banner
אילוסטרציה // depositphotos
אילוסטרציה // depositphotos

עיריית הוד השרון עם תשובות ליזם שטוען לעיכוב בירוקרטי

בעירייה משיבים ליזם המנסה לקדם עשרות יח"ד חדשות בעיר, אשר לטענתו נתקלות בעיכובים בירוקרטיים. בעירייה אומרים כי אושרו הקלות בפרויקט אחד וכי היזם טרם השלים את ההערות לפרויקט השני. היזם: "עיכוב תוכניות בנייה מוביל לעליות במחירי הדיור"

המתח בין הרשויות המקומיות, המהוות כלי קל לניגוח בכל הקשור לבירוקרטיה והליכי הוצאת היתר, לבין היזמים, עולה מדרגה. מי צודק? כנראה שכמו תמיד, האמת נמצאת באמצע הדרך ושיתופי פעולה יהיו המפתח לקידום הדיור והמגורים בישראל. בעיריית הוד השרון מייצרים הידברות ועונים ליזם, שטוען לעיכובים.

מדובר בפרשה שתחילתה בפניה של רוני מזרחי, יו"ר חברת קבוצת מזרחי ובניו ונשיא לשכת הקבלנים, הטוען כי הוא מנסה מזה כשנתיים לקדם שני פרויקטי בנייה למגורים בהוד השרון ולטענתו נתקל בקשיים בירוקרטיים קשים אולם בעירייה בדקו את הטענות ועולה כי היא פועלת לקדם פרוייקטי בינוי למגורים באיזונים הנדרשים. 

כאמור תחילת הפרשה בבמכתב חריף ממזרחי לראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, בו הוא כותב: "התוכניות שבשני המגרשים מתגלגלות מזה כשנתיים במחלקת הנדסה ועד היום לא הגענו לשלב של תוכניות מאושרות. בירוקרטיה אין סופית וניצול רישוי זמין לדחייה מפעם לפעם של התוכנית, כאשר כל פעם מעלים בעיה חדשה כדי שנתחיל את התהליך מחדש. במקום להוציא רשימת תיקונים אחת הכוללת את כל הגחמות שלכם בפעם אחת, על ידי עובדי העירייה".

רוני מזרחי // צילום: עזרא לוי
רוני מזרחי // צילום: עזרא לוי

עוד על פי המידע שהגיע לידי "מגדילים", באפריל 2019, שילם מזרחי 130 מיליון שקל עבור רכישת קרקע לשני הפרוייקטים. פרוייקט אחד ממוקם במזרח הוד בשרון, סמוך למתחם 1200, בקרן הרחובות ויצמן והנשיאים. בגין פרויקט זה ביקש מזרחי תוספת זכויות בנייה מ-13 ל-16 קומות, ללא שינוי במספר הדירות, אשר עומדות על 62 דירות סך הכל. "הבקשה הוגשה על מנת שהבניין יהיה משודרג עם 4 דירות לקומה ולא 5 לקומה", טוען מזרחי.

אלא שמבדיקה מול העירייה עולה תמונת מצב אחרת, הממחישה את האיזון שהיא מנסה לייצר בין מכלול השיקולים. "ראשית נציין כי הבקשה להיתר בקרן הרחובות וייצמן-הנשיאים עתידה להגיע לוועדה המקומית לקבלת החלטה ביום ה-17 בינואר 2021", אומרים בעירייה ומדגישים כי: "ביחס לשלבי האישור עד כה, יצוין כי עורך הבקשה הגיש ביולי 2019 את הבקשה הראשונית להיתר בוועדה המקומית. מאז עברה הבקשה שלבי אישור שונים, כולל הקלה במספר הקומות המאושרות מ-13 קומות מעל קומת הקרקע ל-16 קומות מעל לקומת הקרקע. 

"ביוני 2020, נשלחו לעורך הבקשה הערות לתיקון הבקשה להיתר. עורך הבקשה החזיר את הבקשה לבודקת ההיתרים וזאת, מבלי שהושלמו כל הערות הבדיקה שנשלחו על ידה ולכן, נשלחו הערות בדיקה פעם נוספת. לאחר קבלת המענה פורסמה ההקלה. כאמור, הבקשה להיתר בניה עתידה לעלות לדיון בוועדת המשנה בעוד פחות מחודש".

הפרוייקט השני נשוא הפרשה, ממוקם במתחם הפרחים וכולל 68 דירות ב-18 קומות. לטענתו של מזרחי זה למעלה משנה לא מתקדמת התוכנית במסדרונות העירייה מסיבות טכניות. לטענתו העיכוב באישור התוכנית משמעו "תוספת של כ-200 אלף שקל לכל יח"ד בגין בירוקרטיה עודפת ומיותרת". מזרחי מבקש מראש העיר להורות למהנדס העיר על קידום התוכנית. עותקים למכתב נשלחו בין היתר לשר הפנים ושר השיכון. 

אלא שגם כאן בעירייה מצביעים על תמונת מצב שונה: "בנובמבר 2020 נשלחו ברישוי זמין הערות בדיקה ע"י קולטת הבקשה לעורך הבקשה לצורך עמידה בתנאים המוקדמים. ב-9 בדצמבר נעשתה פניה ברישוי זמין ע"י עורך הבקשה, הבקשה להיתר נמצאת כרגע בשלבי בדיקה", כך מוסרים בעיריית הוד השרון, שלזכותה יאמר שהתייחסה באופן ענייני ורציני לטענות שהועלו – זאת בניגוד לרשויות רבות שלא טורחות להתייחס לטענות היזמים בגין עיכוב ההליכים מטעמי בירוקרטיה. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות