banner

אל תתפתו להטבות אטרקטיביות שמציעים לכם ברכישת דירה בזמן המלחמה

אלירן רובינוב מציג תמונת מצב מהשטח, ומתריע: "וודאו שהחברה היזמית גם תדע לסיים ולמסור את הדירה ברמת גמר ואיכות שאתם מצפים לה"

"נכנסו לסדר יום חדש שצריך להתרגל אליו, הדיירים עדיין צריכים לאשר תוכניות ונמצאים בתהליך איתנו, צריכים לעדכן אותם על התקדמויות תכנוניות אבל השיח הרבה יותר אישי ועדין, יכול להיות שחלק מהמשפחות הקרובים אליהם חטופים, הרוגים או נמצאים עמוק בתוך לחימה בעזה ועד לנפילת טיל בקרבת מקום לאחד הפרויקטים, הכל רגיש מאוד". כך אמר אלירן רובינוב, מנהל ההתחדשות העירונית של קבוצת בסט ייזום, שהתארח באולפן הפתוח של "מגדילים", ושפך אור על שוק המגורים וההתחדשות העירונית בעת המלחמה. עם חזרת הרוכשים למשרדי המכירות, הוא מתריע – אל תתפתו למחיר יותר אטרקטיבי. 

איך המלחמה השפיעה על הדיירים?
"מצד אחד הם מגלים ערנות ורוצים לדעת מה קורה עם הפרויקטים, שכן אלו תהליכים מורכבים וארוכים, ובד בבד יש לנו בקשות רלבנטיות לתקופה, כמו להשמיש מקלטים. קבוצת בסט נרתמה גם ברמה הקולגיאלית ליועצים שעובדים איתנו ושגוייסו, אנחנו מחפים עליהם בעבודה,  וגם לתושבים שמבקשים עזרה – ונענו ברצון רב לתת להם פתרונות ואוזן קשבת, במיוחד לדיירים ותיקים". 

יש יותר שאלות על החוסן הכלכלי שלכם?
"חוסן כלכלי הוא נדבך מאוד חשוב, הכי קריטי, חברה צריכה להיות מספיק חזקה ועם אורך נשימה ואוויר כלכלי, כי בתקופות כאלו, כפי שהיה בקורונה וכעת, להבדיל, במלחמה – צריך לדעת להחזיק פרויקטים בשלבי התכנון, זו השקעה תקציבית מאוד גדולה לממן את כל התהליך הזה. קבוצת בסט היא יציבה וחזקה". 

האם במוסדות התכנון באים לקראתכם?
"אם בעבר השיח היה אחד מול השני , אז עכשיו הוא אחד עם השני, שיח אישי יותר, בודקים מה שלום כולם, מתעניינים – וזה מוריד קצת חסמים ומגננות, כי מתחילים לדבר תכלס ולא שולחים אותנו לפינג פונג בלתי נגמר. אני מקווה רק שלא נחזור על הטעויות. למדנו במלחמה עד כמה חשוב לייצר ודאות מול הדיירים, לא מטר יותר או פחות אלא מי החברה שעומדת מולך, מי האנשים שמובילים את התהליך והאם חברה יודעת לעמוד מאחורי התושבים גם ברגעי משבר".

אתם גם חברה יזמית וגם מבצעת, מה מצב האתרים?
"אין חברה שזה לא פגש אותה, אנחנו חברה חזקה מבחינת עובדים ואנחנו ממשיכים לעבוד ומתגברים בעובדים ככל שניתן. העלויות גבוהות יותר והן יפגשו את השוק מתישהו. השוק לפני המלחמה היה בהאטה בקצב המכירות, ואז באה המלחמה, ונוצר ואקום של אי ודאות. כיום יש הרבה מתעניינים אבל הם עושים 'שופינג' נרחב". 

ממה צריך להיזהר ברכישת דירה כעת?
"זה הזמן לרכוש דירה כי יש היצעים מעניינים יותר ויש כאן חלון הזדמנויות אבל באותה נשימה גם צריך להיות יותר זהירים, כי יכול להיות שתבחרו דירה על פי מחיר יותר אטרקטיבי או סל מותרות יותר טוב שמציעים המשווקים, אבל צריך לבחור גם את החברה שאתה רוכש ממנה, כי זו רכישה לעוד שנה – שלוש שנים, וצריך לדעת שהחברה תדע גם לסיים ולמסור את הדירה ברמת גמר ואיכות שמצפים לה". 

האם יש פרויקטים שבהם עצרתם את פינוי הדיירים?
"התחדשות עירונית היא מרתון וצריך לדעת לרוץ את זה, איפה להשקיע את המאמצים ואנחנו מסתכלים קדימה גם בהיקפי הפרויקטים, וכן, גם מבחינת דיירים מפונים, כי יש אי ודאות שמתורגמת לכסף. גם כאן היינו צריכים להמציא את עצמנו מחדש ולפתור את הסיטואציות השונות. יש פרויקט בת"א שפיננו את הדיירים שבוע לפני המלחמה לדירות חלופיות, אלו עלויות עצומות של שכירויות ולא ראיתי מצד העיריות או הממשלה רצון לעזור".

להפך, משרד האוצר אף יצא נגד היזמים.
"אנחנו הקטר של המשק, ברגע שיש עתות משבר, אנחנו הראשונים שסופגים את הנזקים, ולא שמעתי הצהרה של גורם שאמר שהוא יבוא לטפל בהם, ובסופו של דבר מספיק חברה אחת שמגלה קשיים ותיפול ואז יש מאחוריה משפחות שלמות שייפלו". 

האם אתם מצליחים לסיים פרויקטים?
"היינו בין הראשונים שערכו אירוע הריסה בת"א, בכפוף להרבה מאוד הנחיות שונות ומשתנות  מפיקוד העורף והעירייה וזה היה אירוע מרגש, כי בזמן שנלחמים על הבית אנחנו לא מפסיקים – אנחנו ממשיכים לבנות את המדינה. יש הרבה קולגות שממשיכים לבנות את העתיד יחד איתנו, וזה חשוב. היום אנחנו רק מאחלים לכולם שישובו הביתה בשלום, ושהאחדות שנוצרה במלחמה תמשיך, כי הרבה חסמים הואטו, וזה הדבר החיובי שאפשר לראות כאן". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות