banner
אבי ברוקס // צילום: רז רוגובסקי | depositphotos
אבי ברוקס // צילום: רז רוגובסקי | depositphotos

הבירוקרטיה שמעכבת את ההתחדשות העירונית מאיימת כעת על חיי אדם

"שנים שאנחנו שומעים את החששות של בעלי הדירות, שיום אחד זה יהיה הם" – אבי ברוקס, מארגן דיירים: "אין לי כעס, רק מלא תקווה"

אבי ברוקס 26.10.2023

ימים קשים עוברים על מדינת ישראל כולה, אבל לאומי על אובדן חיים גדול וניסיון להמשיך הלאה לצד שכול כבד, חטופים ונעדרים רבים.

המלחמה הנוכחית שוב התפוצצה לנו בפנים בכל הקשור לבטיחותם של מיליוני אנשים החיים בעורף וגרים בביניינים ישנים ורעועים ללא שום מיגון או אנשים שאין להם מספיק זמן להגיע למרחב מוגן חיצוני בשל גילם ומצבם הפיזי והסכנה היא מוחשית ומיידית.

בשבועות האחרונים כל פעילות החברה התמקדה בעזרה ומציאת פתרונות למיגון.
שנים שאנחנו מלווים בעלי דירות ושומעים את החששות האמיתיים שלהם, חשש שיום אחד זה יהיה הם. אנשים מבוגרים שאין להם את היכולת לעבור לדירה חדשה ויודעים שיש פיתרון אבל הוא לא מגיע אליהם כי זה לוקח זמן המון זמן.
אנו רואים המון ביניינים שהמקלט בבניין שבו הם גרים אינו שמיש, והצלחנו בזמן קצר להשמיש רבים מהם גם בעזרת מתנדבים וגם בעזרת יזמים שונים ובנוסף לכך, הרבה מחדרי המדרגות לא באמת מוגנים בשל קרבתם לצד הדרומי וברובם ישנם חלונות המהווים סכנה.
שנים רבות שכולנו, כל מי שעוסק בתחום ההתחדשות העירונית וכל בר דעת צועקים בכל מקום שחייבים לשכלל את שיטת ניהול התיכנון והבירוקרטיה הלא הגיונית אותה מנהלים משרדי הממשלה והרשויות המקומיות. לא יתכן שיקח כל כך הרבה שנים להוצאת היתר בניה, אין לזה שום אח ורע בעולם וזה חייב להשתנות.
ברור לכולם שההתנהלות צריכה ויכולה להיות אחרת, שונה מהיסוד והפתרונות רבים.

לצערנו הפוליטיקאים נלחמים על משיכת תקציבים למשרדיהם ולא באמת מתעלים אותם לרשויות. הרי ברור שהכל מתחיל ונגמר בכסף, ויש כסף אבל הוא לא הולך למקומות הנכונים.
בעשרים שנים האחרונות הבירוקרטיה גרמה לעיכובים משמעותיים שעלו למדינה המון כסף בועדות אינסופיות שלא נגמרות, עליית מחירי הנדל"ן ואולי גם באובדן חיי אדם אשר לא היה להם מיגון ראוי. בראש ובראשונה חייב לקום גוף ממשלתי שעוסק רק בהתחדשות עירונית!
גוף שמתוקצב באופן בלעדי ולא קשור בשום צורה ל4 משרדים שכל אחד אחראי על משהו מסוים. הקצאת תקנים לעובדים שעוסקים רק בהתחדשות עירונית וכל התהליכים נמצאים במקום אחד one stop shop שיקצר את לוחות הזמנים. מחלקה שעומדת בקשר עם כל הרשויות המקומיות ומהנדסי הערים, אדריכלים חיצוניים שיהיו אמונים על הוצאת היתרים ועוד.

השיטה הישנה לא טובה למדינת ישראל
המדינה שלנו חייבת לשנות את הגישה ולהבין שיש כאן שעון חול שהולך ונגמר.
אם חשבנו שרעידת אדמה זה הדבר שממנו אנחנו צריכים להישמר אז ממלחמות וטילים עוד יותר. ישנם המון בעלי מקצוע טובים שהיו שמחים לתת את משנתם אם רק מישהו היה מוכן לשחרר ולהבין שלא הכל זה פוליטיקה, יש כאן חיים של אנשים שמונחים על הכף! 

זה לא טור דעה כועס זה טור דעה מלא בתקווה שיום אחד יהיה פה טוב.

*הכותב, אבי ברוקס, הינו בעלים של חברת מנהלת 38 ארגון דיירים

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

ממ"ד 24 מ"ר עכשיו!

להאריך את תוקף תמ"א 38, לקצר הליכים, להרחיב את זכויות הבנייה ולאפשר ממ"דים בשטח של 24 מ"ר נטו...
רוני מזרחי 04.12.2023
נשמח לדבר אתך
נגישות