banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

תחזית מחירי הדירות 2023: האם זה הזמן לרכוש דירה ומה יעשו מחירי הדיור בשנה הקרובה?

תחזית מחירי הדירות 2023 – האם יחול מפנה בעקבות עליית הריבית, מדוע אזורי הביקוש יישארו קשיחים, מה יקרה למחירי הדיור בכל רחבי הארץ, והאם השנה שחלפה מסמנת מפנה חיובי בענף ההתחדשות העירונית? ענף הנדל"ן מציג פרשנות מקצועית

אמיר כהן, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת י.דמרי: "שנת 2022 הביאה לקצה את השלכות הפער בין הביקוש להיצע, מה שהוביל לעלייה דרמטית של למעלה מ- 20% במחירי הדירות ולעלייה במחיר הקרקעות ששווקו, דבר המחזק את הערכות היזמים להמשך עליית מחירים. מאידך, בחודשים אחרונים אנו עדים להתקררות בביקושים וישיבה של רוכשים רבים על הגדר. 

אמיר כהן סמנכל שיווק ומכירות בדמרי // צילום: אפרת מזור
אמיר כהן סמנכל שיווק ומכירות בדמרי // צילום: אפרת מזור

שנת 23 תהיה שנה מאתגרת, הן לרוכשים והן ליזמים. אני לא רואה פתרון בטווח הקצר להגדלת מלאי הדירות, בעיקר באזורי הביקוש וכן לצורך האמיתי של משפחות רבות לקורת גג . מצד שני עליות המחיר ועליית הריבית יוצרים קושי אמיתי של משפחות לממן את הרכישה. אני מעריך כי השוק יחפש נקודת איזון חדשה. אני צופה שנראה המשך בשינוי ההתנהגותי של הציבור הישראלי והגדלת ביקושים למעגלים הרחבים מתל אביב, בערים כמו אשדוד, אשקלון, באר שבע, קריית גת, חדרה, אזור הקריות ועוד, שם עוד ניתן למצוא דירות במחירים סבירים. ערים בהן שכונות חדשות ונגישות תחבורתית, שמציעות איכות חיים למשפחות צעירות, ייהנו מגידול בביקוש וימשכו אליהן אוכלוסייה צעירה ואיכותית".

עו"ד רן מלאך מנכ"ל בוני התיכון התחדשות עירונית // צילום: דויד סקורי
עו"ד רן מלאך מנכ"ל בוני התיכון התחדשות עירונית // צילום: דויד סקורי

רן מלאך, מנכ"ל בוני התיכון התחדשות עירונית: "השנה שחלפה מסמנת מפנה חיובי בענף ההתחדשות העירונית. מספר הפרויקטים שמבשילים הולך וגדל והזמנים מתקצרים. ניכר כי הרשויות התחילו לבצע פעולות אקטיביות לצמצום פערי ההיצע ולקידום משמעותי של פרויקטי התחדשות עירונית וזאת מתוך הבנה שרק כך ניתן להגדיל את היצע הדירות באזורי הביקוש, אך חשוב מכך לשפר את איכות חייהן של השכונות הוותיקות. ועדות התכנון והרשויות המקומיות מעורבות יותר ודוחפות יותר לקדם התחלות של פרויקטים, ראינו את זה לאורך השנה ואני מעריך שזה ילך ויגבר ונראה התפתחות משמעותית נוספת בשנים הבאות". 

ארז כהן // יחצ
ארז כהן // יחצ

ארז כהן, שמאי ומשפטן, יו"ר לשכת השמאים לשעבר: "השנה התחילה בקולה תרועה רמה עם זינוק במחירי הדיור והמשרדים ובסיומה אנו חווים רגיעה בכל ענפי הנדלן. הצפי לשנה הבאה הוא שיחול מפנה בעקבות עליית הריבית, עצירת מימון והירידה בהיקף העסקאות, אלו שמשפיעים על שוק הדיור, המשרדים והמסחר. באזורי הביקוש, ככל הנראה לא תחול ירידת מחירים משמעותית לנוכח מחסור בהיצע. בנוסף למחסור הקיים בשוק הדיור, ישנם קבלנים שיושבים על הגדר, כתוצאה ההיצע לא גדל בקצב מספק ביחס לביקוש ומגמה זו צפויה להמשיך, ואף צפוי קיטון נוסף בהתחלות הבניה. הקבלנים יתחילו לבנות רק כאשר יחושו שיש יציבות בשוק. לעומת זאת, בפריפריה אנו צופים שנראה ירידה במחירי הדיור כיוון שיש היצעים גדולים שחייבים לפגוש את הרוכשים ושם תהיה השפעה גדולה יותר. מפנה יכול להיות גם הזדמנות. בעלי קרקעות ממונפים מאוד ירצו ככל הנראה לממש נכסים, כך שתיווצר הזדמנות ברמת מחירים, ובשבועות האחרונים כבר ניתן לראות ניצנים ראשונים של עסקאות כאלו. 

בשוק המשרדים צפויה באזורי הביקוש האטה מכיוון  שהמחירים עלו באופן דרמטי בעקבות ענף ההיי טק. השינויים כבר קורים בפועל, והשוק מתקרר, אך עדין לא נצפו ירידות מחירים נכון להיום". 

סיוון היללי סמנכלית שיווק ומכירות קרדן נדל"ן // יחצ
סיוון היללי סמנכלית שיווק ומכירות קרדן נדל"ן // יחצ

סיוון היללי, סמנכ"לית שיווק בקרדן נדל"ן: "עליית הריבית הביאה לשינוי התנהגות בשוק הדיור ולהאטה מסוימת בהיקף המכירות בכלל השוק. אך חשוב להבין, ההאטה שונה מאוד מקיפאון. עדין קיים פער גדול בין ההיצע לביקושים הגבוהים ולכן מדי יום מתבצעות עסקאות לרכישת דירות בכל הארץ. אזור תל אביב והמרכז מושפע ראשון מכיוון שרוכשים מתקשים לממן משכנתאות גדולות ובשיעורי מימון גבוהים עבור הדירות היקרות בלב אזורי הביקוש, אך התופעה עדין לא מורגשת באופן ניכר בפריפריה.רוכשים מחפשים דירות זולות יותר בפריפריה בהתאם ליכולותיהם הפיננסיות. ערי הפריפריה ייהנו מכך לאורך זמן כיוון שהן מושכות קהלי יעד חדשים ואיכותיים. לקראת 2023, מלאי הדירות בכל השוק דליל מאוד בעקבות הרכישות של השנתיים האחרונות, מנגד מספר התחלות הבנייה מועטות  יחסית, כך שעל כף המאזניים הביקוש עדין גבוה מול היצע נמוך. המשמעות היא שנראה את עקומת הרכישות מטפסת". 

רז שרייבר // איציק שוקל
רז שרייבר // איציק שוקל

רז שרייבר, בעלים שותף בחברת אינהאוס, שיווק פרויקטים: "מהמחצית האחרונה של 2022, ולאחר טירוף במשרדי המכירות, חלה בלימה בביקושים, בעיקר על רקע העליה בריבית על המשכנתאות. כתוצאה מכך הגיעו רוכשי הדירות לביצוע עסקאות עם תקציב קטן יותר ולכן או שרכשו דירות זולות יותר, תוך פשרה כזו או אחרת או שפשוט התיישבו על הגדר. על אף שציבור גדול יושב כרגע על הגדר בהמתנה לירידה במחירי הדירות, אני לא צופה שזו תקרה. צריך לזכור שהדבר שמשפיע יותר מכל על המחירים הוא מחירי הקרקע וכמובן ההיצע, בו אנחנו לא רואים שינוי באופק. המחיר למשתכן גורם בסופו של דבר שיש מעט מאוד דירות שיוצאות לשוק החופשי ועל דירות אלו מועמס המחיר של ההנחה שנותנת הממשלה, וגם זה תורם לעליה של המחירים. חשוב לציין שגם הדיור להשכרה איבד את כדאיותו, בזכות עלות המימון של היזמים, שעלתה משמעותית. בתנאים אלו, כאשר אין פתרונות דיור זמינים ומידיים, אין בסיס אמיתי וריאלי לצפות לירידה במחירים".

ערן לב, בעלים שותף בחברת גבע נדל"ן // אלעד מלכה
ערן לב, בעלים שותף בחברת גבע נדל"ן // אלעד מלכה

ערן לב וגלעד רוזה, שותפים בקרדן גבע: "בשגרה שוק המשרדים חווה משברים מסוגים שונים ומתנהג כפרבולה לאורך זמן. ההסתכלות שלנו היא לטווח הארוך. בשטח אנו רואים שקיים צורך וגידול אמיתי באיזורי הביקוש. גם ההאטה החל מאמצע השנה של חברות ההיי טק, משפיעה נקודתית באזורי הביקוש וצפויה להיות זמנית, לנוכח העובדה שישנם ביקושים בשוק. בשונה מההאטה שהמשק חווה כרגע, הקורונה שינתה את שוק העבודה באופן פתאומי ודרמטי, תוך כדי המשבר הבנו שלמרות שיהיו שינויים באופי העבודה, המשרדים לא הולכים לשום מקום, אלא תהיה אדפטציה.

גלעד רוזה // צילום: אלעד מלכה. קרדיט יחצ
גלעד רוזה // צילום: אלעד מלכה. קרדיט יחצ

בתחילת משבר הקורונה כל חברות הענק המניבות הודיעו שהן מפסיקות בנייה וייזום ובסוף המשבר ראינו שכולן בנו בקצב מוגבר. בניגוד למגיפת הקורונה הבלתי צפויה, המשבר הנוכחי הוא פיננסי ומעשה ידי אדם. מניסיוננו לאחר כל סייקל כלכלי שכזה, השוק מגיע ליציבות וצמיחה. בעוד שבשוק המגורים יש מרכיב מאוד אמוציונלי בקבלת ההחלטות, שוק המשרדים הוא הרבה יותר רציונלי כלומר כשיש ביקוש בונים וכשאין עוצרים".

אורטל ליבר, סמנכ"לית שיווק, חברת רוטשטיין // צילום: רמי שלוש
אורטל ליבר, סמנכ"לית שיווק, חברת רוטשטיין // צילום: רמי שלוש

אורטל ליבר, סמנכ"לית שיווק, חברת רוטשטיין "שינוי הריבית במשק משפיע בשוק לא רק על הרוכשים אלא גם יזמים מכיוון שהבנקים מקשיחים את תנאי ההלוואות לרכישת קרקעות. בעבר היזם נדרש למכירה של 10% בפריסייל כדי לקבל ליווי בנקאי, וכיום בנקים דורשים 20% מהדירות, ולכן יזמים מאטים את הקצב ולצד זאת נדרש הון עצמי גדול יותר. כאשר קצב הבניה יורד, כאשר רוכשים רבים יחזרו לשוק, הם עלולים לראות עליית מחירים בעקבות מחסור בהיצע.  כלומר גם אם תהיה ירידת מחירים, אני צופה שתהיה לטווח קצר ובאזורים ספציפיים ולא בכלל השוק. מבחינת הרוכשים, לשמחתי, בשונה מהשוק המטורף של השנתיים האחרונות, בני הזוג יכולים לקבל החלטה מושכלת ולבחון את יכולותיהם, בלי לקחת סיכונים פיננסיים מיותרים. הדבר החשוב ביותר בשוק לרוכשים וליזמים הוא ודאות לאורך זמן, ולכן ככל שהשוק יגיע לנקודת איזון יציבה, זה ישרת את כולם״.

אסף חמו // צילום: ימית הרוניאן
אסף חמו // צילום: ימית הרוניאן

אסף חמו, סמנכ"ל שיווק בחברת עמרם אברהם: "השוק עדין סוער לאחר העלאות הריבית האחרונות השנה, אולם לנוכח העובדה שבאופן קבוע הביקוש לדיור גובר על ההיצע, אני מעריך שהשוק יחזור לקצב המכירות של השנים האחרונות. עד כה, לא זיהינו עצירה במחירי הדיור, אולם ההערכה היא שקצב עליית המחירים יתמתן. לצד שוק הדיור, אנו רואים המשך מגמת עלייה בענפי נדל"ן נוספים בהם פעילה החברה ביניהם שוק המלונאות בו יש דרישה גוברת, לוגיסטיקה ודאטה סנטרים. אלו ממשיכים להנות מביקושים גבוהים".

דרור תורן, מנכל אמריקה ישראל // צילום: רונן אקרמן
דרור תורן, מנכל אמריקה ישראל // צילום: רונן אקרמן

דרור תורן, מנכ"ל אמריקה ישראל להשקעות: "השינויים הדרמטיים במשק בחודשים האחרונים יוצרים אנומליה והשוק מחפש נקודת איזון חדשה. אני שואף לווין-ווין, מצב בו מחירי הדיור ישמרו על רף יציב בו היזמים ירוויחו והזוגות הצעירים ומשפרי הדיור יוכלו להרשות לעצמם לרכוש דירות. לקראת שנה הבאה, אני מקווה כי ממשלה חדשה משמעה גם יציבות בשוק הדיור לאורך זמן, קבלת החלטות בכל הדרגים שיאפשרו התייעלות של השוק ופתיחת חסמים היכן שצריך. רק כך נוכל להמשיך ולבנות דירות בקצב שיתחיל להדביק את הפערים העצומים בין הביקוש להיצע ולשמור לאורך זמן על רמת מחירים יציבה".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות