banner
חידוש פרויקט אינפיניטי פארק רעננה // צילום: סקייפרו
חידוש פרויקט אינפיניטי פארק רעננה // צילום: סקייפרו

נדל"ן מניב: ירידה של 8% במחירים באזורי התעסוקה בתל אביב

תל אביב רושמת ירידות מחירים – חיפה, ירושלים והשרון מסמנות מגמת עליית מחירים באזורי התעסוקה

חברת NEWMARK NATAM  מפרסמת את נתוני שוק הנדל"ן המניב לחציון הראשון של 2023 מהם עולה כי באזורי התעסוקה בתל אביב נרשם תיקון מחירים כלפי מטה, בממוצע של 7.94% ומאידך בחיפה עלו המחירים בכמעט 9% בזכות כניסה של שטחי משרדים חדשים באזור מת"מ. גם שוק המשרדים הירושלמי ממשיך להתחזק עם עליית מחירים של קרוב ל 4%  עליות מחיר בולטות בתלפיות והר חוצבים.

"ההערכה המרכזית היא כי מה שהשפיע על תיקון המחירים וחזרה לטווח מחירי השכירות הממוצעים שהיו לפני מגפת הקורונה ועמדו על מחירים ממוצעים של 140 ₪ למ"ר בתל אביב, אילו שתי מגמות בולטות", מסבירים בחברה, "ראשית הצינון בהייטק. השוק עדיין פעיל מאוד, אך העסקאות הן בעיקר עסקאות על שטחים קטנים יותר ולתקופות קצרות יותר. עדיין רואים שיש עסקאות ביותר מ 170 ₪ למ"ר בתל אביב, בעיקר בסמיכות לציר הרכבת או הרכבת הקלה ואזור משולש הקורקינטים".

מגמה נוספת שהשפיעה על המחירים להערכת החברה, היא ההתפתחות שחלה עוד במהלך 2022 של שוק שכירות המשנה בעיקר בתל אביב, כאשר חברות  הייטק רבות שחזו צמיחה ביצעו עסקאות בהיקפי שטחים משמעותיים וכאשר הריבית והאינפלציה עלו ונוצרה האטה בענף, חברת רבות שלא צמחו ולא גייסו עובדים כפי שחזו, ביצעו שכירות משנה על השטחים הריקים.  "חברות ההיטק שחזו כי יאכלסו שטחים גדולים, כעת מחשבות מסלול מחדש בעקבות תחזיות התואמות את מצב השוק הנוכחי ולכן משכירות שטחים לשכירות משנה ", אומר אור בן צבי קליין, סמנכ"ל שירותי הנדל"ן בחברה, "החוזים שחתמו חברות רבות בעיקר במגזר ההיטק, בתקופה שלאחר הקורונה נחתמו לתקופות של 5 שנים ואף יותר וכיום בעלי הנכסים עדיין ממשיכים לקבל דמי שכירות גבוהים מהממוצע המופיע בדו"ח אך בשל ריבוי השטחים בשכירות משנה לא ניתן להתעלם מכך וסגמנט זה של שכירות המשנה שמאוד צמח בשנה האחרונה בעצם הוא זה שמכתיב את הטון כלפי מטה, למרות שבעלי הנכסים עצמם מקבלים דמי שכירות גבוהים יותר"

ציר יגאל אלון בירידה
עוד להערכת החברה, מצב המחירים של שכירות למשרדים בתל אביב בעצם ממשיך במגמת החזרה לממוצע טווח המחירים שהיו לפני שפרצה מגפת הקורונה  כאשר בסוף 2021 עמדו מחירי השכירות הממוצעים בתל אביב על כ 120 ₪ למ"ר. לפי הנתונים, בחציון השני של 2022 זינקו המחירים בעיר בעקבות צמיחת ההייטק והמחסור המשמעותי בשטחים פנויים ליותר מ 140 ₪ למ"ר בממוצע ואילו כעת בסוף החציון הראשון של 2023 מתייצבים המחירים על כמעט  130 ₪ למ"ר שכירות בממוצע.

האזורים הלוהטים ביותר בתל אביב  – ציר יגאל אלון שרשם עלייה למחירי שיא בסוף החציון הראשון של 2022 ועמד על דמי שכירות ממוצעים של 190 ₪ למ"ר, רושם כעת תיקון כלפי מטה לרמת מחיר של  145 ₪ למ"ר  – ירידה של 45 ₪ במחיר בשנה.   ציר מנחם בגין בו עלו המחירים מ 144 ₪ למ"ר [חציון שני של 2021] ל  171 ₪ למ"ר [ בחציון הראשון של 2022]. עלייה של 30% במחירי השכירות! בחציון השני של 2022  ירד המחיר ל  159.7  שקלים למ"ר – ירידה של  כ 7% במחירי השכירות באזור   ובתום החציון הראשון של 2023 הם ירדו שוב בעוד 10 שקלים ל 149 ₪ למ"ר, ירידה נוספת של  6.7% . 

גם אזור הבורסה ברמת גן חווה תיקון מחירים בשנה האחרונה – לאחר שבאמצע 2022 עמדו המחירים שם על 128 ₪ למ"ר בממוצע ואילו כעת הם ירדו  כ 112 ₪ למ"ר – ירידה של 14% בשנה.

כל יתר האזורים גם רשמו  מחירים יחסית קרובים עם תיקון קל למטה, בין שני החציונים. אזור הסיטי רשם ירידה של כ 10 שקלים למ"ר ובאזור  יצחק שדה- חסאן עראפה כ 8 שקלים למ"ר . רמת החייל נשארה יציבה וכך גם  אזור בית המשפט בתל אביב.  

עלייה מחוץ לתל אביב
עוד על פי הדו"ח, באזורי התעסוקה מחוץ לתל אביב דווקא נרשמה מגמה חיובית. "התפתחות וחידוש של אזורי תעסוקה רבים דוגמת רעננה, הוד השרון, חיפה , פתח תקווה ובני ברק  שהוסיפו לא מעט זכויות בניה ומגדלים חדשים. ביחד עם פתיחת הקו האדום של הרכבת הקלה המחבר את תל אביב עם פתח תקווה, נרשמת עלייה משמעותית באטרקטיביות של אזורים אלה בבני ברק ורמת גן", אומרים בחברה. בדו"ח צופים כי שיפור הנגישות לערים אלה ישפיע לחיוב על שיעורי האכלוס ודמי השכירות המבוקשים. על פי הדו"ח, בחציון השני של 2022 הייתה עליה ממוצעת של 3.16% במחיר השכירות למ"ר במעגל השני של תל אביב ובחציון הראשון של 2023 עלייה של 0.6% . גם רמות האכלוס עלו בחציון זה בחצי אחוז. 

מי שבולטת בשינוי שחל בה היא העיר חיפה ואזור הצפון עם עליית מחיר ממוצעת של כמעט 9% , זאת על ההערכות בעקבות הצטרפותם של שטחי משרדים חדשים רבים לפארק התעסוקה מת"מ. 

בירושלים שוק התעסוקה להתחזק עם עלייה ממוצעת של כ 4% במחירי השכירות של משרדים אל מול החציון הקודם. כך למשל נראית עליית מחירים משמעותית באזור התעסוקה המתחדש של תלפיות מ 92.5 שקלים למ"ר בסוף 2022 ל 101.25 בסוף המחצית הראשונה של 2023.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות