banner
סמי מצלאוי // יחצ | Depositphotos
סמי מצלאוי // יחצ | Depositphotos

דיור בר השגה הוא כורח המציאות של ההתחדשות העירונית

המדינה צריכה לחוקק חוק או ליצור מנגנון שיכפה הקצאת 15%-20% מכל פרויקט לדירות ברות השגה // דעה

סמי מצלאוי, יו"ר ובעלים חברת מצלאוי 31.01.2023

דיור בר השגה במדינת ישראל הפך בשנים האחרונות לכורח המציאות בשוק הנדל"ן הישראלי. במציאות שבה מחירי הדירות מזנקים בכ-19% ב-12 החודשים האחרונים, כשנרשמת עלייה חדה בריבית הבסיסית במשק מ-0.1% ל-3.75% בתוך כמה חודשים, ובעקבותיה גם עלייה בריבית המשכנתאות – הנטל על רוכשי הדירות כבד יותר ויותר. התוצאה היא שגדל כאן דור שספק אם יגיע לדירה אם אין לו הורים אמידים שעוזרים או שהתמזל מזלו ונפל לכיסו סכום כסף גדול ממקור כזה או אחר. 

במציאות שכזו, גובר הצורך בדיור בר השגה בסבסוד ממשלתי, שיסייע לאלה שידם אינם משגת לקבל קורת גג. זו אחריות של הממשלה, זו חובתה כלפי אזרחיה, זה צו השעה. זה יכול להיות דיור להשכרה לטווח ארוך, דיור ציבורי, או תמריצים כספיים ממשלתיים למחוסרי הדיור בהיקף של 300-400 אלף שקל שיסייעו להם להעמיד הון עצמי ראשוני לדירה ואת היתר ישלימו במשכנתא.

בשנים האחרונות המדינה מדברת רבות ומתיימרת לשים לנגד עיניה את טובת הזוגות הצעירים, המשפחות הצעירות או הרווקים שאין בבעלותם דירה, וטוענת שהיא פועלת בנמרצות כדי לעזור להם. אז היא טוענת. עם דיבורים אי אפשר ללכת למכולת ובוודאי שלא לקנות דירה. המדינה מתמקדת בשנים האחרונות  בתוכניות נקודתיות כמו מחיר למשתכן, מחיר מטרה, ובגרסתה הנוכחית "דירה בהנחה", אבל זה מעט מדי, פונה לפלח מצומצם מדי, ובעיקר מציע פתרונות דיור במקומות שלא הרבה רוצים לגור בהם. 

האפקט של התוכניות האלה משני בלבד במקרה הטוב, ובבחינה של התוצאה שלהן רואים כי הן לא סייעו להגדלת ההיצע בשוק, לא סייעו ממש לאוכלוסיית הזכאים, וגם לא הובילו לירידת מחירי הדירות. להיפך – הם רק זינקו בתקופה הזו. אם המדינה באמת רוצה לסייע למחוסרי הדיור, שתיתן להם דיור בר השגה, ושתתמרץ יזמים וקבלנים לבנות פרויקטים כאלה באמצעות תוספת של 10%-20% בזכויות אוויר. 

חברת מצלאוי היא חלוצת הפינוי בינוי בישראל, אנחנו היינו בין הראשונים שעשינו הגרלה של דיור בר השגה לזוגות צעירים תושבי קריית אונו ולזכאי משרד השיכון, ואפשרנו להם להמשיך לגור בעיר של ילדותם, להמשיך את השושלת של הוריהם בעיר ולגור לצידם. 

מדובר על בניין "הכלנית" בקריית אונו שאכלסנו זה מכבר, כחלק מפרויקט ONO PRIME – פרויקט התחדשות עירונית ששילב לראשונה דיור בר השגה לזוגות צעירים ויחידים תושבי קריית אונו שנמצאו זכאים על פי הקריטריונים שנקבעו בתאום עם העירייה. בפרויקט הזה שווקו לצעירים 27 דירות במחירים מוזלים הנמוכים בכ-40% ממחיר השוק – הנחה של 600-700 אלף שקל לדירה. זה רעיון שאני מקדם מזה מספר שנים והיום אנו קוטפים את הפירות. הוכחנו בפיילוט הזה שניתן לספק דיור בר השגה גם במרכז הארץ, וזאת מבלי להכביד על התשתיות הקיימות, ללא התלות בתוכניות ממשלתיות וללא ההמתנה של שנים לדירה.

 עם התפתחות תחום הפינוי בינוי בישראל, ומאות אלפי יחידות הדיור שצפויות להתווסף במסגרת זו בשנים הקרובות, אני סבור שהמדינה צריכה לחוקק חוק או ליצור מנגנון שיכפה הקצאת 15%-20% מכל פרויקט לדירות ברות השגה. ניתן לבנות עוד עשרות פרויקטים כמו שבנינו, באזורי הביקוש במרכז הארץ וגם בפריפריה. ניתן בהחלט לשלב דיור בר השגה בפרויקטים של התחדשות עירונית, בתמורה לתוספת זכויות בנייה. יש לכך דרישה, תקציבים ממשלתיים אנחנו רואים שיש אלא שצריך להקצות אותם לדברים הנכונים, רק דרושה נכונות מצד המדינה ושר חזק שיקדם את הנושא מול האוצר. 

אני אישית מבטיח לא להרפות עד שהמדינה והקבלנים יישמו את הדיור בר השגה לזוגות הצעירים בתוך הפינוי בינוי ככלל וכחלק בלתי נפרד מהתהליך. 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות