banner
הדמיית הפרויקט: קורין אדריכלים
הדמיית הפרויקט: קורין אדריכלים

335 דונמים עוברים מדרום השרון לכפר סבא, כחלק מתכנית קרית הצעירים

ועדת גבולות המליצה אבל הסתייגה: "ראוי היה כי כפר סבא תמצה קודם את עתודות הקרקע שבתחומה". אושרת גני גונן: "עדיף התחדשות עירונית למיצוי השטחים"

זיו גולדפישר 29.05.2024

הסתיימה מחלוקת הקרקעות בין עיריית כפר סבא למועצה האזורית דרום השרון, סביב תכנית תמ"ל 1088: ועדת גבולות שמינה משרד הפנים ממליצה להעביר שטח של כ- 335 דונם, מתחום שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון לתחום השיפוט של עיריית כפר סבא, במסגרת שכונת קרית הצעירים  (תמ"ל 1088), המציעה כ-4,000 יח"ד ואשר קיבלה תוקף לפני כשנה וחצי. הוועדה הביעה בדוח שפרסמה הסתייגות מהמהלך, וציינה כי כפר סבא יכולה למצות עתודות קרקע שנמצאות כבר כעת בתחומה. ראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, מסתייגת אף היא מההמלצה: "עדיף היה למצות קודם שטחים בתוך כפר סבא".

תכנית תמל/ 1088, כפר סבא צפון – שכונת המוביל (המוכרת בשם קרית הצעירים), שבעיריית כפר סבא מיתגו כ"קריית הצעירים", ואשר אושרה בסוף השנה שעברה, מציעה שכונת מגורים חדשה בצפון העיר, הכוללת כ-7,000 יח"ד. התכנית, ששטחה 754 דונמים, ממוקמת  בחלקה הצפוני מזרחי של העיר כפר סבא, בין שכונת קפלן ממזרח ומושב צופית במערב. 

חלק מהאדמות שעליהן צפויה להיבנות השכונה, בהיקף של 335 דונמים, שייכות למועצה האזורית דרום השרון, ונכללות ביישוב צופית, ומשמשות לצרכים חקלאיים. במסגרת התכנית, ישתנה ייעוד הקרקע מחקלאות למגורים. כדי לאפשר את ביצועה של התכנית, מינה משרד הפנים ועדה מיוחדת לבחינת שינויי גבולות בין כפר סבא לדרום השרון. 

במהלך הדיונים ביקשה עיריית כפר סבא מהוועדה להעביר את חלקה המערבי של תמ"ל 1088 הנמצא כיום בשטחי המועצה אזורית דרום השרון לתחומה, וזאת על מנת שיתאפשר לעירייה להתגבר על הקושי בקידום התוכנית באזור זה, הכולל בתוכו את כל השדרה התחבורתית, ובתוכה את היציאה והכניסה לכביש 5503. 

המועצה האזורית דרום השרון הביעה את התנגדותה העקרונית להעברת השטח לתחומה של כפר סבא, אך מכיוון שהתכנית מאושרת והיא בבחינת מעשה חלוט, המועצה נאלצת להסכים למהלך. עם זאת, המועצה האזורית ביקשה להתחשב בחקלאים שעובדים על השטח, ולאפשר להם לעבד את האדמות עד לתחילת העבודות בשטח. 

רמ"י, יוזמת התכנית, אמרה כי היא רואה בקידומה והצלחתה של התכנית כצעד אסטרטגי נכון ונדרש לעיר כפר סבא ולמרחב כולו, ולכן היא תומכת בשינוי הגבולות. 

הוועדה החליטה, בסופו של דבר, להמליץ על העברת השטח, אך לא בלי הסתייגות. בדוח שפרסמה כתבה הוועדה, כי היא התרשמה כי ברחבי העיר כפר סבא קיימות עתודות פיתוח רבות למגורים אשר טרם מומשו ומוצו, בהן בעיקר תכנית "צפון בן יהודה" שבצפון העיר. "בעיני חברי הוועדה מן הראוי היה כי כפ"ס תמצה תחילה את העתודות הקיימות בשטחה עוד בטרם תפנה לפיתוח מחוץ לתחומה המוניציפלי. אולם, היות ותמ"ל 1088 עברה מספר שינויים במהלך הדיונים הרבים שהתקיימו במסגרתה, וכן שהאגודה השיתופית צופית חתמה על הסכם השבה עם רמ"י לרבות נכונות להמשך שת"פ בין הצדדים, לא נמצא לדעת הוועדה מקום לדחות את הבקשה".

הוועדה ממליצה, איפוא, להעביר את תא השטח נשוא כתב המינוי בגודל של כ-335 דונם, מתחום שיפוטה של המועצה האזורית דרום השרון לתחום השיפוט של עיריית כפר סבא.

בתגובה מסרה ראש מועצת דרום השרון, אושרת גני גונן, ל"מגדילים": "התגובה שלי הייתה ותמיד תהיה שעדיף לעשות תכניות של התחדשות עירונית ולמצות שטחים בתוך העיר לפני שגוזלים שטחים חקלאיים. שטח חקלאי ושטחים פתוחים שיוצאים לביצוע לעולם לא יחזרו להיות שטחים פתוחים, ואני לא בטוחה שיש מיצוי של הקרקעות בכפר סבא. יש לא מעט דונמים בצפון בן יהודה, והיה הכי הגיוני לפתח שם לפני שכפר סבא יוצאת לשטחים שמחוץ לקו הכחול שלה. מושב צופית חתם, בלית ברירה ולאחר שההתנגדות שלהם לתכנית נדחתה, על הסכם השבה. אחרת לא היו מקבלים פיצוי על הקרקעות. מדובר בהליך חלוט, שהיה ונחתם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות