banner
ירון בובליל סמנכל שיווק ומכירות מגידו // צילום: באדיבות החברה | Depositphotos
ירון בובליל סמנכל שיווק ומכירות מגידו // צילום: באדיבות החברה | Depositphotos

מצוקת הדיור מגיעה לגיל השלישי והוא צעיר יותר מתמיד

הדיור המוגן המסורתי כבר לא מתאים, והוא מוביל לסגירות והיפרדות מהנכדים ומהעיר. איך מתאימים כיום דיור לגיל השלישי? // דעה

ירון בובליל 04.10.2023

נתוני ג'וינט ישראל מראים כי כבר היום יש מעל למיליון בני הגיל השלישי בארץ, המהווים יותר מ-10% מכלל האוכלוסייה, ולפי התחזיות המספר צפוי להכפיל את עצמו ב-20 השנים הקרובות. על רקע מצוקת הדיור המשתוללת היום, בני הגיל השלישי ימצאו את עצמם בעוד מספר שנים בודדות בבעיה, ללא מגורים ראויים, ובעלות משמעותית.

בעידן שבו סגנון החיים משתנה והעולם מתמודד עם שינויים דמוגרפיים, עולה הצורך למצוא פתרונות ריאליים למגורים, עבור בני הגיל השלישי. עם התקדמות הרפואה, הטכנולוגיה והחיים המודרניים, תוחלת החיים עולה מידי שנה ואנשים חיים, חיים ארוכים ובריאים יותר מאשר הדורות הקודמים. אוכלוסיית הגיל המבוגר גדלה באופן משמעותי בעשורים האחרונים, אך מנגד לא התפתחו אלטרנטיבות מספקות לצרכי הדיור של גיל הזהב.

לצד זאת, כשאחוז המתגרשים עולה, מצמצמי דיור מחפשים אלטרנטיבות לוילות שהילדים עזבו, וצעירים לא יכולים להרשות לעצמם דירות גדולות במחירי הדיור והריבית הגבוהה – הצורך לדירות 2-3 חדרים עולה בהתאמה, אך אין עתודות קרקע וכן תמהיל הפרויקטים נוטה לדירות גדולות, ללא קידום ממשלתי של הנושא במגוון אזורים הדורשים זאת, כל אלה הם רק חלק מהסיבות לקדם בארץ דיור בר השגה ו'מיקרוליבינג', שיגוון את ההיצע ויאפשר דירות שונות לקהל הרחב.

עד הלום, ברירת המחדל הייתה לעבור לדיור מוגן, המתחלק לבתי סיעוד, בתי אבות ומוסדות פנסיונים. אבל בעת הנוכחית, כשאנשים לא יוצאים לפנסיה בגיל 60+ וממשיכים בחיים מלאים (חיי חברה, עבודה ומשפחה) הדרישות של אלו השתנו והדיור המוגן המסורתי כבר לא תואם את הצרכים שלהם. הבעיה מתחילה מהריחוק מהילדים והנכדים, כמו גם בריחוק ממרכזי הערים והתעסוקה, וממשיכה בסגירות והיפרדות המתחמים הללו מהעיר בה הם נבנו.
במדינות שונות בעולם מציעים דיור קהילתי לבני 60 ומעלה, המציע דיור מוגן המותאם ל"קשישים-צעירים" במחירים נגישים, עם פסיליטיז תואם צרכים וחיבור לקהילה התומכת. למדנו את הפורמט והתאמנו אותו לאופי הישראלי, כמו דירות קטנות שנמכרות בבעלות מלאה בטאבו, דמי ניהול נמוכים ופסיליטיז תומכי גיל, עם דגש על קהילתיות, ביטחון ועצמאות הדיירים. בסופו של דבר הרוכשים מקבלים דירות בבעלות שניתן למכור או להשכיר וכמובן להוריש.

ככל שהאוכלוסייה גדלה והחיים מתארכים, חלופות דיור חדשניות הופכות נדרשות. אפשרויות אלו מספקות לא רק את הצרכים והרצונות המשתנים של אזרחים ותיקים לעצמאות, אלא גם מתמודדות עם הנושא הדוחק של דיור בר השגה למבוגרים. על ידי קידום פתרונות יצירתיים ותמיכה במדיניות תואמת, החברה יכולה להבטיח שבני הגיל השלישי ייהנו מחיים איכותיים.

* הכותב, ירון בובליל, הינו סמנכ"ל שיווק ומכירות, מגידו מקבוצת רני צים מרכזי קניות

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות