banner
חיפה והקריות // Depositphotos
חיפה והקריות // Depositphotos

עיריית חיפה מציגה את דרך הייסורים להתחדשות העירונית: 37 חלופות תכנון למתחם פינוי בינוי מוכרז

עיריית חיפה ממשיכה להערים קשיים: והפעם, גם תוכנית שהציע מהנדס העיר, אחרי 37 חלופות שהוצגו למתחם פינוי בינוי פייזר, נדרשת כעת לעוד שינויים. למרות זאת, היא צפויה לקבל את אישור הוועדה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה צפויה לדון ביום שלישי הקרוב (6.9) בתוכנית ההתחדשות העירונית של מתחם פייזר – בראשית בשכונת נווה שאנן, אשר מעוררת סערה גדולה בקרב דיירים ויזמים בעיר. את המתחם מקדמת חברת נקסט אורבן כוזהינוף מזה כשבע שנים אולם כעת נטען כי לאחר שהתוכנית עברה 37 חלופות תכנון שונות, בכוונת העירייה לדרוש חלופה נוספת. החברה היזמית לא אומרת נואש, והגישה לדיון את החלופה האחרונה, שלטענתה אושרה והתבקשה על ידי מהנדס העיר עצמו – והיא אף צפויה לקבל את אישור חברי הוועדה למרות הכל.

הדמיית מתחם בראשית על הפארק // אולין הדמיות
הדמיית מתחם בראשית על הפארק // אולין הדמיות

כזכור, מתחם פייזר הוכרז כבר על ידי עיריית חיפה והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית כמתחם להתחדשות עירונית ונכלל בתוכנית האב האסטרטגית שהוכנה ע"י עיריית חיפה. המתחם ממוקם בשכונת יזרעאליה בחלקה הצפוני של נווה שאנן. במתחם קיימות 104 דירות ישנות ברחובות פייזר 3-7, פייזר 4-10, ניסנבויים 6-10 ופרץ מרקיש 2-6. התוכנית מציעה הריסה ובנייה מחדש של 458 יח"ד בשני מגדלים על הפארק ומגדל נוסף על פינת ניסנבויים בשילוב בנייה מרקמית, 2000 מ"ר של רצועות מסחר ו-550 מ"ר מבני ציבור, שישתלבו עם הפארק הסמוך שישודרג במסגרת הפרויקט.

יוסי כהן, מנכ"ל נקסט אורבן כוזהינוף, אומר כי: "מדובר על רגע מכונן ומרגש עבור בעלי הדירות ועבורנו, אחרי עבודה רבה ומאתגרת  של 7 שנות עבודה מאז שנת 2015. במשך השנים  נוכח הנחיות תכנוניות שונות שקיבלנו ממהנדס העיר, התכנון שונה מספר בלתי נתפס של 37 חלופות תכנון ואף הוחלפו שלושה אדריכלים. כעת, לאחר שאת החלופה התכנונית הנוכחית הציע ושרטט מהנדס העיר, התוכנית עולה לאישור חברי המליאה. 

"באופן אבסורדי התבשר לנו כי מהנדס העיר החליט כי החלופה אותה הוא הציע ושרטט לפתע אינה מתאימה ודרש לשנות שוב את תכנית הבינוי. לא יעלה על הדעת שלאחר שנים רבות בהם בעלי הדירות המשוועים לפרויקט ולדירה חדשה, שחלקם אף לא יכול לעלות כיום במדרגות, בייחוד שבמהלך השנים עשינו את כל הנדרש ואף הרבה יותר מכך, מהנדס העיר מחליט בהינף יד רגע לפני עליית הפרויקט לדיון בוועדה לדרוש תיקון התוכנית מהלך המחסל סופית את הפרויקט". 

בבסיס השינוי הנדרש מהיזמים עומדת סוגיית עצים לשימור, אשר ממוקמים במתחם אלא שמבדיקת "מגדילים" עולה כי לאחר שנה של דיונים בסוגייה, נמצאה כאמור חלופה, אותה הציע מהנדס העיר, שכעת על פי הטענות חזר בו מההצעה, ודורש פתרון בדמות מרתפי חנייה, שעלותם מוערכת בכ- 30 מיליון שקל. גורמים הבקיאים בתוכנית אומרים כי גם בתוספת זכויות בנייה לכיסוי העלויות – לא ניתן להוסיף דירות מעבר למה שמציעה התוכנית וכן, כי ממילא הבנייה במתחם גובלת באזור המחייה של העצים, אשר יפגעו מעצם עבודות הקמתו. כך או כך, בחברה היזמית מבקשים מהוועדה המקומית לאשר את התוכנית ולהמליץ עלייה להפקדה בוועדה המחוזית, אשר תידרש להכריע בסוגייה, זאת במקום להמשיך ולעכב אותה בין כתלי העירייה, מבלי שנראה פתרון באופק.

יוסי כהן מנכ"ל נקסט // אממה
יוסי כהן מנכ"ל נקסט // אממה

יוסי כהן, מסר כי: "אני סבור שלמען בעלי הדירות, שלמרות השנים הרבות עדיין לא  איבדו תקווה, חברי הוועדה יאשרו את הפקדת התכנית כפי שסוכמה בעת הגשתה ומתחם בראשית על הפארק יעלה על המסלול הירוק לקראת התחדשותו".

על תכנון הפרויקט אמון אדריכל דני בסנוסוף ממשרד שורץ בסנוסוף אדריכלים, את בעלי הדירות מייצגים עורכי הדין חגי אגוזי ואייל גונן ואת חברת נקסט אורבן מייצגים עורך הדין רון ברנט ממשרד רון ברנט ושות' ועורך הדין עופר אבן ממשרד אוזן אבן ושות'.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה. 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות