banner

דיירי ההתחדשות העירונית בתל אביב מתעוררים: "כמות פניות אדירה"

יוסי הררי, מנכ"ל ושותף בקבוצת גרניט, המתמחה בייזום פרויקטי התחדשות עירונית בת"א: "הדיירים מוכנים להתפשר על שטח נוסף בדירה החדשה, לטובת דירה ממוגנת עם ממ"ד"

יוסי הררי, מנכ"ל ושותף בקבוצת גרניט, המתמחה בייזום פרויקטים להתחדשות עירונית בתל אביב, התארח באולפן הפתוח, וסיפר על מגמת ההתעוררות בקרב בעלי הדירות שמעוניינים לקדם פרויקטים. לדבריו, בעקבות המלחמה, בעלי הדירות מוכנים להתפשר בדרישותיהם מהיזם לטובת קידום דירה חדשה עם ממ"ד (מרחב מוגן), בעוד נרשמת מגמת ירידה במחירי דירות ישנות ללא ממ"ד, מה שמייצר כרגע הזדמנויות בשוק הדירות יד שנייה. 

לשאלה מה מצב פעילות החברה כיום, משיב הררי כי: "בהתחלה היה הלם, עדיין יש לנו עובדים שנמצאים במילואים, אחרים התנדבו ביוזמות אישיות, עיכלנו את הזוועות, ובהמשך משרדי מתכננים חזרו לעבוד, התחלנו לקבל פניות, וניגשנו לדיירים מאוד בזהירות. דרשנו בשלומם, בדקנו מי צריך עזרה במישור האישי והאנושי, וסייענו איפה שיכולנו. ההתגייסות בענף הנדל"ן היתה מדהימה". 

האם יש האצה של פרויקטים, הדיירים מוכנים להתפשר?
"בשבועות האחרונים אנחנו מקבלים כמות פניות אדירה, הן מעורכי דין והן מבעלי דירות שרוצים לקדם פרויקטים, וגם מכאלו שרוצים להתניע את התהליך מחדש. הם מבינים את הצורך בממ"ד ומוכנים להתפשר. ההבנה הזו באה לידי ביטוי גם בירידה במחירי השכירות בדירות הישנות ללא מיגון. הדיירים בהתחדשות העירונית מוכנים היום להתפשר על שטח הדירה, חנייה ואפילו על מחירי השכירויות שהם יקבלו בזמן הביצוע". 

מה קורה כשרצון הדיירים לקדם פרויקטים פוגש את העירייה?
"לא מרגישים שינוי בעירייה, יש לה את הסטנדרטים ולוחות הזמנים שלה. אני רוצה להאמין שאולי משהו עוד ישתנה. לרשויות גדולות לוקח זמן להסיט את הכיוון של הספינה. עיריית תל אביב היא רשות מקצועית אבל גם להם לקח זמן לצאת מההלם ולהתאושש, ועכשיו העבודה חזרה לרמה רגילה".

מה התחזית שלך לשיווקיים ורכישות?
"השוק יתחיל להתאושש בהינתן יציבות שלטונית. הורדת הרפורמה המשפטית מהפרק, התחלה של הורדת ריבית ששינתה את הסנטימנט, כל אלו יתרמו לכך. 

"צריך לזכור ששוק הנדל"ן הגיע למלחמה כשהוא באירוע בתוך באירוע, אחרי עליית ריביות, הפגנות מחאה ואז הגיע ה- 7.10 . אני מקווה שלאט לאט זה יתחיל להשתחרר, קשה להגיד שיש ודאות אבל יש סימנים של התאוששות. 

"המחירים עכשיו יורדים בשוק התל אביבי, אני רואה מחירים שלא ראיתי הרבה זמן, במיוחד במקומות שבהם אנשים חייבים למכור. אצל הקבלנים הירידות הן מינוריות. אצלנו רואים יותר פניות של רוכשים פוטנציאלים". 

מתי לרכוש דירה?
"עכשיו זה הזמן הנכון, בהנחה שהמלחמה תסתיים ונראה המשך הורדות של ריבית אז המחירים יעלו. אני מציע למי שרוצה דירה להשקעה שיחפש דירות יד שנייה. מי שלא חייב למכור אז שימתין כמה חודשים, אבל אני חושב שענף הנדל"ן יתאושש". 

האם עיריית תל אביב למדה לקח על חיוב היטלי השבחה בתמ"א 38?
"היתה החלטה משפטית דרמטית בנושא, ובעקבותיה אולי עיריית ת"א תצטרך להחזיר כספים לבעלי דירות ששילמו היטלי השבחה בפרויקטים של תמ"א 38 – מדובר בהרבה מאוד כסף לעירייה ולבעלי הדירות, מאות מיליוני שקלים, ולכן אני מעריך שההכרעה תסתיים בבית המשפט העליון, עוד לא נאמרה המילה האחרונה. זה השפיע פחות על יזמים, כי הם מגיעים לשמאי מכריע, שחתך היטלי השבחה ב-80 אחוז אבל בעלי הדירות נדרשו לשלם. אף אחד לא יוותר כאן". 

תן לנו דגש שלך לטובת דיירי ההתחדשות העירונית
"הכי חשוב כרגע בתוך מים סוערים של שוק הנדל"ן, הוא האיתנות הפיננסית של החברה היזמית שאיתה מתקשרים. אנחנו רואים הרבה חברות שנקלעו לקשיים. לשים דגש על ניסיון, הוגנות, להיות בני אדם – עם מי אתה יוצא לדרך, כי זאת דרך ארוכה, חשוב שתהיה הוגנת ושקיפות אבל גם שהדרך תהיה נעימה, על אחת כמה וכמה בתקופה הזו".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות