banner
אלכס מריאש // צילום: סטודיו תומאס | Depositphotos
אלכס מריאש // צילום: סטודיו תומאס | Depositphotos

אלכס מריאש: "כולנו תקווה שוועדות התכנון יתכנסו במהרה ולא יתמהמהו עוד"

היזמים מתייחסים להשפעת הבחירות על ההתחדשות העירונית. הופר: "כל עיכוב בהוצאת היתר בנייה בא לידי ביטוי במחיר הסופי לצרכן"

מה קרה בבחירות בערים המשמעותיות להתחדשות העירונית, ואיך זה ישפיע על התושבים והיזמים?   

אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית אומר כי: "אנחנו ממקדים את פעילות ההתחדשות העירונית של החברה במספר ערים ברחבי הארץ כולל פרויקטי ענק ברמלה, בחיפה בקרית ים. ראשי הערים, בין אם נשארו או התחלפו חייבים לשים בראש סדר העדיפויות את תנאי המגורים של התושבים, דבר המהווה אלמנט קריטי באיכות החיים. לצד זאת, התחדשות עירונית היא לא רק דירות בטוחות ומשודרגות, היא שינוי של המרקם השכונתי ושל העיר כולה, היא תורמת לשיפור התשתיות, להרחבת שטחים ירוקים וכן למסחר ולתעשיה בכל עיר בה היא מתקדמת בצורה יעילה.

"בארבעת החודשים האחרונים בהם ישראל מצויה במלחמה ונתונה לסוגיות ביטחוניות מאתגרות, גם הליכי התיכנון בוועדות אינם מקודמים ובמקרים רבים נעצרו לחלוטין. אנו מקווים שראשי הערים שיבחרו יתמקדו בצורך לחדש את הערים ולקדם היתרים בפרויקטים השונים וכולנו תקווה שוועדות התכנון יתכנסו במהרה ולא יתמהמהו עוד, יזרזו את הליכי התכנון ויקלו על היזמים לקדם את הפרויקטים. ראשי הרשויות חייבים לסייע לפרויקטים להתקדם על ידי ייעול התהליכים בועדות המקומיות וקיצור שלבים שהיום אורכים זמן ממושך מדי. על מנת למשוך אוכלוסיה יצרנית ואיכותית חייבים ראשי הערים הנבחרים להקפיד על ההיבט התכנוני הן ברזולוציות של שדרוג התשתיות והן בפרטים הקטנים יותר כמו מרכזי מסחר וקהילה נגישים ואטרקטיביים. אנו מאמינים בשיתוף פעולה הדוק עם הרשות המקומית שכן זה מקדם פרויקטים באופן המיטבי, היעיל והמהיר ביותר ומצפים לצאת לדרך לצד ראשי הערים הנבחרים."

אירית הופר // צילום: מיכל בנדק
אירית הופר // צילום: מיכל בנדק

אירית הופר, מבעלי חברת אינהאוס שיווק פרויקטים מציינת כי: "במודיעין שחווה תנופת צמיחה בשנים האחרונות, חיים ביבס שנבחר שוב כראש העיר שם לו למטרה להוריד את מחירי הדיור בעיר, בין היתר באמצעות קידום פרויקטים בה. בפועל, לא הייתה כל פעולה משמעותית בשנים האחרונות. מאז מכרזי מרכז העיר ומכרז שכונת מורשת בשלהי 2017-2019 לא פורסמו מכרזי בינוי משמעותיים כך שמלאי הדירות בעיר הצטמצם משמעותית וגרם לכך שהמחירים נסקו. כל עוד אין תנופה משמעותית של בנייה, המחירים ישארו גבוהים, וזה תקף לכל חלקי הארץ. לפני מספר חודשים אושרה תוכנית מקיפה לעיר כאשר הסנונית הראשונה – שכונת המעיינות, אשר  יוקמו בה כ-5000 דירות תצא לשיווק רק בעוד כשנתיים ובמציאות בה יש וואקום של היצע זה ממש לא מספק. בכדי להוריד את מחירי הדיור צריך לנקוט בצעדים מהירים ושיווק מאסיבי וכרגע מודיעין לא שם לכן אני צופה שבשנים הקרובות מחירי הדיור בעיר ימשיכו לעלות". 

עוד מוסיפה הופר כי בבת ים, צביקה רוט שמונה לקדנציה נוספת שם דגש על התחדשות עירונית בשנים האחרונות, "ונעשה בעיר שינוי מבורך ומשמעותי. אני צופה כי תוך עשור בת ים תשתנה מהקצה אל הקצה ותציע איכות חיים בשכונות חדשות לצד הים חידוש מרכז העיר כמרכז עסקים בילוי ואיכות חיים וצד בנייה איכותית עובדה שתורמת לפופולאריות שלה בקרב משקיעים ורוכשים". 

גיל קטה // צילום: נטע שני
גיל קטה // צילום: נטע שני

גיל קטה, המנכ"ל והבעלים של חברת קטה גרופ, חברת נדל"ן שגדלה ופועלת כבר שני עשורים בפתח תקווה, לצד ייזום באיזורי ביקוש נוספים, מציין: "אנחנו חלק מתהליך התחדשות עירונית מואץ שעוברת העיר. אנחנו מאמינים שתהליך כזה מצריך תכנון ארוך טווח, שיכול להיווצר כשיש שלטון מקומי יציב ששם דגש על המרחב האורבני ושימוש. אנחנו רואים בפתח תקווה היהלום הלא מלוטש של גוש דן, בייחוד על רקע הפעלת הרכבת הקלה, שכבר היום מחוללת את השינוי המשמעותי ביותר בתולדות העיר".

הופר מסכמת ומאמינה כי ראשי הערים החדשים והוותיקים, סוף סוף יטפלו בעקב אכילס של השלטון המקומי הלא הוא יעילות. "חדשות לבקרים אנחנו שומעים על התחלות בנייה ותוכניות שאושרו, אבל אין קובעי מדיניות ואין מנגנון שיזרז תהליכים ויפשט בירוקרטיה. תהליך רישוי של פרויקט רגיל לוקח בממוצע שנה וחצי עד לקבלת היתר ופרויקטים של התחדשות עירונית מגיעים גם לעשור של תכנונים וועדות. הסחבת מורגשת בכל צעד. צריך להפנים שזמן שווה כסף לכולם. כל חודש עיכוב בהוצאת היתר בנייה מגדיל את עלויות המימון של היזם ובסוף בא לידי ביטוי במחיר הסופי לצרכן".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות