השר ליצמן // צילום: חורחה נובומינסקי
השר ליצמן // צילום: חורחה נובומינסקי

הממשלה מתפרעת על הנדל"ן: תכירו את ועדת השרים לענייני דיור

הקרב על הובלת המושכות בענף הנדל"ן נמשך: רגע אחרי ששר הפנים אריה דרעי גרף תחתיו ועדה חדשה לקביעת מדיניות תכנון ובנייה, מקבל השר יעקב ליצמן אישור להקמת ועדה נוספת "לענייני שרים", למטרת ביצוע "רפורמות"

כרמלה קופר 28.06.2020

תמונה: השר ליצמן // צילום: חורחה נובומינסקי

אם לא די בסבך הבירוקרטי ובמספר גורמי התכנון ומקבלי ההחלטות בענף הנדל"ן, הרי שניכר כי ממשלת ישראל החדשה "מתפרעת" על מהלכים חסרי תקדים, ומאשרת עוד ועוד ועדות בתחום התכנון והבנייה בישראל. הבוקר מדובר היה על אישור ממשלה להקמת ועדת שרים לענייני דיור בראשות שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן.

כזכור, רק בשבוע שעבר אישרה הממשלה ועדה שתהיה אמונה על קביעת מדיניות רפורמות ותכנון, בראשות שר הפנים אריה דרעי וכעת כאמור, ליצמן חוזר לאחוז במושכות. כל זאת על רקע ריכוז סמכויות שקדם לכך, במסגרתן הועברו מטה הדיור, "דירה להשכיר" ורמ"י (רשות מקרקעי ישראל) לידיו.

במשרד הבינוי והשיכון מנמקים את הקמת הוועדה בכך ש: "ההחלטה משלימה את בנייתו של מכלול סמכויות רחב שניתן בממשלה זו לשר הבינוי והשיכון, לאחר מינויו ליו"ר מועצת רמ"י והעברת סמכויות מטה הדיור וחברת "דירה להשכיר" תחת אחריותו".

במסגרת ההחלטה החדשה, ועדת שרים (קבינט) לענייני מקרקעין, בנייה ודיור תעסוק בקידום רפורמות רחבות היקף בתחומי המקרקעין, הבנייה והדיור והיא תהווה סמכות ממשלתית בכל הנוגע לממשקי העבודה עם  הגופים הממשלתיים. בתוך כך, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס, הוסמך על ידי הממשלה לבצע "מעקב ליישום החלטות הועדה ופעולותיה", מה שהופך את הפקידות המקצועית ללא יותר מכלי שרת בידי נבחרי הציבור.

בין סמכויות הוועדה שאושרו: "קביעת מדיניות, ואישור וקידום רפורמות ושינויים מבניים בתחום המקרקעין, הדיור, ייזום התכנון והבנייה למגורים ותעסוקה, והסדרי פיתוח הקרקע במרחב העירוני והכפרי", לצד "קידום פרויקטים ומודלים מגוונים בתחום הבנייה למגורים. בין היתר לדיור בר-השגה, דיור להשכרה לטווח ארוך, פרויקטי דיור ציבורי, פינוי מקרקעין לצורכי דיור וכיוצא בזה". עוד בין הסמכויות שהוגדרו: "גיבוש מדיניות, רפורמות ושינויים מבניים בתחום המקרקעין לרבות בעניין מקרקעי ישראל אשר יובאו לאישור מועצת מקרקעי ישראל" וכן, "גיבוש פתרונות לחסמים ותיאום בין הגורמים בתחומי תשתיות וסביבה, בכל הנוגע לפרויקטי דיור". בנוסף לאלו תהיה אמונה הוועדה החדשה על "פיתוח וקידום ההתחדשות העירונית בישראל לרבות ייזום תכניות ותכנון כוללני, גיבוש ואישור צעדי מדיניות בהיבטי מקרקעין ובנייה מתוך מטרה להאיץ את פרויקטי ההתחדשות העירונית באזורי הביקוש והפריפריה", זאת על פי הגדרת הסמכויות שכאמור אושרה היום. מעניין לציין כי במשרד הבינוי והשיכון מדגישים כי: "החלטות הוועדה לא יעסקו בנושאי תכנון אשר בסמכות שר הפנים".

שר הבינוי והשיכון, ח"כ ליצמן, מסר כי: "הקמת קבינט הדיור היום משלימה מהלך הכרחי להצעדת ענף הבנייה והדיור קדימה. ההחלטה מעניקה סמכויות רחבות לטפל באופן שלם, הן בתחום הדיור, הבנייה והתשתיות הנלוות, הן בתחומי המקרקעין הנוגעים לניהול היצע הקרקעות וכעת גם להחלטות מדיניות דיור ממשלתית רחבה. אני מברך על ההחלטה ונכון לאתגר החשוב כל כך".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות