banner
עו"ד ענת בירן // צילום: נדב יהונתן כהן | Depositphotos
עו"ד ענת בירן // צילום: נדב יהונתן כהן | Depositphotos

עו"ד ענת בירן: "החסם המרכזי שאני רואה הוא ראשי הרשויות"

"חלופת שקד לתמ"א 38, רפורמות הרישוי העצמי והגדלת התחלות הבנייה תלוי ברצונם של ראשי הרשויות", עו"ד ענת בירן – בעלת משרד ענת בירן משרד עורכי דין, מסכמת שנה ומסתכלת לעתיד: "הניסוי לעירוב השימושים ושילוב מבני ציבור בבנייני מגורים עוד ייבחן בשטח"

מה היה המהלך שעשה את השנה?
"את שנת 2021 אפשר להגדיר כשנת המפנה לענף הנדל"ן. אחרי שנתיים בלי ממשלה ובלי תקציב, הממשלה החדשה התחילה לעבוד והעבירה שורה של רפורמות שהפכו לחומר בעירה לשוק ויצרו תנופת עשייה בכל התחומים. אמנם עדיין לא ברורה ההשפעה של כל הרפורמות ומידת הצלחתן, אך עצם העובדה שיש עם מי לדבר עושה את ההבדל. 

אנחנו כבר רואים את ההשפעה של האישור מחדש של חוק הותמ"ל, את ההשפעה של השיווק המסיבי של קרקעות גם בתחום המגורים וגם בתחום השכירות ארוכת הטווח ואני מעריכה שהעשייה תמשך גם בשנת 2022.

החסם המרכזי שאני רואה הוא ראשי הרשויות. חלק גדול מהרפורמות כמו חלופת שקד לתמ"א 38, רפורמות הרישוי העצמי והגדלת התחלות הבנייה תלוי ברצונם של ראשי הרשויות והועדות המקומיות וכאן הפער בין התוכניות של הממשלה לאינטרסים של הרשויות הוא גדול ועלול לפגום בהצלחת התוכנית הממשלתית".

מה היו הפרויקטים שקידמת השנה והבשילו לכדי מימוש?
ענת בירן – משרד עורכי דין הוא משרד מוביל גם בתחומי התכנון והבנייה, גם בתחום המקרקעין וגם בתחום התחדשות עירונית והשנה היו לנו פריצות דרך בכל התחומים. לקראת סיומה של תמ"א 38 כל השוק האיץ פרויקטים וראינו את זה גם בפרויקטים בהם ייצגנו את הדיירים וגם בפרויקטים שייצגנו  יזמים. כך לדוגמא השנה החלה הבנייה של פרויקט הרב חבה ברמת גן, פרויקט תמ"א 38 שבו אנחנו מלווים את הדיירים כשש שנים בכל ההליכים.

גם פרויקט ברחוב המעגל 3 בגבעתיים של חברת "שלום את נתן" יצא השנה לבנייה אחרי שקידמנו את אישורו ואת קבלת היתר הבניה במשך 9 שנים. בפרויקט ברחוב הזוהר 7 בתל אביב שאת דייריו אנחנו מלווים מאז שנת 2015 חתמנו על הסכם ביצוע עם חברת עץ השקד נדלן.

הוועדה המחוזית אישרה השנה תוכנית פינוי בינוי של הכשרת הישוב  שאנחנו ליווינו בקרית ים , במסגרתה ייהרסו שישה בניינים ישנים בני 224 דירות, ובמקומם ייבנו 1,450 דירות.

ענת בירן וצוות המשרד באירוע ההריסה של פרויקט תמא 38 ברחוב הרב חבה ברמת גן // צילום: נטלי מי טל
ענת בירן וצוות המשרד באירוע ההריסה של פרויקט תמא 38 ברחוב הרב חבה ברמת גן // צילום: נטלי מי טל

עסקאות שליווינו השנה כוללות עסקה למכירת קולנוע השרון בנתניה לקרן מרתון בהיקף של עשרות מיליוני שקלים וגם עסקאות לניוד זכויות בתל אביב. השנה גם קיבלנו מספר החלטות חשובות גם בהליכי התנגדויות שליווינו, גם הכרעות חשובות בנושא היטלי השבחה וגם החלטה תקדימית מעניינת שבה ועדת הערר בתל אביב קבעה כי אין צורך בתוכנית עיצוב אדריכלי כתנאי להגשת בקשה להיתר בנייה או לאישור בקשה להיתר, כאשר מדובר בתוכנית החלה על שטחי ציבור, לרבות שטחי ציבור פרטיים וכל עוד מדובר במגרשים קטנים וריקים.

גם בנושא המטרו עסקנו השנה וייצגנו מתנגדים לקווי המטרו בהליכי ההשגות מול ועדות התכנון". 

תחזית אישית לשנת 2022
"אני מעריכה שמחירי הדירות ימשיכו לעלות גם בשנים הקרובות, והסיבה העיקרית היא ראשי הערים בעיקר באזורי הביקוש לא מעוניינים בהתחלות בנייה מסיביות בשטחם בניגוד למטרה הלאומית. 

"בשנת 2022 נראה האצה בבנייה של  פרויקטים של תמ"א 38 שנמצאים כבר בצנרת התכנון ויבשילו לכדי בנייה, אולם בכל הקשור לחלופת התמ"א של השרה שקד, למרות אישורה אני חוששת שתהיה תקופת מעבר ארוכה עד שהשוק ילמד אותה ועד שראשי הערים יסכימו לאמץ אותה.

"בכל הקשור לשכירות ארוכת טווח אני מאמינה ששנת 2022 תהיה שנת מפנה ונראה יותר ויותר פרויקטים יוצאים לדרך ולאור עליית המחירים נראה גם שינוי בתפיסת השכירות לטווח ארוך כאופציה לגיטימית למגורים למשפחות כתחליף לרכישת דירה בבעלות.

"בנושא עירוב השימושים ובעיקר בנושא של שילוב מבני ציבור בבנייני מגורים, לצערי ההצלחה של הניסוי הזה עוד תבחן בשטח, כי על הנייר אולי זה נראה הגיוני שבתוך בניין מגורים בין 8-9 קומות יהיה גן ילדים של העירייה אך לדעתי ההשלכות של המהלך יבחנו כאשר אותם בניינים יאוכלסו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות