banner
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos

החזירו את המשקיעים הביתה

משבר כלכלי עולמי, אנטישמיות גואה והולכת והמצב הכללי במדינה הם הטריגר והאתגר להחזיר את המשקיעים הביתה // דעה

אמיר רוזנבלום 01.10.2023

בתור מי שמייצג משקיעים מכל רחבי העולם, ובמיוחד יהודים עם לב ציוני חם, נשגב מבינתי איך זה שבמהלך העשור האחרון עשו ממשלות ישראל כל טעות אפשרית בהרחקת המשקיעים.

תחילה היה זה שר האוצר משה כחלון, שבתור שר על לנושא הדיור, לא רק השית על המשקיעים מיסוי נוסף ומיותר, אלא גם הכריז בריש גלי על כך שמשקיעים אינם מעניינים אותו, אלא רק מחוסרי דיור.

גם שר האוצר לשעבר אביגדור ליברמן, שדווקא היה ידוע בתפיסה ליברלית של שוק חופשי עם עידוד משקיעים, המשיך את מדיניות וקדמו ויתרה מכך, הגדיל את מס הרכישה על דירה שלישית ל-13 אחוזים, מה שהיה בבחינת נורה אדומה מהבהבת למשקיעים מהארץ ומחו"ל.

על פי נתונים עדכניים, אחוז המשקיעים ממשיך לצנוח מידי חודש בחודשו, ואם לפני שנה וחצי, עדיין בשיא מגפת הקורונה, הוא עמד על כ-25 אחוזים ויותר משוק הדיור, כיום הוא מתנדנד סביב ה-10 אחוזים בלבד, רובם ככולם משקיעים קטנים ישראלים.

ומשקיעי חו"ל? יוק. רק לפני כשנה וחצי, ולמרות הקורונה, הייתי עד לשוק חי ותוסס של משקיעים מכל רחבי אירופה, בריטניה, בלגיה, צרפת, איטליה, רוסיה, אוקראינה ועוד וכמובן משקיעים מארצות הברית וקנדה.

מה שלא עשתה מלחמת רוסיה אוקראינה, עשו רחמנא ליצן הגזירות החדשות, שהרחיקו את יתרת משקיעי חו"ל מנכסי היוקרה של חוף תל אביב, שדרות רוטשילד, הרצליה פיתוח וכל השאר.

מדובר, לפרוטוקול, בנזק כפול ומכפול, גם לשוק הדיור, שכן ידוע שהמשקיעים מהווים את הקטר המוביל שלו, אולם גם לכלכלת ישראל בכלל, זאת משום שכל משקיע שמגיעה הנה ורוכש דירה, הינו גם פוטנציאל לא אכזב להשקעות רבות נוספות.

כמו כן הגזירות שהושתו, תחילה על ידי כחלון, ובהמשך על ידי ליברמן, יצא שכרן בהפסדן, כי במקום ליהנות ממיסוי על דירות שנרכשו על ידי משקיעים, הפסידה מדינת ישראל סכומי עתק(!) על עסקות שלא בוצעו, שלא לדבר על הכנסת שוק הדיור כולו למצב של דכדוך מתמשך.

מדובר גם, למרבה הצער, בפספוס הזדמנות פז של מדינת ישראל שכן, ובשונה ממדינות רבות אחדות בעולם, יש לה "קהל שבוי" של משקיעים יהודים שמראש העדיפו השקעה כאן, בין אם ממניעים ציוניים ובין אם מרצון שלצאצאיהם תהיה "דירת מקלט" כאן, על כל צרה שלא תבוא.

ואכן המצרף של משבר כלכלי עולמי, ובנוסף לכך אנטישמיות גואה והולכת, וכן המצב הכללי במדינה הינו לפתחה של ממשלת ישראל ומהווה אתגר רציני להחזיר את המשקיעים הביתה. מהלך שכזה, אם יבוצע, יביא לא רק פריחה מחודשת של שוק הדיור בישראל, אלא לדיבידנד יוצא מן הכלל לכלכלת מדינת ישראל.

העובדה שהמשק הישראלי, ובניגוד לרוב רובן של כלכלות העולם החופשי, עודנו נהנה מצמיחה לא רעה ומיציבות יחסית, מהווה לטעמי "טריגר" כפול ומכפול לממשלה לייצר מנועי צמיחה אפקטיביים ומה יותר אפקטיבי מאשר להחזיר אלפי משקיעים שנדדו בעל כורחם לשדות זרים?

*כותב המאמר אמיר רוזנבלום הוא יועץ ניהול ואחזקת מבנים ונכסי משקיעים ובעלי עידן ש.נ.י

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות