banner
ניר שמול, מנכל חברת שניר // טל שחר
ניר שמול, מנכל חברת שניר // טל שחר

המשבר וההשלכות של קריסת חברת אוונגרד הסינית

מה הביא לקריסתה של ענקית הנדל"ן, כיצד זה ישפיע על ישראל והאם ממשלת סין תאפשר לחברה לקרוס או תעניק לה רשת הגנה?

ניר שמול 26.09.2021

בימים האחרונים אנו עדים לעצבנות הולכת וגוברת בשווקים הבין-לאומיים לנוכח סכנת הקריסה של חברת אוורגרנד הסינית. מדובר באחת מחברות הנדל"ן הגדולות ביותר בעולם וזו שמחזיקה את החוב הגדול ביותר בעולם מכל חברות הנדל"ן בסך כ-305 מיליארד דולר! במצב כזה עלינו לשאול את עצמנו עד כמה ההשפעה עלולה להיות חמורה בהיבט הסיני, העולמי והאם היא עלולה גם להגיע לישראל?

כדי לענות על שאלות אלו עלינו להבין את עיקרי המשבר והתהליך שקדם לו. בעשור האחרון נהנתה כלכלת סין, בדומה אגב לישראל ולמדינות נוספות בעולם, לפריחה נדל"נית יוצאת דופן ועלייה משמעותית בביקושים לקניית דירות לצד עלייה במחירי הדירות. בשל כך החברה שהוקמה בשנת 1997 הפכה כאמור לחברת הנדל"ן הגדולה ביותר בסין המחזיקה ב כ-2000 חברות מקומיות לרבות פארקי שעשועים, נדל"ן מניב בהיקפים עצומים, בתי קולנוע, קבוצת כדורגל, רכבים ועוד. החברה נמצאת כרגע בהליכי בנייה של כ-1.5 מיליון דירות במספר רב של פרויקטים. 

במקביל לכך היא מחזיקה כ-200 חברות מחוץ לסין, כאשר היא מגייסת חוב אדיר מהבנקים ומהציבור לטובת הרכישות של הקרקעות ושל הנכסים. בשנתיים האחרונות אנו עדים להאטה בשוק הנדל"ן הסיני שכאמור עד אז היה בפריחה, דבר שהוביל לירידה של כ-20 אחוז בקצב מכירת הדירות והותיר את החברה עם מלאים אדירים לעומת ביקושים אשר הולכים ויורדים שגררו גם ירידה במחירי הנדל"ן. 

באותה שעה נאלצה החברה להמשיך ולהשקיע בבנייה בעשרות מיליארדי דולרים כדי לעמוד בהתחייבויות שלה כלפי קוני הדירות שהעבירו מקדמות בטרם החלה הבנייה ונאלצה בשל כך להגדיל את החובות ואת היקפי האשראי שלה. כאשר ממשלת סין באמצעות הבנק המרכזי דרשה מהבנקים להקטין את החשיפה לענף הנדל"ן ולהאט את מתן ההלוואות לתחום, החברה לא הצליחה לקבל אשראי נוסף ולכן היא עומדת כיום במצב של חדלות פירעון. 

ההיבט של ההמשלה הסינית 

כעת נשאלת השאלה מה תהיה תגובתה של ממשלת סין? האם היא תאפשר לחברה לקרוס בדיוק כפי שבארצות הברית בזמנו ממשל אובמה אפשר את קריסתה של חברת להמן ברדרס בנק ההשקעות הפרטי הגדול ביותר שהיה בזמנו בעולם או לחלופין היא תעניק לה רשת הגנה כמו שבזמנו הממשל של אובמה נתן לחברת AIG  רגע לפני קריסתה. הסיבה לכך הייתה אפקט הדומינו שהיה נוצר לו קרסה חברת ענק זו, הדבר היה מוביל לקריסה של חברות רבות נוספות ואולי חלילה לקריסתה של הכלכלה העולמית. בימים הקרובים נראה את התשובה לשאלה זו. 

החשש המרכזי במשבר כזה הוא לגבי המערכת הבנקאות המקומית והעולמית אשר העניקה את האשראי ואת העובדה של חדלות פירעון נגד הבנקים, הבורסה ומוסדות הפיננסים המקומיים אשר עלולים לקרוס ובכך להביא למשבר עולמי. זאת כיוון שהכלכלה העולמית העכשווית היא גלובאלית ואפקט הפרפר משפיע מאוד על כל נקודה בגלובוס במקרה של קריסה עולמית.

ההשפעה של המשבר בסין על ישראל 

לגבי ההשפעה על ישראל צריך להבין שישראל היא חלק קטן מאוד מהכלכלה העולמית. למרות היבוא המאסיבי של סחורות מסין שמשפיע על הכלכלה בישראל. חלק מהסחורות המגיעות ארצה מסין קשורות גם לנדל"ן. מדובר בחומרי בנייה רבים המגיעים לישראל לצד עשרות אלפי פועלים העובדים בישראל. נמלים ימיים ותאגידי ענק כמו תנובה שמוחזקים על ידי הסינים, דבר שגם גרם לביקורת מצד ממשל ביידן וגם טראמפ בעבר לאור מלחמת סחר וההשפעה בין האמריקאים לסינים. לכן השפעה של קריסה של הכלכלה הסינית עלולה להשפיע גם על כלכלת ישראל בכלל ועל ענף הנדל"ן בפרט. 

*הכותב, ניר שמול, הינו מנכ"ל חברת שניר

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

"יזמות פורצת דרך"

ליזם אורן פלד, שייסד לפני כ12  שנה את חברת הנדל"ן GLM ישראל ביחד עם שותפיו, עופר בן דור...
בשיתוף חברת GLM 23.05.2022

PAZZO MARZO חודש מרץ המטורף

פקידי האוצר ובראש וראשונה שר האוצר ליברמן, עשו בפעם המי יודע כמה טעות קלאסית, כשניסו לפגוע בביקושים, זאת...
עמית דובקין, אסטרטג נדל"ן ויועץ התקשורת 16.05.2022
נשמח לדבר אתך
נגישות