banner
עו"ד אלעזר במברגר // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
עו"ד אלעזר במברגר // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

הסוף למאבקי היזמים על החתמות דיירים? חוק חדש יאפשר ביטול הסכמים

מאבקי היזמים על מתחמי ההתחדשות העירונית עומדים להסתיים עם חקיקה חדשה, שתאפשר לרשות הממשלתית להכריע בסכסוכים

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת חקיקה לשחרור מתחמי פינוי בינוי שקידומם נעצר בעקבות פעילות של מספר יזמים במתחם אחד. מדובר בתיקון חקיקה שפוצל מכלל תיקוני החקיקה בתחום ההתחדשות העירונית בחוק ההסדרים האחרון, ואשר יעלה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר, בימים הקרובים.  

התיקון נועד לאפשר קידום תהליכי התחדשות עירונית במתחמים בהם פועלים מספר יזמים, דבר שמונע מכלל היזמים להשיג את הרוב הדרוש ולהביא את הפרויקט למימוש ("עסקאות חוסמות"). תיקון החוק יאפשר לרשות הממשלתית להתחדשות עירונית לקדם הסדר בין היזמים, או לחילופין לאשר לבעלי הדירות להשתחרר מן העסקאות החוסמות ולבחור יזם חדש.

התנאים להתערבות מנכ"ל הרשות הממשלתית
לפי ההצעה לתיקון החוק, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית יוסמך להפעיל מנגנון של שחרור מעסקאות חוסמות, לאחר שקיבל פנייה לעשות כן מטעם גורמים המעורבים בעסקה – יזמים או בעלי הדירות, לפי התנאים הבאים:

1.הפנייה תיעשה על ידי שני גורמים המעורבים במתחם, לכל הפחות, כאשר גורם מעורב הוא יזם שיש לו הסכמים עם לפחות 20% מבעלי הדירות במתחם, או קבוצה של 20% מבעלי הדירות במתחם, שהתקשרה עם יזם.

2.כלל הפונים התקשרו בעסקאות ביחס ל50% מהדירות במתחם, לכל הפחות.

3.חלפה שנה וחצי מהמועד בו נחתמה עסקה ראשונה במתחם, לכל הפחות.

אם היזמים לא יגיעו להבנות – ההסכמים עמם יבוטלו
"ככל שמנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ימצא כי התקיימו תנאים אלה, כך שמדובר במצב של 'עסקאות חוסמות', הוא יודיע לצדדים על כוונתו להפקיע את כלל העסקאות במתחם, בחלוף שישה חודשים ממועד הודעתו", מסבירים ברשות, "במצב זה, תעמוד לרשות הצדדים תקופה של שישה חודשים במהלכה עליהם להסכים על מתווה שיאפשר חתימה של כל בעלי הדירות עם יזם אחד מביניהם (שותפות, רכישה אחד מהשני, מכירה לצד ג' וכו'). הצדדים יוכלו, לפי בחירתם, להסתייע ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית לצורך קידום ההסכמות ביניהן, או לפעול בעצמם לגיבוש הסכמות כאמור במסגרת תקופת הזמן הקצובה". 

עם זאת, ברשות מציינים כי על פי ההצעה, ככל שלא תושג הסכמה כאמור בתוך שישה חודשים, מנכ"ל הרשות הממשלתית יוכל להפעיל את סמכותו שבחוק, ולאשר לבעלי הדירות להשתחרר מן ההסכמים הקיימים עם היזמים, מבלי שהדבר ייחשב הפרת חוזה. אישור זה יאפשר לבעלי הדירות לבטל את העסקה, ולבחור יזם חדש בהליך תחרותי, מסודר ומאורגן.

יש לציין, כי ברקע להצעת החוק עומדים סכסוכים קשים בין יזמים, בעקבות מאבקים על חתימתם של בעלי הדירות, שגורמים לא אחת לעיכוב ועצירת פרויקטים, בשל מעורבות של מספר יזמים שרבים על דיירי מתחם אחד, דבר שאינו מאפשר להגיע לרוב הדרוש של הסכמים חתומים. 

לדברי הרשות, בין הפרויקטים הללו, נמצא גם מתחם הרצל בבאר יעקב, שקודם במשך כ-10 שנים בידי שני יזמים שונים שלבסוף חתמו על הסכם שיתוף פעולה, בהתערבות הרשות הממשלתית. אותו הסיפור התרחש גם במתחם פינוי בינוי ביאליק בבית שמש, בו סייעה הרשות הממשלתית להסדרת היחסים בין שני יזמים שפעלו בו במשך למעלה מעשור, באופן שמנע מימוש תכנית פינוי בינוי רחבה במתחם. במקרה הזה, בוצע הליך התמחרות בין היזמים, אשר בסופו יזם אחד רכש מהשני את חלקו בפרויקט.

הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ | Depositphotos
הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ | Depositphotos

יצחק גולדקנופף, שר הבינוי והשיכון, מסר כי: "תיקון החקיקה שיקודם ייתן מענה לתושבים רבים, שכבר החלו את התהליך אך נקלעו, שלא בטובתם, למבוי סתום."

אלעזר במברגר, מנכ"ל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אומר כי: "תיקון החקיקה שיעלה לדיון, מביא לידי ביטוי את הניסיון שצברנו מטיפול במיזמים שנקלעו לשיתוק, ומספק פתרון לצורך רחב שקיים בשטח. המנגנון החדש שאנו מקדמים, יאפשר ליזמים זמן משמעותי לגבש הבנות ביניהם, ולצד זאת יאפשר לבעלי הדירות השתחררות מהחוזים עמם, במקרה שהבנות אלו אינן מושגות. אנו מאמינים כי ההסדר החדש ייתן אופק למיזמים רבים שנקלעו למבוי סתום בנסיבות כאלה בשנים האחרונות, המתאפיינות בפעילות מסיבית של יזמים שנכנסו לתחום ההתחדשות העירונית".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות