banner
קפה פידלר, כיכר המושבה, שנות ה- 40, באדיבות ארכיון כפר-סבא // ציל:ם: דניאל קפלן
קפה פידלר, כיכר המושבה, שנות ה- 40, באדיבות ארכיון כפר-סבא // ציל:ם: דניאל קפלן

עיריית כפר סבא אישרה תוכנית לשימור מבנים היסטוריים

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כפר סבא המליצה להפקדה לווועדה המחוזית על תוכנית השימור העירונית, הכוללת 79 אתרים ו- 2 מתחמים לשימור

עיריית כפר סבא, שמקדמת היום מתחמי התחדשות עירונית רבים למגורים, לא שוכחת את החשיבות של חידוש מבנים היסטוריים ועירוניים, כחלק מהתהליכי החייאת מרקמים אורבנים ותיקים, התורמים להתפתחות העתידית של העיר. בשבוע שעבר אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את תוכנית השימור העירונית והיא הומלצה להפקדה בוועדה המחוזית. 

"מטרתה של תכנית השימור הייחודית היא להבטיח את שימור המורשת של כל אחד ואחת מתושבי כפר סבא", מציינים בעירייה, "בניגוד לתוכניות רגילות, תכנית השימור איננה תכנון למגרש ריק שמציע לבנות בו, אלא דווקא תכנית שמבקשת להתמקד בקיים ולשמור עליו, ליצור רגעי קסם בעיר, תוך התמקדות באתרי מורשת ובקוד הגנטי של כפר סבא, באמצעות מתן כלים לשמירה על אתריה וחידושם כחלק מהתחדשות העירונית של העיר".

בעירייה אומרים עוד כי: "תכנית השימור עוסקת במתן כלים סטטוטוריים לשימור אתרים בודדים, לצד התייחסות למכלול האורבני ולרקמה הבנויה. התכנית קובעת הוראות לטיפול ושימור אתרי המורשת בעיר והוראות לשימור שני המתחמים המוכרזים לשימור במסגרתה- מתחם החאן ומתחם התרבות שבקריית ספיר. 

"כמו כן התכנית מגדירה ציר היסטורי לשימור ברחובות ויצמן ורוטשילד, שלאורכם רצף של מבנים לשימור ומאפיינים מרחביים היסטוריים. בנוסף, מבקשת התכנית לשמור על הגנים ההיסטוריים שבתחומה וכן בתופעה התכנונית הייחודית לעיר – הרשת הירוקה שהותוותה על יד אדר' העיר המיתולוגי של כפר סבא, יוסף קולודני".

לפני מספר שנים כבר החל תהליך שימור של מבנים בעיר כפר סבא, ביניהם השוק, בית הבאר הראשונה, בית הומינר, גן הברון מנשה ועוד. "מבנים אלו מושכים רבים מבני המקום ואף מחוצה לה ללמוד ולחוות את המקום, כהשראה לעשייה היומיומית", מסבירים בעירייה את תרומת השימור להחייאת המרקם העירוני וחיבור בין ההיסטוריה לעתיד.

רפי סער ראש העיר כפר סבא // עיריית כפר סבא
ראש העיר כפר סבא רפי סער // עיריית כפר סבא

רפי סער, ראש עיריית כפר סבא: "תכנית השימור היא מהלך היסטורי משמעותי ואני מברך עליו. שנים שלא נעשו בעיר שלנו פעולות שימור ולא טופחו ערכיה ההיסטוריים של העיר. אני מודה לצוותים המקצועיים של עבודתם החשובה המצוינת. עיריית כפר סבא מאמינה בחיבור תושבי העיר להיסטוריה ולמורשת הייחודית של עירם, באתרי השימור היפיפיים שבעירנו אפשר יהיה ללמוד על היסטוריית העיר ועל התפתחותה לאורך השנים, להתיידד עם סיפורי החלוציות היצירתיים של תושבי המושבה שנאבקו על הפיכת המקום לעיר הפורחת והמשגשגת שהיא היום, ולהתחבר לשורשי העיר הנטועים הרחק בתחילת המאה ה-20".

אדריכלית עליזה זיידלר גרנות // צילום דוברות העיריה
אדריכלית עליזה זיידלר גרנות // צילום דוברות העיריה

אדריכלית עליזה זיידלר גרנות‏, מהנדסת העיר: "יגאל אלון כתב ש'עם שאינו יודע את עברו ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל". תושבי העיר הוותיקים, המסתובבים ברחובות, המביטים באתרים שנשארו בדיוק כמו אז, ובהם שזורים זיכרונות הילדות וההתבגרות. לתושבים החדשים , התחדשות בניינים היסטוריים מקנה משמעות ותוכן לעיר המתפתחת לצד מיפוי מוקדי ציון ואוריינטציה".

מיכל שרייבר גלבנדורף, אדריכלית העיר: "האתרים פזורים ברחבי העיר, לידם אנו עוברים כל יום, משתמשים בהם, חלקם נגלים לנו ביופיים וערכיהם וחלקם לא, אבל בזכות תהליך מקצועי ורגיש של למידת ההיסטוריה של כפר סבא והתפתחותה הפיזית-האורבנית, תוך שיח פורה עם ותיקי העיר, מוזאון העירוני  וחברי ועדת השימור, התהוותה לה תכנית שימור לעיר כס שמטרתה לתת כבוד לערכיה של העיר ולהחזיר את הפאר גם לאתרים שהזדקנו לצד וכחלק מהליכי ההתחדשות בעיר."

תכנית השימור נערכה ע"י הוועדה המקומית לתכנון ובניה בכפר סבא, בייעוצו המקצועי של אדר' נאור מימר ממשרד נאור מימר אדריכלות ושימור. במינהל ההנדסה היו אמונות על התכנית – עליזה זיידלר גרנות-מהנדסת העיר, מיכל שרייבר גלבנדורף-אדריכלית העיר, ונגה די סגני- אחראית תחום השימור העירוני במינהל ההנדסה. בשיתוף פעולה ועבודה עם מנהלת המוזיאון, ירדנה ויזנברג, חברי ועדת השימור העירונית, והמועצה לשימור אתרים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות