banner

"מצגת יפה ומנה שווארמה כבר לא עובדת על הדיירים"

המלחמה לא שינתה את עמדת בעלי הדירות במו"מ עם יזמי ההתחדשות העירונית. עו"ד רועי שובל: "השדרה המקצועית צריכה להביא קבלות"

"לבעלי הדירות יש אוויר, חסר קצת מצב רוח. בהתחלה היתה חוסר ודאות והיה קיפאון אבל בשבועות האחרונים אנשים מבינים את החשיבות בלקדם את המתחמים ביתר שאת". עו"ד רועי שובל, שותף מייסד שובל יושע משרד עורכי דין, המתמחה בליווי בעלי דירות במתחמי התחדשות עירונית, התארח באולפן הפתוח של "מגדילים", בהנחיית כרמלה קופר העורכת הראשית, מסביר למה הדיירים כבר לא מתרשמים מיזמים שמציעים להם "מנה שווארמה" בכנסים, מה הם מחפשים ואיך מאזנים בין כל האינטרסים כדי שפרויקטים ייצאו לפועל.

לא ראינו שהדיירים מוכנים להתפשר יותר בעקבות המלחמה
"עדין לא. יש בניין בתל אביב שאני מייצג, שנפגע מרסיסים של רקטה ועדיין לא הבינו שהמטר לכאן או לשם פחות חשוב מהחיים שלהם, זה לא שינה את הפוזיציה במשא ומתן. באופן כללי, הדיירים נחלקים לאלו שרואים את התמונה הגדולה ואת חשיבות הפרויקט עצמו ולאלו שמתעסקים בפרטים הקטנים, שלהם אני מנסה לעשות 'זום אאוט' על התהליך, להראות להם את התמונה הגדולה. 

"מעניין לציין שכאשר אני משקף להם מה עובר על השכנים והדיירים האחרים, אז כן נוצרת אמפטיה מצדם. גם אם אתה דייר שפחות מפחד מאירועי חירום או שאתה משקיע שלא גר בבניין, כן אכפת לך מהקורה עם השכנים, שהם המשפחות והילדים האחרים שגרים בבניין.

15 שנה אני מייצג דיירים בפרויקטים, יש את הדרך להגיע לכל אחד. לגבי חלקם, דווקא הדאגה לאחר בתקופה כזאת מצליחה להביא אותם להיתרם". 

איך מנגישים להם את הצרכים של היזמים בזמן מלחמה?
"יש פרויקטים בשלבי מו"מ על חוזים ויש כאלו בשלבי ביצוע ומסירה. בפרויקטים שנמצאים היום ערב בינוי, אני משקף לבעלי הדירות את הצורך של היזמים, לפעמים הם חושבים שהיזמים מספרים להם סיפורים אבל יש ליזמים מגבלות אמיתיות. 

"יש הלימת אינטרסים בין בעלי הדירות ליזמים, כי אף אחד לא רוצה לצאת לפרויקט שנמצא בחוסר ודאות או חלילה לסכן אותו. אז לא יקרה כלום אם לקראת פינוי, שזו צומת קריטית בפרויקט ,ייקחו עוד נשימה. הסבלנות עכשיו הכרחית". 

איך מונעים סכנה לפרויקט שנמצא לפני פינוי?
"יש לי שלושה פרויקטים בת"א שהבניינים שלהם פונו, והיזם לא מצליח לצאת להריסה שלהם בגלל מגבלות המלחמה באתרי הבנייה, ובינתיים היזמים נושאים בעול השכירות של הדיירים שכבר פונו. אז אומנם דאגתי לערבויות, והדיירים לא נמצאים בשום סיכון אבל יש לי בניין שלא יצא עדיין בהודעת פינוי לדיירים אז אני לא אדחוף אותם לסיטואציה הזאת. אנחנו לא רוצים שהגורם המלווה יצטרך לעלות שוב לוועדת אשראי, שיזם חלילה יקרוס וכו'. דיירים מבינים איפה הם נמצאים ומאוד מעורבים".

מה הדגש היום לדיירים?
"עם מי הם הולכים לדרך, מי בעלי המקצועי מעורך הדין, האדריכל והלאה. מי שרוצה פרויקט צריך ללכת עם הנבחרת הכי מנוסה והכי מוכחת שיש. אם מישהו עשה להם מצגת יפה והזמין אותם למנה שווארמה זה כבר לא עובד. השדרה המקצועית צריכה להביא קבלות. אני מייצג מעל 120 פרויקטים שנהרסו בפועל אז אני מביא קבלות, אלפי דירות שכבר נמסרו ובמיוחד בתקופה כזאת זה מה שדיירים מחפשים. אנשים שאפשר לסמוך עליהם ועם ניסיון ויכולת מוכחת".

מה צפוי לנו בטווח הארוך?
"בטווח הארוך יהיה טוב בעולם הנדל"ן, סביבת הריבית אולי תשתנה לטובה, אולי אפילו הפחתות ריבית לפי התחזיות. הביקוש לנדל"ן יעלה, ואני מקווה ומאמין שגם הרשויות יבינו שהבירוקרטיה חייבת להתקצר, כי כל ההיצע שחסר תקוע שם במסדרונות הבירוקרטיה. צריך לייצר מציאות שמאפשרת הרבה יותר התחלות בנייה, בקצב מהיר". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות