banner
פינוי בינוי הרצליה | הדמיית הפרויקט בשיכון דרום // תכנון: אדריכל ניר חן
הדמיית הפרויקט בשיכון דרום // תכנון: אדריכל ניר חן

תושבי הרצליה יוצאים למאבק נגד פינוי בינוי שיכון דרום

סערה בהרצליה: תושבים בשכונת הרצליה הצעירה כינסו ישיבת חירום, תוך שהם מתכננים הפגנה והגשת התגדויות, זאת לאחר שלפני כשבוע הופקדה תוכנית פינוי בינוי בשיכון דרום, אשר לטענתם תגרום לעומס על התשתיות באזור. נציגת דיירי שיכון דרום: "בושה שאנשים ככה חיים היום". נציגת המתנגדים: "אפשר וצריך לבצע פינוי בינוי בשיכון דרום, אבל בצורה אחרת, ולטובת כלל התושבים"

הדמיית הפרויקט בשיכון דרום // תכנון: אדריכל ניר חן

תכנית ההתחדשות העירונית בשיכון דרום בהרצליה הופקדה לפני כשבוע במשרדי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז ת"א וגרמה לסערה מחודשת בעיר, כאשר תושבי הרצליה הצעירה יוצאים למאבק הקורא לשנות את התוכנית, זאת לאחר שלטענתם לא חל כל שינוי משמעותי בתכנון מאז שניהלו מאבק טרם הפקדתה וביקשו לערוך בה שינויים כבר אז. מנגד, תושבי שכונת הדרום מבקשים לאפשר את ביצוע התוכנית וחידוש המבנים בשכונתם.

התוכנית מתייחסת לפרויקט פינוי בינוי בהרצליה בבתים ישנים ומתפוררים שנבנו לפני כ- 60 שנה, הנמצאים בין הרחובות ר' עקיבא, בן גוריון, חתם סופר והגאון מווילנה. את הפרויקט תבצע חברת אלמוג ים סוף מקבוצת פפושדו. התכנית כוללת הריסת 216 בתים ישנים והקמת מתחם הכולל 661 דירות חדשות, מבני ציבור, מסחר ושטחים פתוחים. התכנית עצמה תשתרע על פני כ- 27 דונם, מתוכם 2.5 דונם לשטח ציבורי ו- כ- 3.5 דונם למבני ציבור. כאשר מבני המגורים המתוכננים יכללו מספר בניינים עם 24, 12 9, 8 ו-5 קומות ומבנים בני שתי קומות. כמו כן, התוכנית כוללת מבנה ציבור ומגרש ספורט בצמוד לו. יוסף לנדון, חבר מועצת העיר הרצליה לשעבר, אישר ל"מגדילים" כי בכדי למנוע תושבים מעוטי יכולת כלכלית את עזיבתה של השכונה החדשה לכשתוקם, בשל גובה דמי האחזקה החודשיים של וועד הבית – הוא הוביל החלטה הקובעת לטענתו כי יזם הפרויקט יממן את דמי האחזקה במשך עשר שנים עבור אותם בעלי דירות מעוטי יכולת, כאשר הקריטריון לקבלת מימון יהיה היותם של בעלי הדירות מוכרים באגף הרווחה של עיריית הרצליה.

פינוי בינוי הרצליה | הדמיית הפרויקט - שיכון דרום הרצליה // אדריכל ניר חן
הדמיית הפרויקט – שיכון דרום הרצליה // אדריכל ניר חן

אולם זו הצרה הקטנה ביותר שעומדת כעת בפני התוכנית. המחלוקת סביב התוכנית החלה כבר בשנת 2014, וככל שהתקדמה ואושרה להפקדה בוועדה המקומית שלוש שנים מאוחר בינואר – 2017, עוררה את התנגדותם העזה של תושבים משכונת הרצליה הצעירה, אשר מחו על מתווה התכנית כפי שהוגשה. במרכז ההתנגדות עמדה הדרישה לצמצם את מספר הדירות, שטחי המסחר והתעסוקה. המתנגדים אף ערכו הפגנות סוערות מול ביתו של ראש העיר, משה פדלון.

ליאורה אהרון רכזת הפרויקט מטעם דיירי שכונת שיכון דרום אמרה ל"מגדילים" כי טרם הגשת הפקדת התכנית בוועדה, ישבו אנשי הנציגות עם המתנגדים מהרצליה הצעירה, וגבשו את התכנית הרצויה לטענתם, בכפוף  ל-52 תנאים שנקבעו. עקב זאת לדבריה התוכנית שונתה כמה וכמה פעמים. אהרון התייחסה לטענתם של אנשי הרצליה הצעירה אודות החשש משינוי צביונה של השכונה: "אנשים חיים בבתים מתפוררים עם תשתיות לא ראויות, חייבים בפתרון", אומרת אהרון, "נזרקו בזמנו רעיונות של המתנגדים מקרב אנשי הרצליה הצעירה לעשות תמ"א 38  בבתים אלו אבל זה לא מעשי מאחר ובפרויקטים של תמ"א 38 אין התייחסות לתשתיות ולכן זה נפסל על הסף. יש הרבה דיסאינפורמציה שמפיצים סביב התכנית, שעברה מספר וועדות. אנשים צריכים לבוא ולראות במו עיניהם את התנאים בהם גרים דיירי השכונה, ממש גטו, כאשר הכול מסביב מגדלי יוקרה, בושה שאנשים ככה חיים היום".

פינוי בינוי הרצליה | הדמיה מס' הקומות בפרויקט // תכנון: אדריכל ניר חן
הדמיה מס' הקומות בפרויקט // תכנון: אדריכל ניר חן

מנגד, עו"ד שירלי גדניר, תושבת הרצליה ממובילות ההתנגדות לתכנית כפי שהיא היום, ומתמודדת בימים אלו בבחירות למועצת העיר, אמרה בשיחה עם "מגדילים" כי ברור לאנשי הרצליה הצעירה שיש לבצע פינוי בינוי בבתיהם של הדיירים בשיכון דרום בכמה רחובות אלא שבמתווה הנוכחי של התכנית לא ברור לטענתה איך ישדרגו את התשתיות. "גם כך הכול פקוק שם", ציינה גדניר, "וזה בא לידי ביטוי כשאנו לוקחים את ילדינו לביה"ס שגובל ברחוב עקיבא ובו לומדים ילדים משתי השכונות, אז יביאו עוד דיירים ויגדילו פי 10 את שטחי המסחר והתעסוקה ויגבירו את הצפיפות". גדניר התייחסה בנוסף לטענה בדבר שינוי התכנית בשורה של תנאים, וציינה שאין שינוי מהותי בין התכנית הראשונה לבין זו שהופקדה לפני כשבוע במשרדי הוועדה.

עו"ד שירלי גדניר // צילום: אורן שרון
עו"ד שירלי גדניר // צילום: אורן שרון

גדניר סיפרה כי השבוע ערך ועד המתנגדים ישיבת חירום וכי בכוונתם להגיש התנגדויות לתכנית במהלך 60 יום המוקדשות לכך על פי החוק. בין ההחלטות שהתקבלו בישיבה החירום- קיום הפגנת ענק אפוליטית, שתכלול את כלל התושבים בהרצליה הצעירה "במטרה לקרוא למשיכת וביטול התכנית לאלתר, לתכנון שיקום כלל שיכון דרום מחדש, באופן סביר ופרופורציונלי לאופי שכונת הרצליה הצעירה", כך לדבריה.

גדניר: "למעשה אין הבדל בין התכנית הראשונה לזו שהופקדה בוועדה. בכוונתנו להגיש בזמן הקרוב התנגדויות. אפשר וצריך לבצע פינוי בינוי בשיכון דרום, אבל בצורה אחרת, ולטובת כלל התושבים".

מעיריית הרצליה לא נמסרה תגובה.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות