banner
מתחם ריבל של קרסו נדלן בתל אביב // הדמיה: יסקי מור סיון אדריכלים
מתחם ריבל של קרסו נדלן בתל אביב // הדמיה: יסקי מור סיון אדריכלים

בדרך לאישור 1,200 דירות בתל אביב: אלו הדיונים הצפויים בהתנגדויות לתכניות להתחדשות עירונית

הצוות המקצועי בעירייה ממליץ לדחות את ההתנגדויות ולתת תוקף לתכניות שבצוקי אביב, רמת אביב א', נווה שאנן, צומת הרכבת וריב"ל

זיו גולדפישר 02.05.2024

1,200 יח"ד בתכניות התחדשות בתל אביב בדרך לקבלת תוקף: הוועדה המקומית צפויה לדון בישיבתה הקרובה בהמלצות הצוות המקצועי לאשר חמש תכניות התחדשות בעיר. מדובר בתכנית בסמבורסקי 6-8, המציעה 160 יח"ד; התחדשות קרני-שמעוני, המציעה 420 יח"ד; השרון 8-12, המציעה 131 יח"ד; תכנית הרכבת סולומון המציעה 80 יח"ד; ומרחב ריב"ל קרסו, המציעה 410 יח"ד. התכניות יעלו לדיון בהתנגדויות שהוגשו נגדן, והצוות המקצועי ממליץ לדחות את ההתנגדויות ולתת תוקף לתכניות.

160 יח"ד בצוקי אביב
תכנית סמבורסקי 4-6 ממוקמת בשכונת המגורים הצפונית צוקי אביב ברחוב סמבורסקי דניאל 4-6 על שטח של כ-4.75 דונם. השטח פנוי מבינוי וגובל מצפון ברחוב סמבורסקי דניאל, ממזרח בשני בנייני מגורים על פינת הרחובות סמבורסקי דניאל ורוזנבלום יאיר. התכנית מציעה הקמת שני בנייני מגורים בני 15 קומות, הכוללים 160 יח"ד וכן שטח למסחר ושטח ציבורי בנוי. כ-70 אחוזים מסך הדירות בתכנית הינן בשטח של עד 105 מ"ר. 

התכנית הופקדה בסוף 2022, והוגשה נגדה התנגדות של אחד מדיירי השכונה. המתנגד טען נגד גובה המבנים, וטען כי הם חורגים מגובה הבינוי בשכונה, דרש לבטל את שטחי המסחר והציבור והעלה טענות נוספות נגד התכנית. הצוות המקצועי ממליץ לדחות את כל ההתנגדויות. את התכנית יזמה חברת   THE PRESIDENT INC וחברת קי, והיא נערכה על ידי האדריכל אלישע רובין.

420 יח"ד ברמת אביב א'
תכנית התחדשות קרני-שמעוני ממוקמת בשכונת רמת אביב א', על שטח של 15 דונמים. בשטח התכנית יש 7 בניינים, בני 4 קומות, בעלי מערכת שבילים ממזרח למערב ומצפון לדרום. סה"כ 168 יח"ד קיימות. התגנית, המוגשת מתוקף תמ"א 38 סעיף 23, מציעה התחדשות במסלול של הריסה ובנייה מחדש, לצד התחדשות באמצעות עיבוי הבניין וחיזוקו. 

התכנית מציעה 7 מבנים חדשים: בדופן המזרחית של המתחם – כלפי השכונה – לאורך רחוב שמעוני – 3 ממבנים בני 8 קומות, המשמרים את הטיפולוגיה וההעמדה הקיימת לפיה החזיתות ראשיות פונות כלפי צפון/דרום. בדופן המערבית של המתחם – כלפי דרך נמיר – לאורך השצ"פ – 4 מבנים בני 15 קומות. בסך הכל, מוצעות במסגרת התכנית 420 יח"ד (תוספת של 252 יח"ד למצב הקיים), בשטח ממוצע ליח"ד של 87 מ"ר. 

התכנית הופקדה במאי 2022, והוגשו נגדה מספר התנגדויות. בין השאר, הוגשו התנגדויות של דיירי אחד המבנים בתכנית, שטענו כי התכנית פוגעת בסל הזכויות במסלול של חיזוק ותוספת בנייה. הצוות המקצועי ממליץ לבצע תיקונים טכניים בתכנית ולאשר אותה.

את התכנית יזמו החברות ב.ס.ר וע.ט. החברה להתחדשות עירונית, והיא נערכה על ידי משרד קו-מתאר בע"מ.

נווה שאנן מתחדשת
תכנית השרון 8-12 משתרעת על שטח של 3.2 דונמים בשכונת נווה שאנן, במבנה שהוקם לפני כ-90 שנה. מדובר במבנה בן שלוש קומות עם חצר פנימית, המשמש כיום למגוון שימושי מלאכה, ובעבר הרחוק אף אירח את יריד המזרח. 

התכנית קובעת את איחוד שלוש החלקות, שעליהן נבנה המבנה, לחלקה אחת. המבנה יוכרז כמיועד לשימור, ומעליו יוקם מגדל מגורים בן 31 קומות, בצומת רחובות הנגב והשרון. בסך הכל, הבינוי המוצע כולל מבנה בעל חצר פנימית ובו מבנה בן 3 קומות וקומת גלריה גבוהה, מעליו תוספת של קומה אחת מרקמית לשימושי ציבור ומעליהן מגדל – ובסך הכל, 35 קומות. 

בתחום התכנית ייבנו עד 131 יח"ד. הדירות יתוכננו בתמהיל שטחי דירות מגוון הכולל דירות קטנות, בינוניות וגדולות. מתוכן, 51 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ- 50 מ"ר ישמשו להשכרה בלבד ויהיו בבעלות אחת בלבד. לא ניתן למכור או להחכיר את הדירות הללו. יתר 80 הדירות, שיהיו מיועדות לשיווק, יהיו בשטח ממוצע של כ-80 מ"ר. 15 אחוז מכלל יחידות הדיור יוגדרו כדיור בהישג יד במחיר מופחת.

התכנית הופקדה לפני שנה, והוגשו נגדה מספר התנגדויות. בין השאר נטען כי היא פוגעת בזכויות הדיירים המוגנים הנמצאים במבנה. הצוות המקצועי ממליץ לדחות את כל ההתנגדויות ולתת תוקף לתכנית.

80 יח"ד להשכרה בצומת הרכבת
תכנית הרכבת סלומון משתרעת על פני 1.6 דונמים בשכונת נווה שאנן, בצומת הרחובות סלומון והרכבת. התכנית כוללת הקמת מבנה מעורב שימושים לתעסוקה, מגורים ושטחי ציבור בשני נפחים: מגדלי לכיוון רחוב הרכבת ומרקמי לאורך רחוב סולומון. המתחם מפונה מבינוי.

בחלקו הצפוני של המתחם, במפגש הרחובות הרכבת וסלומון ייבנה מגדל בן 30 קומות, מתוכן 13 קומות תעסוקה, ועוד 16 קומות למגורים במתווה של שכירות לצמיתות בבעלות אחודה. התכנית כוללת הקמה של 80 יח"ד, שכולן מיועדות להשכרה, ושטחי ציבור בשטח כולל של כ-1,300 מ"ר. 

התכנית הופקדה לפני שנה. בהתנגדויות שהוגשו נגדה נטען, בין השאר, כי היא גורמת לניצול בלתי יעיל של משאבי הקרקע ולהגבלה משמעותית של אפשרויות הבינוי של המתנגדים. הצוות המקצועי בעירייה ממליץ לדחות את ההתנגדויות ולתת תוקף לתכנית.

יזם: מגדלי רחוב הרכבת, נבטים וונצ'ר בע"מ. מתכנן: קייזר – אדריכלים ומתכנני ערים.

48 קומות במרחב קרסו
תכנית מרחב ריב"ל קרסו ממוקמת על שטח של כ-14 דונמים, בין רחוב ריב"ל מצפון, יד חרוצים מדרום ויגיע כפיים ממערב. מרחב קרסו (ריב"ל) ממוקם באחד מאזורי התעשייה ומהשכונות המוקדמות של העיר המזוהה היום כמרחב שבח. בשטח המגרש קיים מבנה שנבנה עבור מוסך ומבנה משרדים של חברת קרסו, ומשמש גם היום את החברה. 

התוכנית מציעה הקמת 3 מגדלים בני 41, 45 ו-48 קומות בשימוש תעסוקה, מסחר, מגורים, מלונאות ושטחי ציבור בנויים, דיור בהישג יד, שימור ושיפוץ המבנה הקיים ברחוב ריב"ל 26 (כתועלת ציבורית). סך השטח הבנוי בפרויקט הוא 148,738.2 מ"ר, מתוכו 111,553.7 מ"ר לתעסוקה (75 אחוזים), ושטחי המגורים הם 37,184.6 מ"ר (25 אחוזים) בסך הכל, התכנית כוללת 410 יח"ד.

התכנית הופקדה לפני כשנה, והוגשו נגדה מספר התנגדויות טכניות. הצוות המקצועי ממליץ לקבל חלק מההתנגדויות, לבצע תיקונים טכניים ולאשר את התכנית.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות