banner
רז שרייבר // צילום: איציק שוקל | Depositphotos
רז שרייבר // צילום: איציק שוקל | Depositphotos

רז שרייבר: "החזרתה של תוכנית מחיר מטרה בהיקפים גבוהים תזיק לשוק"

"המהלך הדרמטי של השנה שלצערנו צפוי לפגוע בשוק, הוא החזרתה של תוכנית מחיר מטרה בהיקפים גבוהים, דבר שלצערנו יזיק לא מעט לכלל השוק" – רז שרייבר, בעלים ומנכ"ל משותף בחברת Inhouse שיווק נדל"ן, מסכם שנה

מה היה המהלך שעשה את השנה?
"שני מהלכים משמעותיים נעשו השנה, ושניהם ראויים לציון – האחד לחיוב והשני לשלילה.

לחיוב נציין את העברת התקציב וחוק ההסדרים, ובכלל את חזרתו של מערכות המדינה לתפקוד תקין. את התוצאות ניתן לראות בכל הרמות – היקפי שיא בשיווקי הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל, כמות גדולה יותר של תוכניות מאושרות, פתרון חסמים בהתחדשות עירונית ועוד.

"המהלך הדרמטי של השנה שלצערנו צפוי לפגוע בשוק, הוא החזרתה של תוכנית מחיר מטרה בהיקפים גבוהים, דבר שלצערנו יועיל מעט לרוכשי הדירה הראשונה, אך יזיק לא מעט לכלל השוק. לב הבעיה ביוזמה הוא בעיוותים שיוצרת התוכנית בשוק, כאשר מצד אחד היא מוסיפה ביקושים לשוק שגם כך רותח, ומצד שני מפחיתה דרמטית את היצע הדירות המיועד לשוק החופשי. בכך הופכת התוכנית את סדר הדברים הטבעי על ראשו – כאשר זוגות צעירים מוכוונים לרכישת דירות חדשות בנות 5 ו-6 חדרים, לעומת משפרי דיור שמתקשים למצוא דירות חדשות המתאימים לצרכיהם.

"עלינו לזכור גם שהסבסוד שאותו מקבלים זוכי מחיר מטרה בא על חשבון רוכשי הדירות בשוק החופשי. הסבסוד למעשה דוחף מעלה את מחירי הדירות המוצעות במחירי שוק, הן בשל ההיצע הנמוך והן משום שהרווח היזמי נשען ברובו על דירות אלה. לכן בסופו של דבר מדובר בתוכנית שמיטיבה עם מעטים בעלות כלכלית גבוהה על חשבון כלל רוכשי הדירות".

מה התחזית שלך לשנת 2022?
"מגמת עליית המחירים תימשך בשל המחסור החמור בהיצע, אשר בא בין היתר לידי ביטוי במחירי הקרקעות הגבוהים, ואשר נתקל בלחצי ביקוש שמלווים אותנו עוד מאז ימי "מחיר למשתכן". גם אם תצליח הממשלה להציף את השוק במהלך השנה הקרובה בקרקעות, עדיין ייאלצו היזמים להתמודד עם שורה של חסמים בירוקרטיים, כך שהתחלת הבניה בפועל תתרחש בעוד מספר שנים. לכן מיתון עליית המחירים יתרחש לכל המוקדם באמצע-סוף 2023. 

"מעבר לכך, אנחנו צפויים לראות את המשכה של המגמה הנוכחית של התעצמות והתרחבות שוק השכירות ארוכת הטווח, ובעוד כעשור מהיום מודל זה יהווה אלטרנטיבה נפוצה למגורים בקרב משקי בית חדשים – רווקים, זוגות ומשפחות צעירות, בהעדר יכולת לרכוש דירה. 

"בהיבט התכנוני, בהתחשב בעומסים הגוברים בכבישים נראה עוד ועוד מתחמים המאמצים את קונספט עירוב השימושים, בעיקר באזורים בעלי נגישות גבוהה לתחבורה ציבורית. 2022 אמורה להיות השנה שבה נחזה בתחילת הפעילות של קו הרק"ל הראשון של גוש דן – הקו האדום, המוליך מפתח תקווה לבת ים. אם זה אכן יקרה, אנו צפויים לראות עלייה חדה בביקוש לאורך תוואי הקו, הן למגורים, לתעסוקה ומסחר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

אל תחמיצו את המשקיעים

ניסיון העבר של כלכלת ישראל ושוק הנדל"ן, הוכיח פעם אחר פעם כי המשקיעים היוו מנוע צמיחה אפקטיבי ביותר...
אמיר רוזנבלום 11.06.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות