banner
רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

"מאות יזמים התאחדו והולכים למוטט את הדיקטטורה"

"סביב לשכת הקבלנים החדשה התקבצו במהלך החודשים האחרונים מאות רבות של יזמים וקבלנים, ואנחנו הולכים להיות ה'כוח מספר 1' למוטט את הדיקטטורה" // היזם רוני מזרחי, מי שהקים ומכהן כנשיא לשכת הקבלנים החדשה, בטור אישי נוקב

בשורה לי לאזרחי מדינת ישראל, כנשיא לשכת הקבלנים החדשה: יהיו אשר יהיו תוצאות הבחירות ב-9 באפריל, השליטים האמיתיים אצלנו אינם ראשי הממשלה, השרים, המפלגות וחברי הכנסת, אלא הפקידים, אותם פקידים שהם, הם הגורם הישיר לכך ששוק הדיור מקרטע, התחלות הבנייה יורדות והולכות, תהליכי הרישוי והאישורים נמשכים כמעט נצח, ההתחדשות העירונית, נתקעת על מספרים מגוחכים, תכנית הדגל של מחיר למשתכן הולכת מדחי אל דחי והסכמי הגג, נו טוב, לא כדאי להרחיב על כך את הדיבור.

"אנחנו הולכים להיות ה"כוח מספר 1"
הסיבה שהקמתי לאחרונה את לשכת הקבלנים החדשה היתה לא אגו, וגם לא ביקורת על רוב רובם של היזמים והקבלנים, העושים ימים כלילות לבנות את המדינה, זאת על אף ולמרות שדה המוקשים של הרגולציה והביורוקרטיה בהם נאלצים להיאבק בה, במקרים רבים לא בהצלחה יתירה. העובדה שבממוצע קידום פרויקט קטן, כולל היתרים ואישורים, לוקח היום, במקרה הטוב, 8-12 שנה, איננה גזירה משמיים. היא פועל יוצא של מצב נתון. את זה אני הולך לשנות כבר בתקופה הקרובה, ובמיוחד בעידן של טרם בחירות שבו נוכל, יותר מאשר בזמן רגיל, ללחוץ על כל מקבלי ההחלטות להביא סוף סוף לשינוי מבני בענף הדיור במדינת ישראל. סביב לשכת הקבלנים החדשה התקבצו במהלך החודשים האחרונים מאות רבות של יזמים וקבלנים, ואנחנו הולכים להיות ה"כוח מספר 1" למוטט את הדיקטטורה הזו. להלן עיקר היעדים שלנו:

יעד מספר 1: קיצור משמעותי, אחת ולתמיד, של הליכי הרגולציה והביורוקרטיה. עם כל הכבוד לשמירה על זכות האזרח להתנגד לכל "פיפס" של בנייה מול ביתו, או בשכונת מגוריו, או על הקרקע שבבעלותו, ישנה להמוני בית ישראל זכות לא פחות, ואף יותר, להגיע לדירה סבירה, במחיר סביר ובזמן סביר. רק באמצעות קיצור הליכים אלה, תוכל הממשלה, ונוכל כולנו, להפקיע את "תקרת הזכוכית" של 50 אלף התחלות בנייה בקושי לשנה, זאת לעומת 80-90 אלף(!), שהינו הצורך האמיתי של שוק הדיור.

יעד מספר 2: מהפיכה טכנולוגית בענף הבנייה. מי שמבקר, נניח, באירופה או צפון אמריקה, רואה ענף בנייה לגמרי אחר. הרבה יותר טכנולוגי וממוכן. הרבה פחות עתיר ידיים עובדות. הרבה יותר הטמעה של שיטות בנייה מהירות ומתקדמות. פיגומים מעולם אחר. בלוקים מעולם אחר. מיתוג הרבה יותר יוקרתי ומכובד של מי שעובד בענף זה, לא פחות מבעלי מקצועות חופשיים ואנשי הייטק. לשם יצירת מהפיכה שכזו שומה עלינו להחדיר לתודעה הכשרת דור חדש של צעירים לענף, ובד בבד מיכון שלו, מה שיביא לקיצור משמעותי של משך הבנייה ובדיעבד הרבה יותר התחלות בנייה, ובסופו של יום גם מחירים שפויים יותר.

יעד מספר 3: לרדת מהגג של פנטזיות שמובילות מ"כלום לכלום", דוגמת מחיר למשתכן והסכמי גג, פנטזיות שרק תוקעות יותר ויותר את ליבת השוק, ובמקום לייצר יותר, הן גורמות גם לייצר הרבה פחות, גם מדכאות ביקושים וגם, וזה הכי חמור, גורמות לאווירת נכאים בשוק שלו. ועל מנת לצאת סוף סוף מאווירת הנכאים הזו, שמתי לי לדגל, ראשית, לפעול מיידית לעצירת הפיאסקו של מחיר למשתכן, ושנית, למנוע את בזבוזי המיליארדים המיותרים על הסכמי הגג, זאת על חשבון שוק מאוזן ובריא המתנהל באופן חופשי וללא דיקטטורה של פנטזיות.

יעד מספר 4: לפעול להתחדשות עירונית אמיתית, מה שיוביל גם להרבה יותר התחלות בנייה, ובמיוחד היכן שהישראלים רוצים להתגורר, לעבוד, לקנות ולבלות, ולא ב"שומקום", גם לשדרג באופן דרמטי את חזות ערי ישראל הותיקות, וגם לחסוך למשק הישראלי מיליארדים מיותרים של יוממות נסיעה ופקקים אינסופיים המתארכים בין השכונות הענקיות הנבנות בפרברים ופריפריה לבין ה"צנטרום של הפיילה". על מנת לקדם התחדשות שכזו, אפעל בשני מישורים עיקריים, האחד קיצור הליכים בפינוי בינוי, כולל הורדה מסדר היום של נושא הדייר הסרבן, והשני, תקציבים משלימים לעיריות לתשתיות, זאת על מנת שהעיריות ישושו לשתף פעולה עם קידום תכניות.

יעד מספר 5: שינוי האווירה בשוק הדיור. שוק זה נכנס, ובמיוחד בשנים האחרונות, לאווירת נכאים, גם בגלל הסיבות שפירטתי לעיל, אולם גם בגלל הצהרות אל אחראיות, המזכירות הרבה יותר משטרים בולשביקים קומוניסטים מאשר משק קפיטליסטי ליברלי, וכולל דחיקת רגלי משקיעי הנדל"ן, מישראל ומחו"ל, אל מחוץ לשוק. אני מתכוון, בעזרת חברי לשכת הקבלנים החדשה, להחזיר את המשקיעים הביתה, להחזיר את אווירת היצירה והאופטימיות הביתה, להחזיר את משפרי הדיור שעל הגדר הביתה ולדאוג לכך שמחוסרי הדיור, שמספרם הולך וגדל בקצב רצחני, יקבלו את המענה הנאות מהמדינה לה תרמו את מיטב שנותיהם, כולל שנים ארוכות של שירות צבאי.

אם תרצו, אין זו אגדה!

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות