטח של כ-41 דונם. כיום קיימים במתחם 5 מבני מגורים ישנים ובהם 60 יח"ד, מבנה מסחר, בית ספר, גן ילדים ותחנה לבריאות המשפחה. 

במסגרת התוכנית יהרסו המבנים ויפונו, ובמקומם ייבנו כ-180 דירות חדשות  בארבעה מגדלי מגורים, לצד שטח למבני ציבור על פני כ-27 דונם, לטובת בית הספר וגן הילדים וכן, שטח מסחרי. בשל מורכבות הפרויקט, הוחלט על הגדלת השטח למגורים על ידי צמצום שטח מגרש בית הספר והריסה של חלק מהמבנים הקיימים בו, אשר הוגדרו כמבנים מסוכנים. בשטח הציבורי המיועד לבית הספר האמור, מוצע בינוי של כ- 4500 מ"ר עבור המבנים הקיימים, שאינם מיועדים להריסה וכן, תוספת של בניית מבנה חדש.
כמו כן, התוכנית מאפשרת בקשה לתוספת אחוזי בנייה למגורים, זאת בנוסף על 180 הדירות המוצעות כיום. בקומת הקרקע של מבני המגורים מוצעים כ- 1000 מ"ר עיקרי עבור שטחים ציבוריים, 300 מ"ר מסחר ו- 400 מ"ר תעסוקה. גובה הבינוי המוצע למגורים הוא  7-8 קומות של עד 31 מטר.
כאמור, התכנית תבוצע במסלול בינוי – פינוי – בינוי, כך שבתא שטח 103 (המתוכנן על חשבון שטח ביה"ס), יוקם מבנה ראשון, ויתאפשר אכלוס של תושבים מהמבנה הראשון המיועד להריסה. באופן זה ניתן לשמור על תא שטח 104 הכולל 30 יח"ד ומיועד לבניה בשלב מאוחר יותר, ולא נכלל בתחשיבים לפינוי בינוי.

שטחים פתוחים ותקני חנייה
התוכנית מתייחסת לשטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ), וקובעת כי בלב המתחם יוקצה שצ"פ על שטח של כ- 4 דונם, כאשר בצמוד אליו מגרש ביעוד שטחים פתוחים ומבנים ומוסדות ציבור, המיועד להיות המשך של גן הילדים, המאפשר גם הקמת מבנים ציבוריים ומבנים לשימוש הקהילה. פתרונות החניה מוצעים בחניה עילית לפי תקן של 1 חניה לדירה בגודל עד 75 מ"ר, 1.3 חניה לדירה עד 120 מ"ר ו 1.5- חניה לדירה מעל 120 מ"ר.
במסגרת גיבוש התוכנית הובילה העירייה תהליך שיתוף ציבור, בעקבותיו נערך דו"ח חברתי לתכנית, הכולל המלצות לגבי קידום התהליך בשיתוף עם התושבים. 

ראש העיר, אביחי שטרן, מסר כי: "אנחנו משקיעים בבניית שכונות חדשות, אך לרגע לא מזניחים גם את השכונות הוותיקות. אנחנו מחויבים לשכונות הוותיקות בעיר. שינוי אמיתי בשכונות אלו יכול להתקיים רק בהליכי התחדשות עירונית משמעותית. מדובר בתהליך מורכב ומאתגר מאוד. אנו שמחים לצאת לדרך בפיילוט ראשון במתחם רחוב יעקב מלול, מודים לתושבים על השותפות ובמיוחד לידידי שר הבינוי והשיכון זאב אלקין על החלטתו להוציא את התוכנית לפועל ולממן את הכסף החסר. ללא השר אלקין שדחף בכל הכח את הנושא לא היה קורה כלום. השר אלקין הגשים לנו חלום. מאז שנולדתי בשנת 1985 אני שומע על כמה  צריך לעשות התחדשות בפריפריה, כמה צריך לחזק את המבנים בפני רעידת אדמה, כל הזמן שמענו דיבורים, אבל כשהגיעו למעשים כולם נעלמו. היום בזכות השר אלקין אנחנו לא רק מדברים אלא גם עושים. זה מה שנקרא מעבר משלב הדיבורים לשלב המעשים".

בעירייה מציינים עוד כי: "מדובר בפרויקט חסר תקדים של חיזוק מבנים ותשתיות, הוספת קומות, יחידות דיור, שטחי מסחר ושדרוג סביבת המבנים כולל עבודות פיתוח במרחב העירוני. תוכנית הפיילוט הינה פרי שיתוף פעולה בין הרשות להתחדשות עירונית במשרד השיכון לבין עיריית קריית שמונה. במסגרת הפיילוט הוכנה כאמור בעבר תב"ע (תוכנית בניין עיר) המקנה זכויות בנייה לפרויקט בינוי, פינוי, בינוי ולהתחדשות בית הספר עוזיאל הסמוך לרחוב.

"רחוב יעקב מלול נבחר לשמש כפיילוט לתוכנית מתוך שישה מתחמים שהציגה העירייה לרשות להתחדשות עירונית, שלושה מתוכם נבחרו לבדיקת עומק ולבסוף לאחר שנשקלו שיקולים כלכליים, שמאיים וקהילתיים החליטה רשות ההתחדשות העירונית לבחור ברחוב יעקב מלול כמקום בו ייערך הפיילוט". 

עוד התייחסו בעירייה לחסם ערכי הקרקע, וציינו כי: "בשונה ממרכז הארץ, בפריפריה התחדשות עירונית לא קורת מעצמה. ערכי הקרקע הנמוכים לא מאפשרים ייתכנות קרקעית עבור יזמים פרטיים. לשמחתנו שר הבינוי והשיכון זאב אלקין הבין זאת היטב ובזכות החלטתו להכניס את היד לכיס ולהזרים כסף לפריפריה ולקריית שמונה, תוכל קריית שמונה להיות הראשונה מבין ערי הפריפריה בישראל שמוציאים את התוכנית לפועל. הפיילוט הזה הינו סנונית ראשונה לפעולה אקטיבית של גופי השלטון לטובת ביצוע פרויקט התחדשות עירונית בקריית שמונה. "העבודות יחלו ברחוב יעקב מלול ובהמשך התוכנית תורחב גם לשכונות אחרות, במיוחד באותן המקומות שדייריהם פונו מהבתים בעקבות חשש לקריסת הבתים".

אלקין ושטרן // צילום: דוברות עיריית קריית שמונה
השר זאב אלקין וראש העיר אביחי שטרן // צילום: דוברות עיריית קריית שמונה

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין, מסר כי: "ראשית אני רוצה לומר לראש העיר אביחי שטרן כל הכבוד על הנחישות. בזכות הנחישות שלך, הדבקת אותנו בחלום הזה ואנחנו הדבקנו את משרד האוצר, כך שלראשונה מזה עשרות שנים העברנו החלטת ממשלה על התחדשות עירונית  גם בפריפריה. מגיע גם לתושבי קריית שמונה שהשכונות הוותיקות בה יישנו את פניהם ולא רק במרכז הארץ.  קריית שמונה היא חוד החנית של התוכנית הזאת. זוהי סנונית ראשונה מתוך מספר פרויקטים  שישנו את פני העיר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות