banner
טל ברוך // צילום: שי שבירו
טל ברוך // צילום: שי שבירו

הכח הפוליטי של ההתחדשות העירונית

"נכון להיום אף מפלגה לא חרטה על דגלה את ההתחדשות העירונית"

מאמר מאת: טל ברוך, בעלים TABA קידום פרויקטים

לכל מי שפועל בתחום שלנו, היום כבר די ברור שההתחדשות עירונית היא כבר ההווה ובקרוב גם תהיה העתיד הבלתי מעורער של תחום הבנייה למגורים בישראל. מיזמי תמ"א 38 ופינוי בינוי נמצאים בשיא של כל הזמנים מבחינת ההיקפים, יחידות הדיור שמחוזקות/ נהרסות, מספר הערים הפעילות בהן מקודמים מיזמים, וגם מבחינת כמות האזרחים האדירה שנחשפים לתחום- בין אם זה כתוצאה מבעלות על נכס במבנה שעובר או מעוניין לעבור פרויקט התחדשות (בעלי דירות או נציגיהם), או בין אם זה כתוצאה מכניסה לעיסוק בתחום כאנשי מקצוע (עורכי דין, אדריכלים, מתווכים, יזמים רבים שנכנסו בשנים האחרונות לתחום וממשיכים להיכנס כל הזמן).הוועדות המקומיות באזור המרכז ואזורי ביקוש אחרים בארץ, אם פעם הטיפול שלהן במיזמי תמ"א 38 או פינוי בינוי הייתה אחוז קטן מאד מהעיסוק השוטף שלהן, היום אפשר כבר לומר, וללא כל הגזמה שרוב הטיפול והעיסוק השוטף של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה בעיקר בערי המרכז נוגעים וגוררים אותן (ברצונן או שלא ברצונן) להתמודדות עם פרויקטים של התחדשות עירונית.

פוטנציאל פוליטי למפלגות

אדירה, זה הזמן של מפלגות ורשימות פוליטיות ארציות להכריז בתמיכה חד משמעית בתחום, לפעול לשחרור חסמים ולעודד קידום פרויקטים בכל הארץ, למען האזרחים וביטחונם. זה הזמן של מתמודדים לראשות העיר להכריז לקראת הבחירות הקרובות על תמיכה בלתי מעורערת בהתחדשות העירונית, להצהיר כלפי בעלי הדירות בשכונות שיקדמו חידוש השכונות שלהם והפיכתן לשכונות חדשות ומודרניות, ולהצהיר שיעודדו מיזמי תמ"א 38 במרכזי הערים, שבהן מורכב יותר או בלתי אפשרי לקדם הריסת המבנים.

אף מפלגה לא חרטה על דגלה את ההתחדשות העירונית

לפי הערכות יש כיום בישראל כ 800,000 דירות שזקוקות לעבור התחדשות עירונית- פינוי בינוי/ תמ"א 38, ונמצאות בסיכון גבוהה, ללא ממ"ד וללא תקן מספק לרעידות אדמה. עד היום חוזקו או נהרסו ונבנו מחדש, לפי הערכות לא יותר מ כ 14,000 יחידות, כלומר פחות מ 2 אחוז מאומדן יחידות הדיור שזקוקות לחיזוק. התחום כיום מלא בחסמים מסוגים רבים ומשתנים רבים. נכון להיום אף מפלגה לא חרטה על דגלה את ההתחדשות העירונית, מפלגת כולנו אמנם פעלה בקדנציה האחרונה לקידום חקיקה ולהקמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אך כחלק מאג'נדה כללית בתחום הבנייה, ולא בהתמקדות ראויה לאור הפוטנציאל הגלום בתחום הזה והמשקל האמיתי שלו. מפלגות ארציות יכולות לעשות את זה, אם יבינו ויפנימו את פוטנציאל ברמת מאקרו- לחדש את ישראל, לשפר את פני הערים, את הפריפריה, לחדש שכונות הפעם באמת תוך חידוש אמיתי שלהן ולא רק כשיפוץ קוסמטי, לעזור לפתרון משבר הדיור.

מאות אלפי בעלי דירות ממתינים להתחדשות עירונית

להדביק את הפער ולצמצם את הבדלי המעמדות. החשיבות מבחינת האזרחים היא אדירה מבחינה ביטחונית, חברתית וחשיבות עירונית סביבתית. מרכז עיר חזק יוצר עיר חזקה שמעודדת את הסביבה שלה. ישנו פוטנציאל לתוספת מסיבית של יחידות דיור במרכזי הערים והשכונות הישנות, במקום ניצול של שטחים ירוקים ובנייה של ערים חדשות. קרקע היא משאב מאד מוגבל אצלנו, ועתיד הבנייה בישראל הוא בהתחדשות העירונית.

הבעיות והחסמים העיקריים כיום הם אי וודאות תכנונית, קשיים בארגון, קשיים בתכנון, ובעיות רגולטוריות כאלו או אחרות. פרויקט תמ"א נקודתי לוקח 5 שנים במקרה הטוב, הליכים מסוימים מגיעים גם ל 10 שנים, בפינוי בינוי אפילו ל 20 שנה, תהליכים בהמון מתחמים או מבנים תקועים כבר שנים.

כח פוליטי

אפשר לקדם שיקום אמיתי של השכונות, פעם אחת ולתמיד, כמו שצריך, ולפעול לשחרור החסמים באופן ממוקד. אני מאמין שיש כאן כוח פוליטי אדיר ששוכב מתחת לשכבה דקה שמסתירה אותו, ורק מנסה לפרוץ החוצה, זה עניין של זמן עד שזה יקרה. אני מכיר באופן כירורגי את החסמים והבעיות כמעט בכל עיר וברוב השכונות בארץ, ובעיקר בערי הפריפריה, ניתן להגיע למסרים מדויקים לכל אזור בכל קמפיין עתידי, ולטעמי יש כאן פוטנציאל גדול מאד שטרם הופנם.

אני מאמין שיש כאן הזדמנות לתכנית בסדר גודל לאומי שניתן ליישם, עם חזון, הבסיס כבר קיים, זה הזמן, וזה צריך להגיע ממפלגות שלטון וראשי הערים, הנושא הזה חשוב מדי, וראוי ביותר, כדי שיהיה חלק מהשיח לקראת הבחירות הבאות, כיום יותר מאי פעם, וזה הזמן שמפלגות פוליטיות ומועמדים לראשות הערים ייקחו על עצמם אחריות ויובילו מהפך.

פרויקט שבעים המשפיעים בהתחדשות עירונית
פרויקט שבעים המשפיעים בהתחדשות עירונית

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות