banner
התחדשות מרכז העיר העתיקה בעפולה // הדמיה: מנעד אדריכלים
התחדשות מרכז העיר העתיקה בעפולה // הדמיה: מנעד אדריכלים

עוד עשרות אלפי דירות לעפולה – הופכת לאחת הערים הגדולות בצפון עם 200,000 תושבים

הופקדה תכנית המתאר הכוללנית לעיר, עם תוספת של 63,000 יחידות דיור וכן, רובע עירוני חדש הכולל 9,000 דירות בצפון-מזרח העיר

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה צפון הפקידה בפועל את תוכנית המתאר כוללנית לעיר עפולה, יוזמת האגף לתכנון מרחבי במינהל התכנון ועיריית עפולה. התוכנית כוללת  תוספת של 63 אלף יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 200 אלף תושבים – ותהפוך את עפולה לעיר מרכזית גדולה במחוז הצפון. התוכנית מתמקדת בשלושה מוקדים עירוניים – לב העיר הוותיקה המיועד להתחדשות ושימור; מרכז עירוני ראשי חדש, אינטנסיבי ומעורב שימושים לאורך מסילת רכבת העמק והמוקד הצפוני המשלב את מתחם בית חולים העמק, אזור התעסוקה המתחדש ("תדיראן") אזור מבני הציבור העירוניים וכפר הילדים המיועד לשימור והתחדשות.

"תוכנית המתאר החדשה מבססת את פיתוחה של עפולה כאחת מארבעה מרכזים עירוניים ראשיים במחוז צפון על פי התוכנית האסטרטגית לדיור", מציינים במינהל, "ייחודה של התוכנית בכך שהיא מושתתת כולה על שטח הפיתוח העירוני המאושר מתוקף תוכניות קודמות, מבלי להרחיבו על חשבון השטחים החקלאיים והפתוחים".  

על פי התכנון, שלושת המוקדים מחוברים על ידי ארבע שדרות עירוניות ראשיות המתוכננות כמוטות תחבורה ציבורית ומיועדות להגדלת הבינוי לאורכן, עירוב שימושים ופיתוח חזיתות מסחר ומבני ציבור. לאורך השדרות העירוניות, יתאפשר פיתוחן של מערכות תחבורה עתירות נוסעים (מתע"ן) שיקשרו בין חלקי העיר ובינם לבין מערכת הדרכים והמסילות הבין עירונית המתוכננת לקשר בין עפולה לשאר חלקי הארץ.

כיכר העצמאות עפולה // הדמיה: מנעד אדריכלים
כיכר העצמאות עפולה // הדמיה: מנעד אדריכלים

רובע חדש לעפולה
בתוך כך, אושרה למתן תוקף תוכנית להקמת רובע מגורים חדש בחלק הצפון-מזרחי של עפולה, ממערב לרובע יזרעאל החדש. התוכנית יוזמת הוועדה המקומית עפולה, הינה על שטח של כ-1,550 דונם, יוצרת חיבור עירוני רציף בין עפולה הוותיקה מדרום לבין גבעת המורה ועפולה עילית מצפון והיא כוללת כ-9,000 יחידות דיור שיוקמו במבני מגורים 6-18 קומות. מתוך כלל יחידות הדיור כ-1,700 יוקצו דירות קטנות של עד 80 מ"ר וכן כ-500 דירות להשכרה.

על שדרות רבין ולאורך כביש 71 המקביל לתוואי מסילת רכבת העמק, יוקמו מבני מעורבים למגורים, תעסוקה ומסחר מבני מגורים של עד 18 קומות. בנוסף ליחידות הדיור, התוכנית כוללת כ-230 דונם של שטחים פתוחים וכ-67 דונם המשך פארק רובעי גדול מהווה השלמה לפארק רובע יזרעאל, כ-200 דונם של מבני ציבור, כ-21 דונם עבור שטחי ספורט ונופש, שטחי מסחר ותעסוקה.  

דקלה עדי פרץ, מתכננת מחוז צפון במינהל התכנון. צילום: לע"מ | Depositphotos
דקלה עדי פרץ, מתכננת מחוז צפון במינהל התכנון. צילום: לע"מ | Depositphotos

מתכננת מחוז צפון במינהל התכנון, דקלה עדי פרץ: "הוועדה המחוזית רואה כיעד מרכזי את תכנונה של עפולה כעיר המצטיינת במרחב עירוני איכותי ומגוון, מובילה תהליכי התחדשות וציפוף, מושתתת על מערכות תחבורה ציבורית משולבות, בירת העמק השומרת ומפתחת את איכויות הסביבה והנוף. הוועדה המחוזית תמשיך במאמץ לקידום התכניות הגדולות הנוספות המממשות את עקרונותיה ויעדיה של התכנית הכוללנית".

ערן ניצן // יחצ | Depositphotos
ערן ניצן // יחצ | Depositphotos

יו"ר הוועדה המחוזית צפון, ערן ניצן: "תוכנית המתאר הכוללנית לעפולה מגלמת ומיישמת את החזון לפיתוחן של ערי הצפון כמרכזים עירוניים שוקקים, המספקים איכות חיים, פרנסה ותרבות לתושביהן, ושומרות סביבן על הנוף הטבעי והחקלאי שכה מייחד את מחוז הצפון. כיום, כעבור 100 שנים, מתחזקת ביתר שאת חשיבותם של העקרונות שעמדו בבסיסה של התכנית המקורית: חיזוק מוקד עירוני, תעסוקתי, מסחרי ותרבותי המושתת על צומת הדרכים והמסילות ומהווה מרכז שוקק ליישובי העמק ולכל מחוז צפון. הוועדה המחוזית יחד עם הנהגת העיר ותושביה תמשיך ביתר שאת במאמצים לתכנונה של עפולה בהתאם לעקרונות אלה, באמצעות התכניות המפורטות שחלקן כבר נמצאות על שולחנה".

אבי אלקבץ ראש עריית עפולה // באדיבות דוברות עיריית עפולה
אבי אלקבץ ראש עריית עפולה // באדיבות דוברות עיריית עפולה

ראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ: "תכנית המתאר הכוללנית לעפולה מגלמת ומיישמת את החזון ל'חיבור העפולות', חיבור של העיר עפולה לשכונות הוותיקות, לפיתוחה של העיר כמרכז עירוני שוקק, המספק איכות חיים, פרנסה ותרבות לתושבים יחד עם שמירה על הנוף הטבעי שכה מייחד את העיר עפולה". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות