banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

הריבית לא ירדה אבל הציפיות בענף הנדל"ן נותרו אופטימיות: "מייצר תקווה"

"אין כל משמעות לרבע אחוז לכאן או לכאן" – גורמי המקצוע בענף מנתחים את החלטת הנגיד להשאיר את הריבית על 4.5 אחוז

בנק ישראל החליט להשאיר את הריבית ללא שינוי, והיא נותרה על 4.5%. בענף הנדל"ן, שם גילו אופטימיות יתר עם תחזיות לירידה נוספת בריבית, התייחסו כעת להחלטה. דליה עסיס, שמאית מקרקעין ומתכננת ערים, אומרת כי הריבית היא לא הכל: "מרכיב הריבית בהבראת שוק הנדל"ן כבודו במקומו מונח, אולם ללא צעדים משלימים משמעותיים של מקבלי ההחלטות ובמיוחד בכל מה שקשור להגדלת היצע והחזרת השוק לתפקוד מלא, לא תהיה כל משמעות לרבע אחוז לכאן או לכאן". 

צילום דליה עסיס // אלן צ'פלסקי
צילום דליה עסיס // אלן צ'פלסקי

ליאור לייבל, מנהל מרחב צפון בחברת אלדר משכנתאות, אומר כי ההחלטה מייצרת דווקא תקווה: "המשמעות הישירה של ההחלטה היא יצירת סביבת ריבית יציבה ומעבר למשמעות הכלכלית קיים גם אספקט פסיכולוגי כתוצאה מהמשך המגמה. עצם ההחלטה להשאיר את הריבית  ללא שינוי מייצרת ביטחון ותקווה לירידה הדרגתית של הריבית בקרב הציבור הישראלי. בחודשים האחרונים מורגשת התאוששות בהיקף המשכנתאות, שהחלה בחודש דצמבר, כשהיקף המשכנתאות נאמד בכ-5.6 מיליארד שקל, נתון הגבוה ב1.1 מיליארד ₪ מהשפל של חודש אוקטובר. במקביל, מורגשת חזרה למשרדי המכירות ועליה במספר העסקאות. בהנחה שבנק ישראל ישמור על סביבת ריבית יציבה או נמוכה יותר ייווצרו הזדמנויות רכישה בטווח הקצר, אך בטווח הלא רחוק ישנו דווקא צפי לעליית מחירים משמעותית".

צאלה רוזנבלום עמור // צילום: ליאת מנדל
צאלה רוזנבלום עמור // צילום: ליאת מנדל

צאלה רוזנבלום עמור, מנכל"ית קבוצת מ. אביב, אומרת כי: "ההחלטה על הריבית לכשעצמה הינה לטעמי צעד סביר ונכון במציאות הכלכלית המורכבת של היום, אך אינה תחליף למדיניות בכל מה שקשור להתנעת התחדשות עירונית שהינה הלב הפועם של שוק הדיור והסיכוי הכי טוב שלו להתאושש, כפי שעשתה לדוגמא עירית ירושלים כששיחררה חסמים. יש לתת את הדעת על התחדשות עירונית כפתרון למחסור במ"מדים ובד בבד בהיצע התחלות בנייה"

אמיר רוזנבלום// יחצ
אמיר רוזנבלום// יחצ

אמיר רוזנבלום, יועץ מומחה לניהול ואחזקת מבנים ונכסי משקיעים ובעלי עידן ש.נ.י, מציין כי: "משקיעי נדל"ן מחו"ל שנעלמו לחלוטין מזירה, לא יחזרו בזכות רבע אחוז של ריבית לכאן או לכאן. רק חבילת הטבות כמקובל במדינות המערב המתקדמות יביאו אולם הנה וזה נושא קריטי אם אנו חפצים שענף הנדל"ן יהפוך מחדש להיות מנוע צמיחה אפקטיבי של המשק הישראלי". 

רוני מזרחי // עזרא לוי
רוני מזרחי // עזרא לוי

רוני מזרחי, יו"ר ובעלי קבוצת מזרחי ובניו, טוען כי: "הנגיד טעה טעות חמורה ביותר כשהחליט ללכת בעקבות נתונים גלובליים ולא התייחס לכך שהמשק הישראלי בכלל וענף הנדל"ן בפרט, מצויים באחד המשברים העמוקים ביותר שידעו אי פעם ועל כן רק פעולה דרמטית של הורדת ריבית משמעותית, אפילו חצי אחוז, יכולה היתה להתניע מחדש את השוק ולסייע הן לקבלנים שלקחו מימון והן לנוטלי המשכנתאות!". 

דרור אוהב ציון // צילום: דנה תמרי | Depositphotos
דרור אוהב ציון // צילום: דנה תמרי | Depositphotos

דרור אוהב ציון, מנכ"ל דרא שיווק נדל"ן, אומר כי: "אנו מצרים על אי הורדת הריבית ומצפים כי נגיד בנק ישראל ימשיך בתהליך הדרגתי של הורדת הריבית במהלך שנת 2024. מבחינת ריסון האינפלציה ועידוד הצמיחה יש כעת  לדעתנו הזדמנות פז להפחית ריבית גם בהמשך השנה. הורדת ריבית הדרגתית במהלך 2024 תעודד את שוק הנדל"ן המקומי ויכולה לתרום להתאוששות המשק ועליית הביקושים".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

הגיע זמן השלטון המקומי

הגיע הזמן שהרשויות המקומיות במדינת ישראל ייהנו סוף סוף, הן ברמה התקציבית והן ברמת החקיקה, מעצמאות מוחלטת //...
עו"ד שיר טורם הספרי 25.04.2024
נשמח לדבר אתך
נגישות