banner
חתימת הסכם חדש - ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ // באדיבות דוברות ההסתדרות.
חתימת הסכם חדש - ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ // באדיבות דוברות ההסתדרות.

קנסות כספיים לעובדים שיפרו נהלי בטיחות באתרי בנייה

ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ, חתמו על הסכם קיבוצי חדש, לפיו תוקם ועדת בטיחות משותפת, אשר תוכל להטיל קנסות כספיים על עובדים שהפרו את נהלי הבטיחות. יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל: "שלב חשוב ביחסי העבודה והירתמות משותפת לשינוי המציאות בשטח"

תמונה: ההסתדרות והתאחדות בוני הארץ // באדיבות דוברות ההסתדרות

לאחר ההסכם בין ההסתדרות לאוצר בגין תאונות העבודה, שבמסגרתו הוחלט על נקיטת שורה של צעדים, נחתם היום הסכם קיבוצי חדש במעמד יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל ונשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, במסגרתו סיכמו הצדדים על הקמת ועדת בטיחות משותפת, שהרכבה יכלול נציגות מטעם ההסתדרות, ההתאחדות ומומחה בטיחות חיצוני מוסכם.

בהודעה משותפת שהוציאו הגופים, נמסר כי: "הוועדה שתוקם תפעל להגברת האכיפה באתרי הבנייה, תוך דגש על חובתם של העובדים לעמוד בנהלי הבטיחות ולהקפיד על שימוש נכון וקבוע בציוד מגן אישי. חשיבות ההקפדה על ציוד מגן, כגון קסדה ורתמת בטיחות, המעוגנים כבר ברגולציה אך עד כה בהיעדר אכיפה מספקת, נעוצה בעובדה שמדובר באמצעי הגנה ראשון בחשיבותו בעת עבודה בגובה. נזכיר כי קרוב ל-70% מכלל התאונות כיום באתרי הבנייה הן תאונות נפילה מגובה, ובעת שימוש קבוע בציוד מגן, ניתן למזער באופן משמעותי לא רק את מספר התאונות אלא גם את התוצאות הקטלניות שלהן".

חתימת הסכם חדש - הסתדרות והתאחדות בוני הארץ // באדיבות דוברות ההסתדרות
חתימת הסכם חדש – הסתדרות והתאחדות בוני הארץ // באדיבות דוברות ההסתדרות

מנזיפה לעובדים ועד קנס מכפלות מהשכר
עוד נמסר כי על פי ההסכם החדש, הוועדה תהיה מוסמכת להטיל קנסות כספיים במקרים של הפרות בטיחות מצד עובדים באשר לחובת השימוש שלהם בציוד מגן אישי ובגין סירובו של עובד להשתמש בציוד מגן, וככל שהמעסיק מילא את חובותיו, לרבות אספקת ציוד תקין, הדרכת בטיחות שוטפת ומתן הדרכה מפורשת להשתמש בציוד, תוכל הוועדה לנקוט בשורה של סנקציות נגד העובד אשר סיכן את עצמו או סביבתו, החל במתן נזיפה והתראה ועד לקנס כספי שיעמוד על מכפלות שכרו היומי התעריפי של העובד, בהתאם לדרגה שבה שובץ.

"כך לדוגמה, בגין סירוב העובד להשתמש בציוד מגן אישי או בגין הפרת בטיחות חמורה באופן מסכן חיים, כמו למשל אי חבישת רתמה בעת עבודה בגובה, תוכל הוועדה להטיל על העובד קנס בגובה  שכפול משכרו התעריפי היומי. במידה ומדובר בהפרת בטיחות חמורה חוזרת בתקופה של שישה חודשים ממועד ההפרה הקודמת, סכום הקנס יוכל להגיע עד לסכום של פי ארבעה משכרו היומי של העובד, בהתאם לדרגה שבה שובץ", נמסר בהודעה.

בתוך כך, סיכמו הצדדים כי כל כספי הקנסות שיוטלו על ידי ועדת הבטיחות וייגבו ממבצעי ההפרות, יועברו לקרן לעידוד ענף הבנייה בישראל, לצורך מטרות המשרתות את קידום הבטיחות בענף.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אמר: "אני מברך על נכונות הקבלנים לפעול בשיתוף פעולה בנושא זה, ורואה בכך נדבך נוסף שמצטרף להסכמות החשובות שהושגו בין ההסתדרות לבין המדינה ב-6 בנובמבר. ההסכם הנוכחי מסדיר עוד מנגנון אכיפה לצמצום היקף התאונות באתרי הבנייה, תוך עידוד האחריות האישית של עובדים ומניעת התנהלות שאינה תואמת את כללי הבטיחות".

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, מסר כי: "ההסכם הזה הוא לא פחות ממהפכה. לצד ההסכם של המדינה וההסתדרות, ותוספת של חוק שיאפשר להכשיר עוזרי בטיחות שקידמה התאחדות בוני הארץ מול הכנסת, באה ההחלטה של יו"ר ההסתדרות לחבור אלינו ולהבטיח את גיוס העובדים למאמץ מניעת התאונות. כמי שמכיר את הענף זהו כלי חשוב, שבלעדיו לא היו עובדים הכלים האחרים. אני מאוד מקווה שהמדינה תקיים את ההבטחות שלה התחייבה בהשקעות ועשייה להגברת הבטיחות בעבודה".

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, ציין כי: "ההסכם שנחתם היום עם התאחדות בוני הארץ הוא שלב חשוב ביחסי העבודה ומבטא את ההירתמות המשותפת של הצדדים לשינוי המציאות בשטח. מצד אחד, ההסתדרות הביאה לכך שהממשלה תיקח אחריות על כל מה שקורה בענף הבנייה ומצד שני דאגנו שגם העובדים יהיו שותפים למאבק שמטרתו להציל חיי אדם".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות