banner
נוי דותן, אריאל אדלשטיין, צחי דידי // צילום: לילך רז | יחצ
נוי דותן, אריאל אדלשטיין, צחי דידי // צילום: לילך רז | יחצ

מגמה: עלייה בהיקפי הפרויקטים הולידה שותפויות בין חברות הנדל"ן

סקירה מיוחדת: היקפי הפרויקטים ותוכניות הבינוי גדלו והפכו למתחמים מעורבי שימושים, בעקבות שינוי מגמת התכנון בישראל – וכך נולדו חיבורים ושיתופי פעולה רבים בין החברות היזמיות והקבלניות השונות. עכשיו הם מדברים ומסבירים מה עובר על ענף הנדל"ן

מגמת המעבר לתכנון מתחמים רחבי היקף למגורים, בדגש על עירוב שימושים למסחר, דיור ומוסדות ציבור ופנאי, הן בשכונות חדשות והן בהתחדשות העירונית, יצרו מציאות חדשה בענף הנדל"ן. לאחרונה נרשמו לא מעט כניסות לשותפויות, מיזוגי חברות והקמת חברות משותפות על מנת לעמוד בדרישות הפיננסיות והביצועיות של פרויקטים בהיקפי ענק. אחת הסיבות לכך, היא שהחברות פשוט לא הגיעו מוכנות ולא צפו המדיניות התכנונית העולמית, שהגיעה בשעה טובה גם לישראל. 

חגית זהבי, יועצת למנכ"לית מינהל התכנון, אמרה לאחרונה בראיון ל"מגדילים", בעקבות העדכון לתמ"א 35, כי מטרת המדיניות החדשה היא להנגיש את כל השירותים קרוב לבית. המשמעות היא ציפוף מתחמים שכוללים מוסדות ציבור, פנאי וחינוך, מה שיאפשר גם השקעה בפיתוח תשתיות ותחבורה מתקדמת הרבה יותר, כך שהחיים אולי יהיו צפופים יותר אבל גם נוחים הרבה יותר. אלא שבזמן שמינהל התכנון וממשלת ישראל העלו הילוך ולטשו עיניים לתכנון המדינות המפותחות בעולם – חברות יזמות ונדל"ן רבות נשארו מאחור ונתפסו לא מוכנות,  חסרות יכולות פיננסיות ויכולת ביצועיות ליישום המתחמים החדשים. אז מה עושים? היום מחפשות אותן חברות שקידמו במשך שנים מתחמי התחדשות עירונית ותוכניות בינוי ומסחר- את אותן חברות איתנות, בעלות יכולת פיננסית וביצועיות, שיחברו אליהן למימוש והוצאתם לפועל של מתחמי הענק. 

אריאל אדלשטיין, סמנכ"ל פיתוח עסקי בקבוצת אבני דרך, מסביר כי: "המציאות החדשה של פרויקטים עתירי היקף בענף הנדל"ן למגורים מבחינת היקף מספר יח"ד ושווי העסקאות תרמה לכך, שיזמיות גדולות ובינוניות חוברות יחד לצורך כניסה משותפת לפרויקטים. לאחרונה זכינו במכרז גדול ברמלה להקמת 930 יח"ד, בעסקה בשווי כולל של למעלה ממיליארד ₪, אליו ניגשנו יחד עם חברת י.ד. ברזאני

"במסגרת האסטרטגיה העסקית של אבני דרך לכניסה למתחמים גדולים של התחדשות עירונית, מיזוגים, שותפויות, איתור קרקעות פרטיות ועסקאות בהיקף גדולים אנחנו מקפידים על ניהול סיכונים מחושב, ניהול משאבים וניהול הון עצמי מדויק וכחלק מכך, אנו מקבלים החלטה מושכלת לחבור לשותפים עסקיים ראויים  במכרזים הן, במרכז הארץ והן, בפריפריה". 

נוי דותן, סמנכ"לית פיתוח עסקי אלמוגים, מסבירה כי: "בעשורים הקרובים נראה ביתר שאת סביבת מגורים שונה מזו שמוכרת לנו כיום. מסחר, משרדים ומגורים יגורו תחת קורת גג אחת. ולראיה, אין כיום מתחם מגורים מתוכנן, במרכז הארץ וגם בפריפריה, שלא מדברים בו על עירוב שימושים.

"פרויקטים מסוג עירוב שימושים בתחום ההתחדשות העירונית הממוקמים בלב אזורי הביקוש הם בד"כ עתירי היקף במספר יחידות הדיור ומצריכים מהיזם להעמיד הון עצמי גבוה. התופעה החדשה הזו בנדל"ן למגורים יצרה פלטפורמה טובה של חיבורים בין יזמיות בעלות קשרי עבודה טובים ובעלות DNA דומה. בשנים האחרונות כחלק מניהול סיכון מחושב ושמירה על אמות מידה של איתנות פיננסית אלמוגים בוחנת במשנה זהירות כל מכרז וכחלק מכך, אנו מקבלים החלטה האם לחבור לשותף או לגשת לבד. במספר פרויקטים שלנו בלב אזורי הביקוש אימצנו את הגישה הידועה לכולם – שהשלם גדול מסך חלקיו – וביססנו שותפות עם חברת אברהמי על בסיס פרוייקטלי, מה שהוכח כהצלחה גדולה. לאחרונה זכינו במכרז גדול של התחדשות עירונית ברח' תקוע להקמת  315 יח"ד בשכונת נווה אליעזר בת"א במסגרתו שתי החברות ישלבו כוחות כאשר כל אחת מהיזמיות תתרום את הערך המוסף הייחודי שלה".

קבוצת יוסי אברהמי משתפת פעולה עם חברת אלמוגים בכמה פרויקטים, הן בתחום היזמות הפרטית והן בתחום ההתחדשות העירונית. לדברי צחי דידי, מנכ"ל קבוצת יוסי אברהמי: "בינינו לבין אלמוגים יש שיתוף פעולה מלא, סינרגיה ושקיפות. לשותפות הזאת הרבה יתרונות. ראשית, שותפות עם חברות גדולות ואיתנות מאפשר לנו להתרחב ולגשת ליותר מכרזים ולרכוש יותר קרקעות. שנית, השותפות מאפשרת פיזור סיכונים והון. כך למשל, לפרויקט מתחם דיסקונט בתל אביב, בחרנו להיכנס עם קנדה ישראל ואלמוגים כי מדובר בפרויקט עתיר מזומנים וסיכונים".

דידי מוסיף כי: "כשמדובר בפרויקטים של התחדשות עירונית, כמו הפרויקט שיש לנו עם אלמוגים ברחוב תקוע בתל אביב, חיבור של שתי חברות חזקות ויציבות, שהן גם חברות ביצוע ושיש להן חוסן פיננסי, נותן ביטחון לדיירים שבוחרים בנו בסופו של דבר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות