banner
הדמייה: אדר' פרופ' אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים
הדמייה: אדר' פרופ' אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים

חיפה: הוצגה תוכנית התחדשות עירונית בשכונת נווה-שאנן

מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה דנה לראשונה בתוכנית התחדשות עירונית לנווה שאנן, אשר תכלול גם את השכונות יזרעאליה, זיו ורמות-רמז

קרדיט הדמיית מרחב זיו: אירית צרף נתניהו הדמיית מבנה הכיכר: MÉCA Cultural Center / BIG

עיריית חיפה מקדמת תוכנית להתחדשות עירונית בשכונת נווה שאנן רבתי, הכוללת בתוכה את שכונות יזרעאליה, רמות רמז, זיו ומורדות נו"ש, אשר נידונה השבוע במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. התוכניות מצטרפות לתוכניות אב להתחדשות שכונות החוף הוותיקות, קריית אליעזר-קריית אליהו וקריית חיים מערבית, אשר מקודמות בשנה האחרונה. 

ראש העיר, ד"ר עינת קליש רותם, אמרה כי: "אני שמחה להציג תוכנית נוספת במסגרת התוכניות הרבות עליהן אנו עובדים בשנה האחרונה- התחדשות עירונית לשכונת נווה שאנן רבתי. מדובר בתוכנית מקיפה הנוגעת לכל תחומי החיים של התושבים החיים בה, ועתידה להפוך את נווה שאנן לאחת השכונות היפות, הנוחות והאנושיות בעיר. התוכנית שומרת על מאפייניה ההיסטוריים של השכונה תוך הסתכלות קדימה לעבר המאה ה-21, עם חשיבה מתקדמת על איכות הרחובות, הצמחיה, התחבורה ועוד. מדובר בתוכנית שתיצור גאווה גדולה ותחושת שייכות לתושביה".

שכונת נוה שאנן רבתי הינה השכונה הגדולה ביותר בחיפה ומונה כיום כ-44,000 תושבים מכל מגוון האוכלוסייה המתגוררת בחיפה, המהווים כ-15% מאוכלוסיית העיר. 

הדמייה: אדר' פרופ' אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים
הדמייה: אדר' פרופ' אירית צרף נתניהו – אדריכלות ובינוי ערים

התוכנית (חפ/2550), אותה יזם וקידם האגף לתכנון עיר במינהל ההנדסה של עיריית חיפה בשיתוף חברת "יפה נוף", הוכנה על-ידי פרופ' אדריכלית אירית צרף נתניהו.  מעיריית חיפה נמסר כי: "התוכנית נועדה לגבש ראיה כוללת להתפתחות עתידית ולהתחדשות עירונית של שכונת נוה שאנן רבתי, תוך התייחסות לתכניות התחדשות עירונית בביצוע, כגון תכנית עיבוי חביבה רייך ברמות רמז ותכנית פינוי בינוי ברל כצנלסון בשכונת זיו, וכן ליוזמות חדשות. במסגרת זו מגדירה התוכנית את היקפי הבנייה למגורים וגובה הבנייה, הנחיות תחבורתיות, מתחמים לשימור, שטחים למבני ציבור, מסחר ותעסוקה, תוך שמירה על מאפייני השכונה, נופיה והמורשת האדריכלית שבה". 

התכנון המוצע בתוכנית כולל חלוקת השכונה לרובעים, כאשר כל רובע יפותח בהתאם למאפייניו הייחודיים, אשר יקבעו את אופי והיקף הפיתוח. בחלוקה זו הושם דגש בין היתר על רמת צפיפות הבינוי ואופיו, קירבה לוואדיות ולערכי טבע, ערכי שימור ועוד. 

אחד המרכיבים המרכזיים, עליהם מבוססת התוכנית, הוא יצירת שלד ראשי, תוך ראיית הרחובות המישוריים והנוחים להליכה כאיזור המרכזי של השכונה. באופן זה יפותח רחוב טרומפלדור כרחוב עירוני ראשי, בעל עירוב שימושים, הכולל חזית פעילה של מסחר ומשרדים בשילוב מגורים בבנייה מגוונת. כמו כן יפותחו באופן דומה הרחובות חניתה ושלום עליכם כרחובות המשלבים מגורים, מסחר ופנאי. 

מרכיב מרכזי נוסף בתוכנית מתייחס ליצירת קישורים תחבורתיים – פנימיים וחיצוניים. במסגרת זו מציעה התוכנית הקמת מערך כבישים חדשים, אשר יציעו חיבור ישיר לצירי גישה מהירים לשכונה- חיבור השבשבת לשמחה גולן, חיבור נו"ש מזרח לכביש דורי ועוד. כמו כן ממליצה התוכנית על הכנסת קווי מטרונית, אשר יעברו ברחובותיה ובמוקדיה הראשיים של השכונה, ליצירת חיבור פנים שכונתי וכן לחיבור מהיר למוקדים כלל עירוניים. אמצעי נוסף אשר יסייע ליצור קישורים לשכונה וממנה היא הרכבלית, אשר עתידה להתחיל לפעול בשנה הבאה ותחבר את השכונה ללב המפרץ ולאוניברסיטה. התוכנית אף ממליצה על הקמת מערך דרגנועים, שבילים ומדרגות ליצירת חיבורים פנים-שכונתיים. במסגרת זו יוקם מערך שבילי אופניים, בהתאם לתוכנית האב לשבילי אופניים שאושרה זה מכבר, אשר יקשר בין מרחבי השכונה. 

צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה
צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

התוכנית מגדירה מספר רובעים ברחבי השכונה כ"רובעים מיוחדים", דוגמת שכונת זיו, אשר תפותח כרובע סטודנטיאלי, בו יושם דגש על שילוב מגורים לצד פיתוח  ועידוד הקמת עסקי בילוי, מסחר ותעסוקה. רחוב התיכון יוגדר אף הוא כאיזור מיוחד ויהווה חלק מ"רובע העסקים הקטנים", בו יושם דגש על שמירת אופי המרקם ועידוד פתיחת עסקים קטנים.

היבט נוסף הוא ערכי השימור בשכונה. במסגרת זו ממליצה התוכנית לשמור על גרעין נו"ש, על "הגגות האדומים", "כיכר בן ארצי" ועל הרחובות העורפיים לאורך רחוב טרומפלדור כמרקמים לשימור, בהם תותר בנייה מבוקרת. בנוסף הוגדרו בתוכנית מתחמים לשימור, מבני אתרי מורשת, גנים ומצפורים. כמו כן יושם דגש על פיתוח ושימור הערכים הנופיים, בהם "גן השבשבת" ושטחים ירוקים רבים הפרושים ברחבי השכונה ותוקם טיילת נופית היקפית מסביב לשכונה, אשר תגדיר את תחום הבינוי ותאפשר קיום פעילות ספורט, פנאי וספסלי ישיבה לצפייה אל הנוף הנשקף ממנה. בנוסף, יושם דגש על פיתוח כיכרות ומוקדים ראשיים דוגמת כיכר זיו, המהווה נקודת מפגש בין הצירים: טרומפלדור-שלום עליכם ונחל זיו.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות