banner
חובב צברי // צילום: אופיר חדד | קריית עקרון
חובב צברי // צילום: אופיר חדד | קריית עקרון

המחוזית מרכז תקפה התנגדות של המשרד להגנת הסביבה להתחדשות עירונית בקריית עקרון: "פגיעה קשה ביישוב"

תכנית התחדשות ראשונה ביישוב הופקדה השבוע. המשרד התנגד בגלל הרעש מבסיס תל נוף, אבל במחוזית רתחו: אין הצדקה להתנגדות

זיו גולדפישר 31.05.2023

תכנית התחדשות עירונית ראשונה הופקדה בימים אלה ביישוב קריית עקרון, למרות התנגדות המשרד להגנת הסביבה. מדובר בתכנית מתחם הרצל ויצמן, הממוקמת בלב היישוב. במשרד להגנת הסביבה התנגדו לבנייה בגלל הקרבה לבסיס חיל האוויר תל נוף ורמות הרעש הגבוהות במקום, אך בוועדה המחוזית מרכז דחו את ההתנגדות תוך מתיחת ביקורת על המשרד: "עמדת המשרד תביא לפגיעה קשה ביישוב קריית עקרון, תגרום לסטגנציה, להמשך התפוררות המבנים הקיימים". ראש המועצה, חובב צברי, אומר ל"מגדילים": "מדובר בתכנית משמעותית הן לתושבים והן להתחדשות היישוב".

תכנית "מתחם הרצל ויצמן – קריית עקרון" נועדה לקדם התחדשות עירונית של מבנים קיימים והקמה של מבנים חדשים מעורבי שימושים למגורים, שטחי ציבור ומסחר. שטח התכנית הינו 8.2 דונם וגבולותיה הם רחוב ויצמן מצפון, בתים צמודי קרקע ממזרח, רחוב דובדבן מדרום ורחוב הרצל  ממערב. מתחם התכנון מצוי בתחום השיפוט של קריית עקרון ומסומן בתכנית המתאר כמתחם להתחדשות עירונית. המתחם ממוקם בסמוך למע"ר קריית עקרון ולציר הראשי ביישוב. כיום קיימים במתחם 4 מבנים ובהם 72 יחידות דיור אשר נבנו בשנות ה-70 של המאה הקודמת ומבנה מסחר.

התכנית מציעה בנייה של 160 יח"ד ב-4 מבני מגורים בני 8 ו-10 קומות המשלבים מסחר ושימושים ציבוריים בקומת הקרקע ורחבה עירונית פתוחה המחזקת את ציר רחוב הרצל. היקף הבינוי המוצע הוא 15,180 מ"ר למגורים (מתוכם, 20 אחוז דירות קטנות). שטח דירה ממוצעת הינו 107 מ"ר.

התכנית, שאותה יזמו המועצה המקומית והרשות להתחדשות עירונית, היא אחת משורה של תכניות התחדשות ליישוב. קידום התכניות נתקל בהתנגדות המשרד להגנת הסביבה, בגלל שהתכנית, כמו היישוב כולו, נמצאת בתחום רעש גבוה בגלל הקרבה לבסיס חיל האוויר תל נוף.

בדיון שנערך בתכנית בשנה שעברה בוועדה המחוזית מרכז הציגו נציגי המשרד להגנת הסביבה את עמדתם המתנגדת לתכנית, שעיקרה נזקי בריאות אפשריים מכוח חשיפה מתמשכת לרעש מטוסים. הוועדה דחתה עמדה זו, ובסיכום ההחלטות נמתחה ביקורת על עמדה זו של המשרד להגנת הסביבה: "הוועדה עודכנה כי המחקרים שעל בסיסם נמסר המידע לוועדה הם מחקרים מוכרים וידועים, הועדה מציינת כי על בסיס אותם מחקרים נקט המשרד להגנת הסביבה עמדה שונה לגבי האפשרות לקדם פרויקטים להתחדשות עירונית, עמדה זו קיבלה ביטוי במספר תכניות וחלקן רק בעת האחרונה, כך למשל מציינת הוועדה את תכנית להתחדשות עירונית בעיר רחובות ל 9,584 יחידות דיור (התחדשות קריית משה), התכנית מצויה בתחום רעש דומה לזה של התכנית בפנינו והיא קודמה בהסכמת המשרד להגנת הסביבה, תוך עריכת ההתאמות הנדרשות במיגון אקוסטי דירתי. כמו כן תמך המשרד להגנת הסביבה במהלך השנתיים האחרונות בקידום תכנית להתחדשות עירונית בתחום קריית עקרון במגבלות תח"ר דומות לתוכנית זו".

באדיבות מועצה מקומית קריית עקרון
באדיבות מועצה מקומית קריית עקרון

עוד ציינה הוועדה כי בחוות דעת קודמת המשרד להגנת הסביבה לא התנגד לקידום התכנית, אלא ביקש להטמיע הוראות אקוסטיות בלבד. הוועדה המשיכה וביקרה את התנהלות המשרד להגנת הסביבה סביב עמדתו ביחס לתכנית: "במהלך הדיון לא נמסר לוועדה כי ישנו מידע מדעי עדכני המצדיק שינוי כה מהותי בעמדת המשרד להגנת הסביבה, עמדה זו, כפי שנשמעה בדיונים בעבר, גורסת כי לא זו בלבד שאין מקום לאפשר התחדשות עירונית בתחום רעש אלא גם יש צורך בפינוי התושבים הקיימים. ותחת ההנחה שהישוב קריית עקרון ימשיך להתקיים כישוב וכי מדובר בחידוש הרחוב הראשי לישוב שזוהה כציר עירוני משמעותי בתכנית המתאר, הועדה סבורה כי כלי ההתחדשות העירונית ישמש מנוף חשוב להתחדשות יישובית, ויותר מכך הוא ישמש מנוף לשיפור איכות חיי התושבים שגרים בישוב היום ומתן הגנה על בריאותם".

הוועדה הוסיפה כי שינוי העמדה של המשרד להגנת הסביבה והתנגדותו לתכניות, "יביא לפגיעה קשה ביישוב קריית עקרון, יגרום לסטגנציה, להמשך התפוררות המבנים הקיימים, ויותיר את אותם מבנים ללא מיגון אקוסטי וללא התאמה לתקינה קיימת בפני רעידות אדמה ויפגע בציר עורקי משמעותי ביישוב". הוועדה החליטה להפקיד את התכנית בתנאים, וכעת כאמור, היא הופקדה. 

ראש המועצה המקומית קריית עקרון, חובב צברי, מוסר בתגובה ל"מגדילים": "קריית עקרון נמצאת בתקופה חשובה וקריטית, לאחר 20 שנה שלא נבנתה יחידת דיור אחת ביישוב, סופחו 470 דונם לשטח המועצה, ובימים אלה אנו עמלים על הסכם גג משמעותי שיכפיל את מספר תושבי היישוב, במקביל המועצה מקדמת במרץ את תכניות ההתחדשות העירונית במרכז היישוב הוותיק. 4 תכניות התחדשות מקודמות בימים אלה, כשתכנית הרצל/ויצמן הופקדה". 

עוד אומר צברי כי כעת, תחת השרה הנוכחית להגנת הסביבה, עידית סילמן, יש שינוי ביחס המשרד ליישוב: "המועצה מצאה אוזן קשבת בקרב השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, זאת לאחר שלאורך תקופה ארוכה הקשה המשרד על התכניות בטענה תחום רעש גבוה באזור וזאת למרות שתכניות דומות אושרו ביישובים הסמוכים. התכנית משמעותית הן לתושבים המתגוררים בשכונות הוותיקות במבנים ישנים וראויים לאיכות חיים טובה יותר והן להתחדשות היישוב לצד בניית שכונה חדשה. כולי תקווה כי התכנית תקודם במהירות ותשנה את פני האזור כולו: שיפור חייהם של החיים במבנים כיום וכן מתן האפשרות לזוגות צעירים, בני קריית עקרון, להתגורר בסמוך למשפחתם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות