banner
הדמיה: סטודיו PITOM
הדמיה: סטודיו PITOM

"המושג 'פריפריה' ייעלם בעשורים הקרובים"

"מרגע שהמחירים האמירו ל-15,000 ש"ח למ"ר, ערים אלו החלו להיכנס למעגל הכלכליות", אומר דני מור, מנכ"ל חברת בסט יזום מקבוצת BST, ומסביר מדוע הוא מקדם כ-1,000 דירות דווקא בצפון: "ליזם יש אפשרות לשנות את איכות ומציאות החיים של אלפי אנשים"

מירב דוסטר 27.03.2022

"בפריפריה יש לנו הזדמנות נדירה לתכנן לא רק בניין בודד או מקבץ בניינים אלא רובע שלם ומתחמי ענק, שלעיתים משתרעים על עשרות דונמים, וכוללים מאות עד אלפי יחידות דיור", מסביר דני מור, מנכ"ל חברת בסט יזום מקבוצת BST, המקדמת מתחמי פינוי בינוי בהיקפים גדולים בכל רחבי הארץ, ומוסיף כי מתיחת הפנים שנעשית לאזור ישן וירוד שנבנה בשנות ה-60 או ה-70 של המאה הקודמת, מאפשרת ליזם לתכנן מחדש מרחב ציבורי קהילתי מתקדם ומגוון שכולל מבני חינוך, מבני תרבות בילוי ופנאי, לייצר תשתיות חדשות ומפותחות, ולהקנות תועלות ציבוריות משמעותיות שלא ניתן לתכנן ולייצר בשטחים קטנים במרכז הארץ.
לדבריו, "אנו נדרשים לאתר חטיבות קרקע גדולות ורציפות בכדי שיהיה ניתן באמת לייצר השפעה לא רק במתחם אלא גם באזור הגובל ובמרחב העיר כולה. במרכז, זה קורה בדרך כלל בשכונות הפריפריאליות של הערים ולא ממש במרכז העיר. לעומת זאת, בפריפריה אנו יכולים למצוא את עצמנו מתכננים חטיבת קרקע משמעותית בליבה של העיר, להחיות את האיזור, לשלב אוכלוסייה חדשה ולשנות את איכות ומציאות החיים של בעלי הדירות". 

הדיירים מסתמכים על התרשמות אישית
קבוצת BST מקדמת כיום 3 מגה פרויקטים בערים הפריפריאליות קריית ביאליק, נוף הגליל ונהריה, כאשר בכל אחד מהפרוייקטים ייבנו למעלה מ-1,000 יחידות דיור חדשות.
לדברי מור, בשלב הראשוני מנוהל מכרז פומבי של חברות מובילות בענף, על ידי מנהלות דיירים שמאגדות את מרבית בעלי הדירות. במכרז מפורטות התמורות, לוחות זמנים, בטוחות, ומנגנונים של שדרוגי דירות. במרבית המקרים, התמורות פחות או יותר זהות והיזם נקבע על פי סטנדרטים של התרשמות אישית מניסיונו המקצועי, מידת פתיחותו והקשב לבעלי הדירות ואיכות עבודתו. "לקבוצת BST ישנו יתרון גדול כי היא מחזיקה בשתי זרועות משמעותיות: היזמית והביצועית תחת קורת גג אחת. חברת בסט בניה מדורגת בין חברות הביצוע המובילות בארץ והיא בעלת יציבות פיננסית, מה שמקנה לבעלי הדירות שקט ובטחון.
"אין מדובר בהעברת זכויות מיזם לקבלן, אלא חטיבות ייעודיות לכל שלב בתהליך עם התמחויות מיוחדות, והכול נמצא תחת קורת גג – מה שגורם לייעול התהליך ולקיצור לוחות זמנים, כך שלרוב אנו מוסרים את הפרויקטים לפני תאריך המסירה שנקבע. אנו מקפידים ששלב התכנון המוקדם יהיה הנכון והאופטימלי ביותר, על מנת למנוע מצב של רעשי רקע וצורך בתיקונים תוך כדי תנועה. יש לנו חטיבת גמר ובדק שמלווה משלב חתימת ההסכם ועד שלב תחילת הביצוע, וגם בשלב מסירת הדירות אנחנו ממשיכים ללוות אותם". 

דני מור // סיון פרג'
דני מור // סיון פרג'

עליות המחירים השפיעו על הכדאיות הכלכלית
עד לפני מספר שנים, הטענה הרווחת בקרב היזמים הייתה שאין כדאיות כלכלית בהתחדשות עירונית בפריפריה. אך עליות המחירים של השנים האחרונות בנדל"ן, השפיעו על הכדאיות הכלכלית של ערים מרוחקות מהמרכז. "עד לפני מספר שנים היה קושי לבצע פרויקט פינוי בינוי בקרית ביאליק, בנוף הגליל או נהריה, אבל מרגע שהמחירים האמירו ל-15,000 ש"ח למ"ר, ערים אלו החלו להיכנס למעגל הכלכליות", אומר מור, "בנוסף חקיקות חדשות כמו חוק ההסדרים, הורדת שיעור היטלי השבחה ותמריצים כלכליים נוספים מסייעים להגיע מהר יותר לנקודת איזון כלכלית". עוד הוא מציין כי שינוי נוסף שמתרחש הוא המכפילים שממשיכים כל הזמן לרדת: "אם בעבר דיברו על מכפילים 8-10  וצפונה, היום מרבית האזורים במעגלים הרחבים יותר נעים סביב מכפיל 6 ודרומה. תהליך זה ימשיך להתקדם משום שהביקוש גבוה מההיצע ונוצר תיקון מחירים כמו בשנה האחרונה, זהו למעשה מהלך נוסף שמוביל לכדאיות כלכלית בטווחים קצרים יותר".
לדברי מור, השיפור בתשתיות הכבישים, המעבר לעבודה היברידית או עבודה מהבית, יובילו לכך שהמושג "פריפריה" עתיד להיעלם בעשורים הקרובים. "במקום פריפריה יהיו מוקדים עירוניים תעסוקתיים", אומר מור, "בפריפריה בעלי הדירות כמהים לשינוי של מציאות החיים, ומקבלים אותנו היזמים בזרועות פתוחות. מנקודת מבטנו, מעבר לפן הכלכלי העסקי, אנו רואים בזה אקט של ציונות, וסיוע במוביליות חברתית שתשפר את איכות החיים של כולנו". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות