השכונות הישנות בקריית שמונה // צילום: אבן צור תקשורת
השכונות הישנות בקריית שמונה // צילום: אבן צור תקשורת

על הפרק: הזרמת תקציבים ותיקון חקיקה כחלופה לתמ"א 38 בפריפריה

שר הפנים, אריה דרעי: "תמ"א 38 לא מימשה את ייעודה בפריפריה". דרעי הודיע על הקמת צוות לאיתור תקציבים ופתרונות. ממשרד הפנים נמסר: "בכוונתנו לקדם תיקון חקיקה כחלופה לתמ"א 38, כדי לאפשר חיזוק מבנים, על ידי הרחבת סמכויות הוועדות המקומית לאשר תכניות רלוונטיות"

כרמלה קופר 29.11.2020

שר הפנים, אריה דרעי הודיע על הקמת צוות לגיבוש כלים משלימים לעידוד חיזוק ומיגון של מבני מגורים קיימים שנבנו לפני 1.1.1980 באזורי סיכון הסיסמיים. במשרד מנמקים את ההחלטה: "משום שתמ"א 38 והמנגנונים שמוצעים כיום לצורך החלפתה, אינם מספקים מענה לאור העובדה שלא קיימת כדאיות כלכלית במקומות המועדים לרעידות אדמה בפריפריה". בסיום עבודתו, יגיש הצוות את המלצותיו בנושא לדרעי. 

על-פי הצעת ההחלטה, בראש הצוות הבין-משרדי יעמוד מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, וחבריו יהיו מנכ"ל משרד הביטחון, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, הממונה על התקציבים באוצר, החשב הכללי, מנכ"לית מינהל התכנון, מנהל רשות מקרקעי ישראל, מנהל הרשות להתחדשות עירונית, מנהל הוועדה להיערכות לרעידות אדמה ועוד. לדיוני הוועדה יצורף נציג מטעם מרכז השלטון המקומי.

בין היתר, הצוות יידרש למציאת פתרונות מימון ומקורות תקציביים ככל שיידרשו לצורך יישום המלצותיו, לרבות איגום המשאבים הנדרש, תוך התייחסות להחלטות ממשלה קודמות בנושא.

"יצוין כי בהמשך להחלטת המועצה הארצית לתכנון ולבניה מיום ה- 5.11.19, לפיה תוקפה של תמ"א 38 תסתיים ב- 1.10.22, ובהתאם להמלצת המועצה הארצית לממשלה לקדם תיקון חקיקה כחלופה לתמ"א 38, בכוונת משרד הפנים לקדם תיקון כזה כדי לאפשר חיזוק מבנים, על ידי הרחבת סמכויות הוועדות המקומית לאשר תכניות רלוונטיות. ואולם, על מנת לתת את המענה הנדרש לסוגיה הכלכלית המאתגרת ביישובי הפריפריה באזורי הסיכון, נדרשה הקמת צוות ייעודי כאמור", נמסר ממשרד הפנים.

שר הפנים, אריה דרעי // יח"צ
שר הפנים, אריה דרעי // יח"צ

שר הפנים, אריה דרעי: "תמ"א 38 לא מימשה את ייעודה בפריפריה. לכן יש להביא במקומה תכנית חדשה ורלוונטית יותר שתיתן את המענים הנדרשים. הנושא של חיזוק המבנים בפריפריה הוזנח במשך שנים ובעצם ההחלטה, לקחנו על עצמנו אחריות כבדה, אך מתבקשת. מוטב שנתחיל לפעול ויפה שעה אחת קודם."

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות