banner
דורון מילברג // באדיבות עיריית רחובות
דורון מילברג // באדיבות עיריית רחובות

"המדינה צריכה לאגד את הרשויות המקומיות כמפתח למינוף כלכלי אזורי"

דורון מילברג, יו"ר איגוד מנכ"לי הרשויות המקומות ומנכ"ל עיריית רחובות בוועידת השלטון המקומי: "כאשר יש יוזמה של ראשי הרשויות לאיגום משאבים ואיחוד פעילויות כלכליות ולא כל אחד חושב שהוא יכול להציל את העולם לבד- אז אפשר למנף את הפעילות הכלכלית האזורית"

תמונה: דורון מילברג // באדיבות עיריית רחובות

בכירים במשק השתתפו היום בפאנל בנושא מקורות המימון של הרשויות המקומיות בוועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019  ובתוך כך בדיון "הרשויות המקומיות כמנוף לפיתוח כלכלי". שר הכלכלה והתעשייה, חה"כ אלי כהן אמר בפתח הדברים כי: "רשות מקומית חזקה היא רשות מקומית שיש לה מקומות הכנסה נוספים מעבר לארנונה למגורים בלבד". בהתייחס לפריפריה אמר שר הכלכלה: "אנחנו פועלים על מנת שחברות הייטק יגיעו לפריפריה, רשות החדשנות פתחה תכנית שתיתן לחברות הייטק שיגיעו לפריפריה מעל 400 מיליון ש"ח על מנת להביא אוכלוסייה איכותית לרשויות אלו". על השינויים שצריכה הממשלה  הבאה של ממשלת ישראל, אמר כהן: "אנו משנים את שם מחלקת רישוי עסקים למחלקת קידום עסקים. זה האינטרס שלנו. בכנסת הבאה צריך להוביל תיקון מהיסוד של הארנונה בישראל. השיטה שם מעוותת, יש רשויות שגובות יותר ויש כאלה שפחות וזה דבר שמשפיע משמעותית על התושבים ועל השירותים שהם מקבלים".

שר הכלכלה אלי כהן // צילום: גדי סיארה
שר הכלכלה אלי כהן // צילום: גדי סיארה

מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי, הוסיף כי: "אנחנו צריכים לקדם עוד את התעשייה בפריפריה, להבין איך אנחנו מדרבנים את החברות לעבור לפריפריה, ע"י סיבסודים, הפחתות מס, מענקים שהרשויות מקבלות מאיתנו ועוד. יש מקומות שאנחנו נותנים בהם טיפול נקודתי, מקומות שיש בהם אבטלה גבוהה".

בין נציגי הרשויות המקומיות, בלט במיוחד דורון מילברג, יו"ר איגוד מנכ"לי הרשויות המקומות ומנכ"ל עיריית רחובות, שזכה למחיאות כפיים נלהבות בעקבות דבריו. בין היתר אמר מילברג כי: "חוזקה כלכלית של רשות נקבעת ביחס שבין שטחי מסחר ותעשייה לבין שטחי המגורים. אין ספק שתל אביב מובילה ביחס של 75-25 מול בת ים, שהתב"ע שלה היא כ- 40-60 לטובת המגורים, כלומר היא בחיים לא יכולה להביא למינוף כלכלי של הרשות אלא אם כן המדינה ביחד עם ראשי הרשויות ייזמו אשכולות של רשויות".

כדוגמא לכך הביא מילברג את אשכול בית הכרם: "מה שעשו בגליל עם 'אשכול בית הכרם', שמאגד את כרמיאל, נחף, משגב ומג'דל כרום הוא שכל הרשויות הללו התאגדו בעידוד המדינה, ויצרו רצף מסחרי כלכלי על כביש 85, שלמעשה לקח את כל העסקים הקטנים, כולל מרכז מסחרי ואת כל הפוטנציאל הכלכלי וריכז אותם באזור אחד. צרוף ואיגום משאבים כזה יצר גוש כלכלי אדיר לכל האזור וזה אזור שמדורג סוציו-אקונומית בדרוג 3 , כאשר כ- 75% מהתושבים עומדים על שכר מינימום, לכן זה מינוף כלכלי משמעותי, בעידוד משרד הפנים, האוצר והג'וינט, שחברו יחד. כלומר, כאשר יש יוזמה של ראשי הרשויות לאיגום משאבים ואיחוד פעילויות כלכליות ולא כל אחד חושב שהוא יכול להציל את העולם לבד, אז זה ממנף את הפעילות הכלכלית של התושבים באותו אזור".

מילברג התייחס גם למינוף הייחודיות של הרשויות ואמר כי: "מנוף כלכלי מתבטא באמצעות ייחודיות של רשויות, למשל, אזורי תיירות ענקיים ומובהקים, החל מקולסיהם ברומא ועד לעיר דוד והעתיקות בבית שאן- זו ייחודיות שממנפת כלכליות של אזור. אותו הדבר לגבי פסטיבלים, החל מ"וודסטוק" ועד פסטיבלי ערד וכרמיאל או תיירות דת, כמו אומן בפולין וצפת בארץ- הם מינוף כלכלי אדיר". עוד ציין מילברג את הצורך בקידום מדיניות של עירוב שימושים: "עירוב שימושים הוא עוד מנוף כלכלי חשוב. עירוב מסחר עם מגורים והנגשת המסחר לתושבים, מייצר מקומות עבודה, חיות, אנשים לא צריכים לנסוע לחפש חנייה, הכל קרוב והם משתמשים בשירותים ליד הבית".

נשיא לשכת המסחר ת"א ואיגוד לשכות המסחר בישראל, אוריאל לין, אמר כי: "המדינה מפלה את המגזר העסקי הישראלי לרעה לעומת הייבוא מחו"ל, העסקים הישראליים לא ישרדו את התנאים הלא הוגנים האלה. כל מה שהמגזר הזה, שמפרנס 1.2 מיליון איש מבקש זו תחרות שווה והוגנת. אני מצפה המדינה תרתם למאבק להצלת העסקים בתנאים שווים. אם המדיניות הבלתי שוויונית הזאת תמשך העסקים יכנסו למשבר גדול ביותר. מבקשים שוויון בתנאי תחרות בסיסית".

גזבר עיריית באר שבע ויו"ר איגוד הגזברים, תומר ביטון, הוסיף כי: "רשויות יכולות להיות מנוף לפיתוח כלכלי משמעותי, בעיריית ב"ש הוכחנו את זה ע"י שיתופי פעולה עם המגזר העסקי שפיתחו את עולם הסייבר וההייטק בעיר. כל זה לא היה קורה אם המדינה לא הייתה מתערבת ומכניסה את היד עמוק לכיס ומחליטה לעזור. גם עניין המיסוי וההכנסות של הרשויות המקומיות, צריך להשתנות ולהתפתח. עסקים הם גורמי המימון המשמעותי של הרשות שפועלת למען התושבים".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות