banner
קריית גת // Depositphotos
קריית גת // Depositphotos

אור ירוק להקמת רובע עבור 207,000 נפש: אומצו העקרונות להקמת רובע מרחב פלוגות

הוועדה קבעה כי התכנית תיתן מענה משמעותי לצרכי הדיור של ישראל. תכנית לפיתוח מרכז הרובע תעבור השלמות לפני דיון נוסף

זיו גולדפישר 26.05.2024

אור ירוק להקמת תוכנית הענק להקמת רובע מגורים במרחב פלוגות: הוועדה המחוזית דרום החליטה בישיבתה האחרונה בשבוע שעבר לאמץ את עקרונות המדיניות להקמת הרובע, המציע מעל 207,000 יח"ד. התוכנית נחשפה ב"מגדילים" לפני כחודשיים, דאז אמר ראש מועצת שפיר, אדיר נעמן, כי הוא מברך על התכנית, אך דורש להתחשב במרחב הכפרי ולא להשאירו מאחור, כדי לשמר את יכולות הייצור שלו. לדבריו, "ראוי לאפשר לרשויות העירונית לגדול ולהתפתח, אך זאת בד בבד עם דגש על שמירה על המרקם הכפרי, ולייצר כבר ברמת התכנון את הכלים לשכנות טובה וראויה. כשגורעים שטח ומייצרים מרחב תכנוני חדש, צריך לשים לב לכל הרשויות המשתתפות בתכנית ולראות כיצד כולן מקבלות תרומה מכך. שלא יהיה מצב שאחת יוצאת בשן ועין". 

לפני כחודש, בדיון נוסף שהתקיים בתכנית, טען נציג שר החקלאות נגד קידומה  , ואמר כי: "לאור הפגיעה המשמעותית בקרקע החקלאית ומתוך דאגה לביטחון המזון של מדינת ישראל, משרד החקלאות סבור שלא נכון לקדם תכנית זו". מנגד, יו"ר הוועדה, עודד פלוס, העלה הצעה נגדית להמשך קידום התכנית, והורה להעביר את עקרונות המסמך לכלל הגופים הרלוונטיים ומשרדי הממשלה, כדי לגבש החלטה בנוגע לתכנית. הצעתו של יו"ר הוועדה אושרה ברוב קולות, למעט נציג משרד החקלאות.

"מענה משמעותי לצרכי הדיור"
כאמור כעת הוחלט לאמץ את עקרות התכניות ולהמשיך בקידומה. הוועדה קבעה בהחלטתה כי: "מרחב פלוגות צפוי לתת מענה משמעותי לצרכי הדיור העתידיים של מדינת ישראל". בנוסף, הוועדה החליטה להמשיך ולקדם את התכנית המפורטת לאחד מהמתחמים במרחב פלוגות (מתחם פלוגות- תכנית רובע מרכז), אך קבעה כי יש לבצע בתכנית השלמות שונות.

הוועדה המחוזית דרום דנה בשבוע שעבר בשתי תכניות הנוגעות לקידום מתחם המגורים בפלוגות: מסמך שלד פלוגות, שהוא מסגרת תכנונית לפיתוח עירוני של כ-11,000 דונם. עבור 207,000 נפש, כולל שכונות מגורים ושרותי מגורים, שטחי תעסוקה ומסחר. בגלל גודל התכנית, היא מחולקת למספר מתחמים. במקביל לדיון במתחם כולו, הוועדה דנה תכנית לפיתוח מרכז מתחם פלוגות – תכנית "מתחם פלוגות- תכנית רובע מרכז", יוזמת משרד השיכון והבינוי ובתכנונו של דורון צפריר ממשרד "פרחי צפריר". מדובר בתכנית ששטחה כ-6,200 דונמים, מתוכן 4,000 דונמים מיועדים לפיתוח עירוני, הכולל 10,550 יח"ד, והיא מהווה שלב א' במימוש מסמך המדיניות לרובע כולו.

מרחב פלוגות מיועד להוות חלק משמעותי של מענה לצרכי דיור בישראל כפי שפורטו בתכנית האסטרטגית לדיור לשנים 2040-2017, וכן במסגרת יעדי הממשלה לשנת 2040, הקבועים תוספת של 243,000 יח"ד בנפת אשקלון. המתחם, ששטחו 11,366 דונמים (מעל 11 קמ"ר) נמצא כיום על שטחים חקלאיים של מושבי המועצה האזורית שפיר, אך צפוי לעבור בשלב מסוים לתחומה של קריית גת, שתהפוך לעיר בת 470,000 תושבים.

מהדיון עולה עוד כי: "הוועדה סבורה כי התכנון המוצע במסגרת מסמך המדיניות למרחב פלוגות כולו, יחזק את מרחב העיר קריית גת כמרחב עירוני גדול ומשמעותי בתחום נפת אשקלון ואף מעבר לכך. מרחב פלוגות צפוי לתת מענה משמעותי לצרכי הדיור העתידיים של מדינת ישראל וכמענה רחב למגוון של אוכלוסיות נוכח מיקום התכנית והגמישות התכנונית והמוניציפאלית המוצעת בה".

הוועדה ציינה כי שמסמך המדיניות אינו סטטוטורי, וכל מטרתו היא להוות כלי המייצר ודאות תכנונית, להכווין את עקרונות התכנון המפורט ולהתוות את ההוראות לתכניות המפורטות בתחומו בהיבטים השונים. בניגוד לתכניות מפורטות או תכניות מתאר, שההליך המקובל בהן הוא הפקדה להתנגדויות, ההליך במסמכי מדיניות שונה, וכולל פרסום להערות הציבור.

הוועדה החליטה, איפוא, לאמץ ברוב קולות את הצעת יו"ר הוועדה, שלפיה על מנת לממש את מטרות מסמך המדיניות תוך שקיפות מירבית, יש לפרסם אותו להערות הציבור באותו האופן שבו מפרסמים תכנית להפקדה. הוועדה קבעה כי החליטה לאמץ את עקרונות המסמך, בכפוף לתיקונים.

נציגי המשרדים להגנת הסביבה והחקלאות העלו הצעות מנוגדות, שבהן הסתייגו מהתכנית, בין השאר בגלל החשש מפגיעה מייצור המזון, מכיוון שהקרקע שעליה מתוכנן המתחם מיועד כיום לחקלאות. הצעות אלה נדחו.

במקביל, כאמור, דנה הוועדה בקידומה של תכנית לפיתוח מרכז רובע פלוגות, תוכנית "מתחם פלוגות- תכנית רובע מרכז". בפרוטוקול הדיון נכתב כי הוועדה "מברכת על קידומה של תכנית זו והצגת עקרונותיה בפניי חברי המליאה". עוד קבעה הוועדה כי שטח התכנית מהווה שלב א' במסמך המדיניות לפיתוח פלוגות. "הוועדה סבורה כי התכנון המוצע במסגרת התכנית המפורטת ומסמך המדיניות למרחב פלוגות כולו, יחזק את המרחב הסובב, כמרחב עירוני גדול ומשמעותי במרחב נפת אשקלון וכמענה לצרכי הדיור העתידיים של מדינת ישראל ולמגוון של אוכלוסיות".

הוועדה החליטה לאמץ את עקרונות התכנית, אך הוסיפה כי התכנית נדרשת להשלמת תיאומים ועדכונים מהותיים, בין היתר קידומן של תכניות ברמה הארצית והמחוזית וכן השלמת הנחיות עקרוניות. לפיכך, הוחלט לשוב ולדון בה לאחר השלמת התיקונים וההתאמות.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות